Windows ve Android için hangi dil

Başlatan esensoy, 30 Ekim 2012, 22:36:08

MC_Skywalker

Android Software Development Kit kullanırsanız JAVA yazarsınız. Android Native Development Kit kullanırsanız C++ yazarsınız. IDE olarak  SDK içi Eclipse tavsiye ediliyor.

Windows için Visual studio ile C++ veya C# yazarsınız

IOS için 90$ ücret ödeyip Developer olur ve Objective C ile yazarsınız. IDE si kendisinindir ve MAC OS üzerinde çalışmak gerekir.

Klein

Eğer,  android uygulamanızı C++ veya C# üzerinde geliştirmek istemenizin sebebi Java bilmemek ve öğrenme sürecini yaşamamak ise, yanlış yoldasınız. Kısa bir süre önce ben de androide sarmıştım ve aynı yollardan geçtim. Bir süre çalıştıktan sonra anladım ki, Android için uygulama geliştirmekteki en büyük zarluk dil değil. En azından benim gibi acemiler için değil.
Buradaki esas zorluk işletim sistemini tanımıyor olmak, Kullanacağınız sınıfları ve bunların nasıl kullanacağınızı bilmiyor olmak.  C++ veya C# ile yazıyor bile olsanız, bu sınıfları tanumanız gerekiyor.
Nette aradığınız zaman tüm örnekler java için. Diğer diller için çok örnek bulamıyorsunuz.  Zaten java ile C++ jargonu birbirlerine benziyor.

mono kurup  C# ile yazmayı da denedim. Ama sonunda Java da karar kıldım. Mesele android olunca , C# bile yazsanız , işler windowsta olduğu gibi kolay yürümüyor.  Yine layout  , View sınıflarını vs.. öğrenmeniz gerekiyor.  Aşağıdaki iki örneğe de bakarsan, durumu daha iyi kavrarsın sanırım.
mono üzerinde C# veya NDK üzerinde C++ ile yazılan kodu aynen windows platformunda çalıştıramıyoruz malesef. Çünkü iki platformun sınıfları birbirinden çok farklı. Ama bir gün bunlar arasında dönüşüm yapabilen bir program ortaya çıkarsa , belki. Belki vardır ben bilmiyorumdur. 

Bu kod C++ ile yazılmış bir kod.
@Override  
public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {  
super.onCreate(savedInstanceState);  
TextView text = new TextView(this);  
text.setText(stringFromJNI());  
setContentView(text);  
G.} 

Bu da
    @Override
    public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
        super.onCreate(savedInstanceState);
        setContentView(R.layout.activity_main);

TextView text = (TextView) findViewById(R.id.textView1);
        text.setText("test");

}

mehmet

http://processing.org/

C ile yazılıyor ve java olarak derleniyor. İşletim
sistemine göre istediğinizi seçiyorsunuz. Android için de
ana sayfa içinde nasıl yapılması gerektiği yazıyor...
Android SDK Manager ile android platformu
için derleme yapabiliyorsunuz...

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr