Başlangıç için tavsiye

Başlatan iceberg, 21 Ekim 2012, 11:51:47

iceberg

Malzemeleri inceliyorum da bu malzemeleri nasıl lehimliyorsunuz? Türkiyedeki dizgi makinaları bu hassasiyete inebiliyor mu? TQFP44 bile yok. Lehimleme sorun oluyor mu?

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2012, 12:06:44

İnceledikce bu malzemelerin yeteneklerine hayran kalıyorum..
Pic le yapılabilecek tasarımlarda da CPLD yada FPGA gibi malzemeler kullanma konusunda ne dersiniz? mikrodenetleyicilere alternatif olma durumunu soruyorum. Maliyet ve zaman çok mu artar? Sizler Ne tür tasarımlar için bu malzemeleri kullanıyorsunuz.

Klein

Türkiyedeki dizgi makineleri neden bu hassasiyete inmesin ki?  Dizgi konusunda Avrupa'nın, Amerika'nın , Çin'in gerisinde olduğumuzu sanmıyorum.  Ama Sadece led döşemek için alınmış basit makinaları olan bir yerde döşetmek isterseniz, uygun aparatlar , feederllar , ona uygun reflow olmayabileceği için yapılamayabilir.

MC_Skywalker

ARM MCU ları incelenizde fayda var

LPC1768 i gözden geçire bilirsiniz http://www.nxp.com/products/microcontrollers/cortex_m3/lpc1700/LPC1768FBD100.html

Alıntı Yap
One motor control PWM with support for three-phase motor control
Quadrature encoder interface that can monitor one external quadrature encoder

iceberg

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 28 Ekim 2012, 12:36:30
ARM MCU ları incelenizde fayda var

LPC1768 i gözden geçire bilirsiniz http://www.nxp.com/products/microcontrollers/cortex_m3/lpc1700/LPC1768FBD100.html

Teşekkürler..
çıkış için encoder simülasyonunu da oluşturmam gerekiyor. QEI kullanıyorum zaten. onun için hızlı logic lazım oldu..

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2012, 20:05:52

Ayrıca benim kartta 3 adet qei girişi ve çıkışı gerekiyor.

z

CPLD ile yapabilirsin işte. Yüksek hızlı 2 QEI ve 2 PWM ihtiyacımı zamanında CPLD ile çözmüştüm.

CPLD tasarım programlarının simulatoru işini görür. Girişlere özel tanımladığın sinyalleri bir tablo olarak girersin, çıkışlardan elde etmeyi umduğun sinyalleri gene aynı tabloda oluşturursun.

Simulasyonu başlattığında giriş sinyallerin lojik devrene girer çıktılar üretilir ve bulmayı umduğun sinyallerle, oluşan sinyalleri birlikte görebilirsin.

Hazır macro blokları kullanabilirsin. Eğer sıfırdan herşeyiyle kendin tasarım yapacaksan combinational ve sequential logic tasarımı biliyor olmalısın.

CPLD sana ayrık çiplerle çalışmak yerine içi tıka basa lojik kapı ve FF içeren bağlantıları programlanmayı bekleyen ortam sunar.

Fakat tek derdin QEI ise HP nin hazır çip çözümleri vardı.  Hala uretiliyormu bilemem. HCTL2016
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com