sıvı seviye ölçümü için önerisi olan varmı

Başlatan isikyasar, 04 Kasım 2012, 23:04:44

SERRO EFE

İlk mesajda prob mantığının olmadığından bahsetmişsiniz bunun üzerine bir sürü yorum ve fikir verilmiş. Ama sonunda prob mantığı ile çalışan bir sistem üzerine karar kılmışsınız. İçerdeki sıvıya iletkenlikmi kazandırdınız. Nasıl oldu yada atladığım bir yorummu var.

isikyasar

kabın içindeki suya iletkenlik verdim çok az. kabın içine 12 volt yerine 2.5 volt verdim işimi gördü. devreyi çıkardım. komple bittiğinde resminide sizlerle paylaşırım.

herkese yardımları için teşekkürlerimi sunuyorum..

isikyasar

DEVREYİ DENEME AMAÇLI SET ÜZERİNDE KURDUM. ALEL ACELE OLDU. DEVREYİ PİC İLE ÇALIŞIR HALE GETİRDİM.

SIVI SEVİYE DEVRESİ VİDEOSU
SIVI SEVIYE OLCUM

DEVRENİN BİTMİŞ HALİ (PİC İLE BAĞLI)

UMARIM FAYDALI OLUR.

pisayisi

Sıvıya iletkenlik verip seviye ölçmek pek yaygın bir uygulama değil özgün bir çalışma olmuş aklına sağlık ;D
Murat

muhendisbey

Alıntı yapılan: pisayisi - 02 Aralık 2012, 11:33:29
Sıvıya iletkenlik verip seviye ölçmek pek yaygın bir uygulama değil özgün bir çalışma olmuş aklına sağlık ;D

Çünkü kullanım alanı yok. Bu kadar basit. :D
Nedeni:
iletken bir sıvıya gerilim verirseniz problarınız aşınır. Soy metal olan altından olsa dahi problar eriyecektir. (Daha doğrusu + kutuplu prob) Bu mantık aslında altın kaplamanın (elektrolitik madde olarak siyanür kullanılması), nikelaj kaplamanın mantığıdır.

Bir diğer kullanılmama nedeni yanıcı parlayıcı ve patlayıcı malzemelere başlangıç enerjisini verebilmesi. Yada kazaya açık hale gelmesi. statik elektrik deşarj olursa iş yaş.

Dışarıda şaklaban bulmak çok kolay
elektroliz deneyi hayzek.wmv

Burada bardaktaki sıvının sararması içerisindeki kirden değil probun eriyerek suya karışmasından ve farklı bileşik oluşturmasından kaynaklanır. Yeterince beklenirse saf sudaki probun da suya sarı renk verdiği gözlemlenebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mustafacan

bu patentli şaklabanlığı su arıtma cihazı satanlar kullanıyor değilmi?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

muhendisbey

Alıntı yapılan: mustafacan - 03 Aralık 2012, 11:02:51

evet, sözde kirleri belli eden bir cihaz. Daha önce konusu geçen "elektrik tasarruf" ve "yakıt tasarruf" cihazları gibi güzel insanlarımın saflığından faydalanıyorlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Murat Mert

Alıntı yapılan: mustafacan - 03 Aralık 2012, 11:02:51

S.A.
Hani 2 plaka ile eski kahve yapma ketıllları varya o mantık galiba. Suyu arıtınca içinde ne kadar mineral versa gidiyor neredeyse saflaşıyor bu yüzden iletkenliği azalıyor. Bu dediğim ketıl da bir hazırsu harkasıyla şantiyede 1 saat beklememize rağmen su kaynamamıştı. :D
Sistem aynı.  >:(
mert07

OG

ULN2803 girişlerine 100nF gibi bir kapasite ekleyin ki ani zıplamalar yapmasın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhendisbey

Alıntı yapılan: mert07 - 04 Aralık 2012, 09:05:34
S.A.
Hani 2 plaka ile eski kahve yapma ketıllları varya o mantık galiba. Suyu arıtınca içinde ne kadar mineral versa gidiyor neredeyse saflaşıyor bu yüzden iletkenliği azalıyor. Bu dediğim ketıl da bir hazırsu harkasıyla şantiyede 1 saat beklememize rağmen su kaynamamıştı. :D
Sistem aynı.  >:(

Son derece zararlı. O plaka suda çözünüyor biz de lıkır lıkır içiyoruz. Allah bilir çinliler o plakayı neyden yaptı... Boyaya kattıkları kurşunun insan vücudunda röntgenle çıktığı daha önce görülmüştü. Hadi o boyayı yemiyorduk da bunu içiyoruz.

umityilmaz

rica etsem devrenin isis ve pic kodlarını verebilir misiniz ? Teşekkürler...

isikyasar

uln 2803 çıkışına optokuplör bağla. optokuplörün çıkışı pice bildiğiniz buton mantığıyla tetikleme yapsın. olay bundan ibaret..

devrenin isis te hazırlanmış şeması yok.  devrenin sıvı seviye olayını isiste buton olarak var. bu nedenle işinize yaramaz.

kodları ise;

1. buton basılı ise
2. buton basılı ise
3. buton basılı ise                   
4. buton basılı ise
5. buton basılı ise

bildiğiniz buton kontrol yani.

hdalcı

konu yeni okudum geç oldu ama çamaşır makinesi prosestatı diye bişey var ben kullanmiştım suyun basıncını kullanarak 1 veya 5 kademe ölçüm yapılabilir

einstain

Şayet deponuzun dış yüzeyi ışığı geçirebiliyorsa dışarıdan CNY 70 tarzı bir optokuplör ve opamp ile ışıktaki yansımanın değişimini izleyebilirsiniz. Kaç seviye görmek istiyorsanız o kadar kullanırsınız. Risksiz ve sağlam bir yapı olur.