5V => Battery Charger => 3.3V

Başlatan G-Kocak, 26 Ekim 2012, 21:52:16

G-Kocak

Selamlar,

L5973D ve MCP73831T ile enerji kesintisinde dahi şarj edilen bataryadan sorunsuz çalışan bir çok sistem yaptım. Ancak şuan yapmaya çalıştığım projemde kullanmam gereken RF modül ve RS485 transceiver entegresi 3.3V olduğundan harici bir regülatör daha kullanmam gerekiyor.

Aşağıda projeye ait besleme ve batarya sarj devresini oluşturdum ancak bu yapı benim için uygunmu buna karar veremedim. (enerji kesintisinde sistemin bunu hissetmemesi gerekiyor)

MCP73831'in datasheet dosyasında çıkış voltajını 4.2V a (veya üzeri kullanılan entegreye göre değişiyor) regüle ettiği yazıyor. MCP73831T ile hem bataryayı şarj ederek hemde TPS73733DQ çıkışından elde ettiğim 3.3V ile sistemimi sorunsuz çalıştırabilirmiyim? Daha önce buna benzer bir uygulama yapan oldumu?

[IMG]http://img840.imageshack.us/img840/6877/rfrsdatatransmission.png[/img]

İyi Çalışmalar

Pyrodigy

Sormak istediğini tam anlayamadım; 3.3v regülatör devresindemi takıldın? Yoksa 5v-3.3v level shifter devresimi?
Persistance is the name of the game in this business....

fatih6761

Sanırım, voltaj kesilmesi durumunda sistem bataryaya geçene kadar bir süre sistemi kesintisiz olarak beslemeyi anlatmak istiyorlar.

G-Kocak

Hocam sormak istediğim şu;

Kullandığım tüm komponent, modül, mcu vs. 3.3V. Benim enerjisi kesilse dahi çalışmasına davam edicek bir sistem tasarlamam gerekiyor.

Daha önceki çalışmalarımda sistem enerji altında iken L5973 çıkışındaki +5V ile hem donanımı besliyordum hemde MCP73831T ile bataryayı şarj ediyordum. Enerji kesildiğinde ise MCP73831T çıkışından +5V'a seri bağlı schottky diyot ile sistem kesintiye uğramadan çalışmasına devam ediyordu.

Şuanki yapıda MCP73831T hem bataryayı şarj ediyor hemde 3.3V regülatör ile donanımda kullanmam gereken diğer komponentleri (RS485, RF Modül, MCU vs.) besliyor. Kafama takılan soru şu bu şema ile sorunsuz istediklerimi karşılayabilirmiyim.

MCP datasında çıkış akımı 500mA civarı bu benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılar. Ancak MCP çıkışındaki 4.2V'u - TPS ile 3.3V'a düşürüp aynı zamanda boş bataryayıda şarj edebilirmiyim bu yapıdan emin değilim. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

İyi Çalışmalar

Pyrodigy

Alıntı yapılan: fatih6761 - 26 Ekim 2012, 22:49:36
Sanırım, voltaj kesilmesi durumunda sistem bataryaya geçene kadar bir süre sistemi kesintisiz olarak beslemeyi anlatmak istiyorlar.
Eğer öyleyse kesintisiz güç kaynağı tasarlamak istemiş sanırım...sistemi devreye alan eleman nedir rölemi? Mosfetmi?
Röle ise 5-10ms lik gecikme için kapasitörleri yükeltmek gerekli. Mosfwt ise mevcut hali ywterli diye düşünüyorum.
Persistance is the name of the game in this business....

memo333

Alıntı yapılan: G-Kocak - 26 Ekim 2012, 23:22:24
MCP datasında çıkış akımı 500mA civarı bu benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılar. Ancak MCP çıkışındaki 4.2V'u - TPS ile 3.3V'a düşürüp aynı zamanda boş bataryayıda şarj edebilirmiyim bu yapıdan emin değilim. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

5v geldiği zaman pili devreden çıkaracak şekilde bir diyod atın. böylelilikle 5v geldiği zaman mcp sadece pili şarj etsin böylesi daha güvenli.

hatta bat54 kullanın. Katotları ortak olacak şekilde olanı vardı kodunu hatırlayamadım. Şöyle düşünelim. 2 diyod katotları ortak. ortak uç 3v3 regülatörünüzün girişi. Anotlardan biri 5v çıkışınız diğeri Pil çıkışınız(şemada 4.2V yazıyor). Bu durumda 5v geldiği zaman pilinizden akım çekilemeyecek ve mcp sadece pili şarj edecek. 3v3 regülatörünüz ise 5Vden beslenecek. 5v devreden çıktığı zaman 3v3 regülatörünüz pilden çalışmasına devam edebilecek.
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/