Hard Disk Sorunu

Başlatan Tagli, 11 Ekim 2012, 09:57:17

Tagli

Bir arkadaşın dizüstü bilgisayarında hard disk güme gitmiş gibi gözüküyor. Windows sürekli hard disk'le ilgili mavi ekran hatası verip kapanıyor. Zaten bilgisayar açılırken de S.M.A.R.T. hata veriyor.

USB üzerinde Xubuntu ile açıp formatlamaya çalıştım. "Disk Utility" programında S.M.A.R.T. şöyle diyor: "Disk failure is immenent". Yani diskin bir ayağı öbür tarafta...

Soru şu: Bu diski kurtarmanın bir yolu var mıdır? Veriler zaten yedeklenmiş, o konuda sıkıntı yok. Diskte belli ki bad sector var. Bunlar bir şekilde işaretlenip disk tekrar kullanıma alınabilir mi? Yoksa diski çöpe atmaktan başka çare yok mudur?
Gökçe Tağlıoğlu

JKramer

SMART ayrıntılarını incelemek lazım, her zaman bad sector'den kaynaklanmıyor diye hatırlıyorum. Ki bad sector'ler işaretlense bile bir zaman sonra yenileri oluşacaktır. Hataları ve kritik değerleri açıklayan bir site vardı da bulamadım şimdi.

Ben olsam çöpe atardım çünkü ne işletim sistemi kurulabilecek ne de dosya saklayabilecek kadar güvenli olacaktır. Geriye de yapılacak tek şey kalıyor, parçalara ayırıp motor,vs. elemanları sökmek :).

Dizüstünde nasıl olur bilmiyorum ama masaüstü bilgisayardaki sabit disklerde garantisi devam ediyorsa, SMART hatası yazan bir kağıtla birlikte gönderdiğinizde yenisini veriyorlar.

diot

Arkadaş  Hdd smart hatası veriyorsa kesinlikle kullanma. Bu Hdd nin güvensiz olduğu kısa bir süre sonra bozulacağı anlamına geliyor. Pre format (lowlevel) atsanız bile sistemi kurarsınız 1 -2 gün içinde sistemin çökme ihtimali çok yüksek çünkü.
Yeri Geridönüşüm kutusudur.

muhendisbey

http://www.seagate.com/support/downloads/seatools/

Buradan seatools 'un dos versiyonunu indirin. Burada diagnostic test uygulayabilir ve low level format atabilirsiniz. Farklı hdd'leri de destekler.

Benzer bir program olan maxtor maxblast ile de şansınızı deneyin. Sonuçta kullanılamayacak durumda da olsa kurtarmanın yolunu aramak ücretsiz.

http://maxtor-maxblast4.software.informer.com/
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

matraks81

arkadaşlar gerekli cevapları vermiş.son bir kez hdd kazıma programı yardımıyla hdd yi fabrikadan çıktığı gibi yapabilirsiniz ama hdd nin bozulup bir daha hiç çalışmayacak şekilde bozulma ihtimalide var..karar sizin...

Burak B

SMART hatası veren HDD' yi 5 sene sorunsuz kullandığımı bilirim. SMART hatasından SMART hatasına işler değişebilir. SMART hatalarından çok HDD' nizin performansı ve çıkardığı sesleri dikkate almanızı öneririm.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

diot

5 sene kullanmış olabilirsin ama içine koyduğun veriler önemliyle tavsiye etmem. Bir bakmışsın hdd uçmuş sonra verilerim , ah vah.. genelde bu hddler iflah olmuyor. Ben genelde health seviyesine bakıyorum. Düşmeye başladıysa kullanmıyorum. Çünkü verilerim önemli ve en az 3 yedekli.

Tagli

dd ile diske sıfır doldurdum. İlk birkaç sefer "I/O Error" gibi bir hata verdi ama son denemede hatasız olarak tüm diski yazdı. Bir de badblocks diye bir program var, onunla tarama yapıyorum.

Bana kalsa ben de daha bu hard diske güvenmem. Ancak tercih disk sahibinin tabi. Kendisini durumdan haberdar ettim ve diskin güvenilmez olduğunu açıkladım. Yapabilirsem disk üzerine Windows 7 kurmayı deneyeceğim (üstünde o vardı zaten). Artık kullanır veya kullanmaz bu onun bileceği iş.

Bir soru daha: Bad block bilgisi nereye işleniyor? Diski komple silersem (yani sıfır doldurursam mesela) veya tekrardan bölümlendirirsem bu bilgi silinir mi?
Gökçe Tağlıoğlu

diot

Önce lowlevel format (preformat yap) eğer bad sector varsa ya düzelir yada kapatılır. Bad sectörler o sectörün header ına yazılır ve kapatılır. yüksek sevileli format atılırken bu sector hangi clustere denk gelirse, FAT (file allocation tablede) ilgili cluster bad işaretlemesi yapılır.

Tagli

Low Level Format ifadesini daha önce duymamıştım ama biraz araştırınca dd'nin zaten bu işi yaptığını anladım. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi dd ilk birkaç denemede hata verdi ancak daha sonra hatasız çalışmaya başladı.
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

Hocam dd nin hangi kullanımı bu işe denk.
dd if=/dev/zero of=dev/sdxx  ya da dd if=/dev/null of=/dev/sdxx gibi kullanımları mı?

Tagli

Evet doğrudan şu şekilde kullandım:
sudo dd bs=10M if=/dev/zero of=/dev/sda
Bölümler üzerinde de ayrıca denedim, sda1, sda2 falan gibi. Başlangıçta 2.8 GB'a geldiğinde hata verip duruyordu. Diskin başında 5 GB bölüm ayırıp kalanı da ikiye böldüm ve ayrı ayrı denedim. İlginçtir ki ilk bölümde de hata vermedi.

mesaj birleştirme:: 12 Ekim 2012, 09:19:43

badblocks diskte hata bulamadı. Ama şimdi başka bir sorunla karşı karşıyayım: Windows 7 kurulum sırasında "Bu disk bozuk, git başka diske kur." diyor. Microsoft'tan nefret etmek için bir sebep daha. Sana ne kardeşim, sen uyarını yap, kenara çekil.
Gökçe Tağlıoğlu