Pic i 7805 le beslerken kod bozuk çalışıyor -şematik vardır

Başlatan Eren Eraslan, 01 Kasım 2012, 23:06:46

Eren Eraslan

merhabalar , bi kartımda 7805 kullandım , en basit led yakıp söndürme kodu yazdım pic kit ten besleme yapınca güzel çalışıyor fakat adaptörden beslediğimde 7805 ile çevirip pic i besliyorum . 4.96v çıkış veriyor ama kod çalışmıyor ledin yanıp sönmesi gerekirken sürekli yanıyor yada hiç yanmıyor , sanırım 7805 devresinde kondansatörleri yanlış bağladım yardımcı olurmusunuz

100nF kondansatörler smd 805 .. sorun bu yüzden olabilir mi?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Eren Eraslan

doğrultmaç yok hocam dc adaptörden 12v geliyor , diyot ters akım için

F.T

çıkıştaki kapasite 10uf yüksek olursa daha iyi olur.220uf gibi.bide 100nf picin besleme ayaklarına en yakın mesafede olmalı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Eren Eraslan

hocam ayrıyetten pic in 5v ve gnd arasına 100nf koydum en yakınına hemde sorun cidden 10nf olmasından mı ?
7805 te sorun olmaz diye internetten hızlıca şematiğe bakıpta yapmıştım ama kartı düzgün besleyemediğinden mi anlayamadım kod düzgün çalışmıyor

F.T

bu tip sorunlar koddan ziyade beslemenin kalitesiz olmasından yada pcb çiziminden kaynaklanıyor.

ipek

besleme devresinde bir anormallik görünmüyor. muhtemelen pic'im MCLR bağlantısını VCC'ye vermediniz,

pickit soketinde bunu üzerinden alıyordur......

Eren Eraslan

Mclr 5v a cekili hocam sorun su , adaptoru bagladigimda cikisi 5v verdigini anladigim led kesintisiz calisiyor fakat program sacmaliyo. Sunu fakettim karti elime aldigimda bazi yerlerine dokununca calisiyor elimi cekince bozuluyor

kralsam

Kristalin düzgün takılı olup olmadığını kontrol et birde istersen. Ondan kaynaklanıyorda olabilir. Bu devre ile arkadaşlarında sordukları tam olduğuna göre çalışması lazım.

ipek

bu durumda pic'in besleme ayaklarına en kısa yoldan mümkün ise bacak diplerinden 100 nf kapasite bağlayın,
ikinci şık ise programdan bazı pinler giriş olarak ayarlanmış ve boşta bırakılmış olabilir bir anten gibi parazit topluyor olabilir.ilgili pull up pull down dirençleri ile sorun giderilir,devreye voltajı verin çalışsın ilgili pinlere bir cımbız ile yanaşın hangisi hassas davranıyor???

Seckin ALAN

MCLR bağlı mı ?
Kristal ve kapasitörler bağlı mı ?
Buraya kadar cevaplar eve ise bir sonraki adım.
Boşta kalacak pinler pull-down direnci ile toprağa çekildi mi?  Çıkış biti olarak lojik 0 mı?
+5 ne kadar stabil geliyor ?
bir osilaskop ile incelemenizi tavsiye ederim. Ledin kesintisiz olması voltajın dalgasız geldiğini göstermez.
100 nf ipek hocamın dediği gibi picin dibine bağlamanızı tavsiye ederim. Bu dalgalanmayı tölere ediyor. Eğer gene sorun var ise, pcb çizimi ile alakalı olabilir. Birde 12 v trafolu adaptör yerine smps deneyin. 

İyi çalışmalar.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

F.T

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: kralsam - 02 Kasım 2012, 01:51:22
Kristalin düzgün takılı olup olmadığını kontrol et birde istersen. Ondan kaynaklanıyorda olabilir. Bu devre ile arkadaşlarında sordukları tam olduğuna göre çalışması lazım.
kristal düzgün bağlı hocam , pcb yi dışarı yaptırdığım kristal lehimlerinde sorun yok gibi duruyor.. kart çift yüzlü bu arada.

Alıntı yapılan: Seçkin ALAN - 02 Kasım 2012, 04:16:21
MCLR bağlı mı ?
Kristal ve kapasitörler bağlı mı ?
Buraya kadar cevaplar eve ise bir sonraki adım.
Boşta kalacak pinler pull-down direnci ile toprağa çekildi mi?  Çıkış biti olarak lojik 0 mı?
+5 ne kadar stabil geliyor ?
bir osilaskop ile incelemenizi tavsiye ederim. Ledin kesintisiz olması voltajın dalgasız geldiğini göstermez.
100 nf ipek hocamın dediği gibi picin dibine bağlamanızı tavsiye ederim. Bu dalgalanmayı tölere ediyor. Eğer gene sorun var ise, pcb çizimi ile alakalı olabilir. Birde 12 v trafolu adaptör yerine smps deneyin. 

İyi çalışmalar.
Boş pinlerim pull down değil hocam geliştirme kartı bu , pinler dışarıya header olarak çıktı .. Osilosikopla bakıcam bugün ölçü aleti 4.96 veriyor ama adaptörün dandikliğinden de olabilir ..
ipek hocamın dediğini ben daha önceden yapmıştım pic in + ve - pinlerinin hemen dibinde 100nf var . Bunlara rağmen sorun varsa kesin pcb dendir diye düşünüyorum .. Özellikle delikiçi kaplamalardan. Çünkü kartın bazı dip malzemelerin lehim yerlerine değdiğimde sorunsuz çalışıyor adaptörden besleyerek..
Ölçü aletiyle kısa devre ye baktım groundlarda sorun yok iletim var ama bi yerde temassızlık olabilir sanki o da pcb kaynaklı diye düşünüyorum ama çok kafaya taktığımdan çerçeveye geniş bakamıyorum şuan

eistain_54

eren kardeşim eğer bahsettiğin adaptör bildiğin çin işi derme çatma adaptörlerden iseonlarda yarım dalga doğrultmaç var.Besleme hatalı olduğundan olabilir.Diğer bir tecrübe ise devreye bağladığım kristal çalışmıyordu.Elli tane kod yazdım denedim tık yok.Çalışmıyor.Kristali değiştirdim tıkır tıkır çalışmaya başladı.7805 ile hiç alakası yok.İmkanın varsa 7805in çıkışına bak.Birde adaptörün çıkışına bak osilaskop ile.Ayrıca 7805 data sheette giriş 0,33uF çkış 0,1uF kapasite değerli verilmiş.

Edit:78xx serisi hep çıkış değerinden 0,4-0,3 v eksik çıkış veriyor.Giriş beslemeniz nasıl olursa olsun.!

Birde tek üretimlik kartı dışarıya nasıl yaptırdın pahalı olmadı mı?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

mustafa_cmbz

Birde şuna dikkat etmeli.Şayet adaptör modem adaptörü falan ise yani switch mod falan değil ise bazı modem çeşitlerinde vb. aletlerde genellikle ac adaptör kullanılıyor.Benimde genellikle yaptığım hatadır dc adaptör diye bağlayıp çalıştırmaya çalışıyoruz ama sonradan uyanıyoruz :D

Adaptörün ac/dc mi olduğundan emin olun.besleme ile ilgili sıkıntı yok ise akla gelebilecek olan tek şey kristal.Genellikle ellimi yaklaştırınca çalışıyor gibi bir sıkıntı kristalden kaynaklanıyor.

Birde arkadaşların dedikleri gibi pcb...Gözden kaçan bir çatlak vs. var ise oda sıkıntı yaratabilir mesela mclr ucu vs. sorun yaratabilir..