Windows 8

Başlatan JKramer, 29 Ekim 2012, 21:10:15

gtekdemir

http://windowsupgradeoffer.com/tr-TR       Buradaki fiyat 29TL
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/buy?ocid=GA8_O_MSCOM_Prog_FPP_Null_Null Buradaki ise 79TL

Anladığım kadarı ile 29TL' lik teklif için gereken şart, 2 Haziran sonrası itibariyle yeni bir PC sahibi olmak ve bu PC' de lisanslı win7 bulunması gerekiyor.

Microsoft şöyle demiş;
"Tekliften Yararlanabilecek Sistemler

2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında satın alınan tüm Windows 7'li PC'ler, bu Yükseltme Teklifinden yararlanabilir mi?

Katılım uygunluğu olan PC'ler, promosyon döneminde satın alınan ve geçerli bir Windows 7 OEM Orijinallik Sertifikası (Certificate of Authenticity) ve ürün anahtarı olan, aşağıdakilerin önceden yüklenmiş olduğu yeni bir PC'dir:
Windows 7 Home Basic;
Windows 7 Home Premium;
Windows 7 Professional veya
Windows 7 Ultimate

Not: Windows 7 Starter Edition, bu teklif için uygun değildir. "

elektroacemi

Benim bilgisayarım eski, ve hiç orjinal windowsum yok. Şuan korsan Win7 yüklü. Ben kaç paraya orjinal win8 e geçebilirim.

t2

elektroakif,  75 liraya($41,61 USD) orjinal win8 e  geçebilirsin. uyumluluk algılama aracını indir. tarasın baksın. sonra öneride bulunacaktır.

Ben akşam ayrı bir sabit diske kurdum. Bana göre şimdilik pek cazip değil. eski programları tekrar kurmak ayarlamak uzun sürecektir.  Bu yüzden şimdilik eski windows kullanmaya devam edeceğim. Deneme amaçlı gerekirse diğer diskten win8 olarak başlatabilirm.

Elektroemre

Win8 i herşeyi göze alıp sistemime kurdum, ancak switchable ATI ekran kartının çıkardığı sorunlar çok fazlaydı. Win7'ye dönmek zorunda kaldım.
İşin ilginç yanı Prewiev'de herhangi bir sorun olmadığı halde, RTM versiyonun bu sorunu vermesi.
ATI'nin knedi sistesindeki driver'larda çözüm olmuyor maalesef. (Birden fazla ekran  kullanımında çıldırtacak hatalar mevcut...)

gtekdemir

elektroacemi

Alıntı yapılan: gtekdemir - 30 Ekim 2012, 10:41:23
Şu linke bir bakmanızı tavsiye ederim :)

http://shiftdelete.net/windows-8-promosyonunda-buyuk-hata-40762.html

Ona baktım da telefon numarana kadar istiyor. birde nokta atışı yapmak lazım. Ben 1 ay önce aldığım netbook u yazdım kabul etmedi.
Sahte bilgi yazıp alınca ilerde sizi bulma ihtimali yok mu ?

sadogan

Alıntı yapılan: elektroakif - 30 Ekim 2012, 10:46:26
Ona baktım da telefon numarana kadar istiyor. birde nokta atışı yapmak lazım. Ben 1 ay önce aldığım netbook u yazdım kabul etmedi.
Sahte bilgi yazıp alınca ilerde sizi bulma ihtimali yok mu ?
Ağustos diye attım tarihi win7 lisansi sormadı promosyon kodunu yolladı.

gtekdemir

Alıntı yapılan: sadogan - 30 Ekim 2012, 12:13:10
Ağustos diye attım tarihi win7 lisansi sormadı promosyon kodunu yolladı.
Bundan dolayı ilerleyen zamanlarda microsoft sıkıntı çıkarmaz inşallah.

sadogan

Alıntı yapılan: gtekdemir - 30 Ekim 2012, 12:18:59
Bundan dolayı ilerleyen zamanlarda microsoft sıkıntı çıkarmaz inşallah.
İnşallah.
Kullandığım win7 lisanslı ama tarih dogru deyil

erkan614

ben dizüstünde korsan W7ultimate kullanıyordum orjinali vista idi teklifi görünce vistayı geri yükleyip firefox 7 ile 29 tl lik indirimi aldım yükleme işlemini yaptım
sonuç olarak artık korsan yazılım kullanmıyorum hani yaşım 20 olsaydı ve öğrenci olsaydım bu durumu hiç takmazdım ama belli bi noktadan sonra neyse parası verek gardaş moduna giriyor insan
.....
öncelikle kullananlar beğendimi çünkü ben beğenmedim kullanışsız özellikle iş için çok kullanışsız çünkü dosyalara ulaşmak çok zor
.....
şimdi işyerindeki pc yede alsammı diye düşünüyorum çünkü şu metro arayüzünü vs hiç beğenmedim keşke ayarlar kısmından masaüstü modu veya metro modu şeklinde açılsaydı :((
sanki imaj işletim sisteminden çalışıyorum hissi oluyor öyle olucaksa bundan sonraki pcy tercihim apple olur ve windowsa bağlı olduğum programları wmware üzerinden çalıştırırım

JKramer

Yeni başlat ekranıyla o an bulunduğunuz yer (masaüstü, herhangi bir program,vs.) arasında windows tuşuyla geçiş yapabiliyorsunuz.

Fareyi ekranın sol alt köşesine götürüp sol tıklarsanız yeni başlat ekranına gidersiniz. Sağ tıklarsanız yönetimsel araçlar, kontrol paneli, komut satırı gibi birçok araca ulaşabileceğiniz bir menü açılıyor.

Fareyi ekranın sol üst köşesine götürdüğünüzde, son kullandığınız (açık olan) program gözükecek. Tıkladığınızda ona ulaşırsınız, fareyi aşağı doğru çekerseniz açık olan tüm programları görüp istediğinize erişebilirsiniz.

Fareyi ekranın sağ üst (ya da sağ alt) köşesine götürdüğünüzde bir yan menü açılıyor. En alttaki "Settings"e tıkladığınızda daha geniş bir yan menü açılacak. Çeşitli ayarları değiştirebiliyorsunuz. Bilgisayarı kapatma vb. işlemleri "Power"a tıklayarak yapabilirsiniz. Buraraya hızlı erişim için kısayol "Win+I" şeklinde.

Bir başka kısayol "Win+PrintScreen" tuş kombinasyonu. Bununla ekran görüntüsü alınıp "C:\Users\***\Pictures\Screenshots" altına .png olarak kaydediliyor.

.iso dosyalarını mount etmek için ayrı bir program kurmaya gerek yok, sağ tıklayıp "Mount" dediğinizde yeni bir sürücü oluşuyor.

Yeni başlat ekranında açık olan uygulamayı kapatmak için, ekranın üst kenarına gidip fareyi sol tuş basılı halde aşağı indirdiğinizde uygulama kapanıyor. Sağa ya da sola götürürseniz ekranın o kısmında dikey (yan menü) şekilde kalıyor.

Usb bellekler ve harici disklerin takılıp çıkarılması hızlanmış. Gerçi sadece benim 7'de olan bir sorun da olabilir; donanımı güvenle kaldırmaya tıklayınca birkaç saniye geçiyordu, şimdi hemen çıkıyor.

Windows Explorer'da ribbon menüler kullanılmış.

Yine Windows Explorer'da bir klasörü komut satırında açmak için (sağ tuş menüsüne ekleme, forumda bir başlığa yazmıştım sanırım) registry'de ayar yapmak gerekiyordu. Şimdi ilgili klasördeyken File menüsüne tıklayıp komut satırında açabiliyorsunuz.

8'i ilk kurduğumda ekran kartının (gt-330) sürücüsünü kendi yükledi, ancak başlat ekranı ve masaüstü arasındaki geçişlerde ekranda izler kalıyordu. Samsung sitesinde, bilgisayarın sayfasındaki sürücüyü yükledim sorun düzelmedi. En son Nvidia'nın sitesinden son sürücüyü (Windows 8 için diye özellikle belirtmiş) yükledim, herhangi bir sorun kalmadı.

Dosya arama için Locate32 kullandığımdan fark etmemiştim ama Windows'un araması tam çalışmıyor.

@erkan614

Dosyalara ulaşmak neden zor? Bence her şey elinizden altında olmuş. Metro arayüzünü, başlat menüsünün büyük hali gibi görebilirsiniz. Zaten çoğu zaman masaüstü bölümünde (önceden olduğu gibi) olacaksınız.

Ekleme:

Windows 8'le mi yoksa 64-bit'li mi ilgisi var bilmiyorum, MCP2200'ın sürücüsü otomatik olarak yüklenmedi. Bunun için Microchip'in sitesinden sürücüsü nü indirip device manager'da sarı ünlemli olarak bekleyen elemana sağ tıklayın. Menüden Update software'e tıklayıp \MCP2200 Windows Driver\Driver Installation Tool\x64 altındaki "MCP2200_v1.2.inf" dosyasını gösterdikten sonra COM port görünecektir: http://www.microchip.com/forums/m564342.aspx

erkan614

ben işte öyle büyük başlat menüsü istemiyorum eskisini istiyorum :(
metro hiç açılmasın istiyorum bide masaüstündeki chrome ile başlattaki chrome farklı programlar
yani masaüstü sanki ayrı bir programmış gibi açılıyor ona gıcık oluyorum sanki windowsu emülator içinde kullanıyomuş gibi bi his oluşuyor

a_a_sezen

29 TL. lisans alışverişi için hiç zorlamadım.
Şöyle ki;
Denemek için Windows 8 kurdum. Kullandığım programları da kurdum denedim.
Gayet başarılı buldum. Almaya karar verdim.
29 TL. başvuru formunu Lisanssız Windows 8 altında doldurup başvurdum.
Yükleme aracı Windows 8 altında problem çıkarınca Windows 7 yükledim.
Etkinleştirmedim.
Kalan işlemleri bu şekilde tamamlayıp indirdiğim dosyanın imajını aldım.
Kurdum, etkinleştirdim, kullanıyorum.

29 TL. lisansı için çıkarttığım sonuçlar şöyle:
-Lisanslı bir Windows ortamından başvuru gerekmiyor.
-2 Haziran sonrası bir tarih yeterli oluyor. (fatura aramadım, yaklaşık bir tarih yazdım.)

Güce ve Geleceğe Güvenle...