XC Lite Versiyonu ve XC Evaluation Versiyonu

Başlatan serhat1990, 11 Ekim 2012, 16:17:36

ULAGA

Konu kararlılık olunca, sanırım ASM üzerine geçen olmuyor.
Tabi PIC mikrodenetleyicisi konusunda.

arslan74

Alıntı yapılan: ULAGA - 20 Ekim 2012, 10:41:47
Konu kararlılık olunca, sanırım ASM üzerine geçen olmuyor.
Tabi PIC mikrodenetleyicisi konusunda.

Bu cevap konuyla pek alakasız oldu. ASM ile C kıyaslamak zaten cok sacma olur. Sapla, samanı karıştırmamak gerek.

serhat1990

Arslan Hocam ; sizin pic c konusunda forumda çok faydalı öğretici cevaplarınız oldu . Siz ne önerirsiniz peki . Bu derleyiciler ile ilgili sorunlarda en iyisi bildiğimiz yoldanmı gitmek ?

arslan74

Alıntı yapılan: serhat1990 - 20 Ekim 2012, 11:16:22
Arslan Hocam ; sizin pic c konusunda forumda çok faydalı öğretici cevaplarınız oldu . Siz ne önerirsiniz peki . Bu derleyiciler ile ilgili sorunlarda en iyisi bildiğimiz yoldanmı gitmek ?

Microchip'in işlemcilerinde yine microchip'in derliyecilerini kullanmak cok fayda var. Zira doğrudan firmanin desteği ve bir sürü örnek yapılmış projeleri var. Başka firmalara mümkün olduğunca girmemekte fayda görüyorum. Ama eğer C diline fazla hakimiyetiniz yoksa veya İşlemcinin datasheetiyle uğraşmadan doğrudan kod yazmak istiyorsanız o zaman başka firmaların derleyicilerine kullanabilirsiniz. Zira o derleyicilerin bazı işlemleri cok kolaylaştıran tooları var. Bunlardan en öne cıkanlar ise CCS ve MikroC dir. Microchip'de CCS yi destekliyor. Kendi sitesinde bile ürünü satiyor ve IDE kurduğunuzda içinde CCS bile geliyor.
Hangisi kullanmak isterseniz, secim size kalmış illa sunu kullan demek doğru olmaz.

Ama ben kendim adıma Microchipin kendi derleyicilerine devam ediyorum. Microchip haricinde kullandığım tek derleyici Hi-Tech di ama onuda zaten Microchip satin aldı, kendi bünyesine kattı.

serhat1990

Anladım Hocam ; o zaman hi-tech c ile devam edecem , tabi bu arada xc ' ile çalışmalarım sürecek . Ama derleyiciye güvenim daha yok . Son zamanlarda yaşadığım bir kaç olay bunu gerektiyor . Sizdende benzer bir durum duyduk .

ULAGA

Alıntı yapılan: arslan74 - 20 Ekim 2012, 10:54:48
Bu cevap konuyla pek alakasız oldu. ASM ile C kıyaslamak zaten cok sacma olur. Sapla, samanı karıştırmamak gerek.

Amacım kıyaslama değildi, konuya espritüel bir yaklaşım göstermekti.
Neyse, en iyisi ben daha fazla saçmalamayayım da, öğrenmek isteyenler, rahatça öğrensinler... ;)

kantirici

kantirici

AsHeS

Alıntı yapılan: kantirici - 18 Kasım 2012, 15:03:10
Hocam oraya bakmıştım ama tam olarak ne yapılacak anlamış değilim. Bahedilen xclm dosyasının linki yok.
O txt dosyasının içinden aldığımı hatırlıyorum çünkü kendim kullanıyorum ama XC8 e ısınamadığımdan bıraktım.
Edit:Tahmin ettiğim gibi dl.txt dosyasının içinde mevcut kürek linkleri.

kantirici

EEM35

hi-tech c den xc8  geçtiğim zaman bende gecikme kütüphanesinde sıkıntı yasadım.Konuyu açınca dedikleri gibi Lite versiyonunu yani 60 günlük deneme versiyonunu tekrardan kurduğum vakit yasadıgım butun sıkıntıların hepsınden kurtuldum.Özetlemek gerekirse  saçmalık!!