Uydu alıcısı kumandasını pic ile algılatmak konusunda fikri olan var mı?

Başlatan elektroacemi, 06 Kasım 2012, 17:18:14

elektroacemi

Merhaba arkadaşlar.
Uydu alıcısı kumandasını pic ile algılatıp, tekrar pic ile başka bir sinyali alıcıya göndermek istiyorum.
Bunun için bir tane alıcı aldım. Osiloskoba bağlayıp kumandanın sinyallerini okumaya çalıştım. Ama her tuşa basınca aynı sinyal göründü gibi. İki farklı tuş arasında farklılık göremedim. Daha önce bu konu ile ilgilenen arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum.

diot

Gözle anlaşılmaz.
https://320volt.com/ir-protokol-analizor-programi/
bunu indir önce protokolü öğren. Kullanılan protokolü öğrenince bu konuda araştırma yaparsın.

X-Fi

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

zafer

Birisi zamanında uydu alıcı aşağıda kalıyor, kumanda sinyalini görmüyor bunun için bi ara aparat yapıp sinyali tekrarlatmak istemişti. Eğer böyle birşey yapacaksan pic kullanmana bile gerek yok, IR sensör al, çıkış sinyalini ve 38khzlik sinyali bir ve kapısı ile(bi transistörün  Base bacağına IR sensör sinyali, V bacağına 38Khz sinyali yada tersi) bağla çıkışıda IR lede ver, işini görecektir. İlla pic ile algılatacam dersen IR sensörün sinyal çıkışını pic'e bağla sinyali kayıt edersin. Aklından geçen ne senin?

elektroacemi

Alıntı yapılan: zafer - 07 Kasım 2012, 10:31:27
Birisi zamanında uydu alıcı aşağıda kalıyor, kumanda sinyalini görmüyor bunun için bi ara aparat yapıp sinyali tekrarlatmak istemişti. Eğer böyle birşey yapacaksan pic kullanmana bile gerek yok, IR sensör al, çıkış sinyalini ve 38khzlik sinyali bir ve kapısı ile(bi transistörün  Base bacağına IR sensör sinyali, V bacağına 38Khz sinyali yada tersi) bağla çıkışıda IR lede ver, işini görecektir. İlla pic ile algılatacam dersen IR sensörün sinyal çıkışını pic'e bağla sinyali kayıt edersin. Aklından geçen ne senin?
[/quote

Kumandanın protokolunu öğrenince pic e kayıt etmeyi deneyeceğim. Protokol için "diot" un attığı linktekini deneyeceğim.