Dijital POT kullanmadan ses kısma

Başlatan birumher, 12 Ekim 2004, 18:40:06

birumher

Benim , preanfi ile anfi arasına yerleştirilecek ve örneğin bir ucuna +5 V verince yavaşça sesi kısacak 0 V verince yine yavaşça sesi açacak bir devreye ihtiyacım var. Sanırım bunlara fader deniyor. 4016 entegresi ile yapılabildiğini duydum hiç böyle bir şeye rastlayan veya pratik bir yolunu bilen var mı?
Birkan.Herguner

Ersin

elo elektronik dergisinin eski sayilarinda voltaj kontrolli
volum pedali vardi 1 veya 2 transistorlu idi belki boyle bisey isini gorebilir.
Sayi hatirlamiyom ama 68-75 arasi bisey olmasi lazim.

harmonious

aklıma motorlu pot geldi kullanmayı düşünürsen çok da tatlı bir görünüşü oluyo

bazı müzik setlerinde var

Rusi

evet motorlu potans çok karizmatik oluyor ben yaptım ba6208 (uk değil yanlış anlaşımasın sağ sol için ) ile kontrol etmiştim yanlış hatırlamıyorsam

kanki_20

ben de böyle bir olay yapmak istiyorum ve ama bu işi kablosus yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim by_hakan20@hotmail.com

birumher

Nasıl kablosuz uzaktan kumanda gibi mi biraz daha açıklar mısın
Birkan.Herguner

Rusi

motorlu potans kullan kontrol devresini yap buna ek olarak pic ile tasarlanmış sony kumandalar ile çalışan 8 kanal alıcı devresi var onu kullna derim hatta on off bile yapabilirsin ;)
yaparım dersen biraz daha ayrıntılı açıklarım....

processs

aradıgın sey ds 1669 diye bir entegre cok basit birkac elemanla calısıyo
fakat piyasada bulabilir misin bilmiyorum

CoşkuN

Bu bana FET'lerin belirli bir aralıkta voltaj-ayarlı direnç gibi çalışma özelliğini çağrıştırdı.Sesi konrol eden kazanç direnci yerine FET bağlanarak ,FET uygulanan volaja göre direnci kontrol edilebilir.Böylece kazanç değişimiyle ses kontrol edilebilir.Biraz teorik oldu,uygulaması var mı bilmiyorum

mhk

LM1036N Bu entegreyi inceleyin derim. Üzerinde Bas,tiz volum, balance vs ayarları bulabilirsiniz. 0-5 volt kontrol ile tüm ayarları gerçekleştirebilirsiniz.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

OG

LM1036N piyasada var kullandım, çok başarılı, diğer şemalar;

http://www.geocities.com/pa_schematics/soundcontrol.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

stlg

Sevgili birumher

asagıdaki adrese bir devre koydum oraya bakabilirsin

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

birumher

stlg teşekkür ederim devreyi aldim. Bu devreyi daha once denemistim yapacak olanlar varsa yapsin gayet iyi calisiyor. Ama ben en sonunda dijital pot kullanmaya karar verdim. Cunku aslinda benim istedigim sesin yavas yavas acilip kısılmasiydi belki daha basit bir yontemi vardir diye aradim. 4016 ile boyle birdevre yaptim ama ses kısılırken cızırdamalar yapıyordu. Bu devrede de fazla eleman vardı en sonunda dijital pot yaptım.  Ama yine de FET ile yapılmış böyle birşey gözüne çarpan olursa göndersin ki nasıl yapılıyor öğrenelim. Artık sadece merak ama olsun...
Birkan.Herguner

Rusi

arkadaşım uzaktan kumanda olayı kolay pic16f84 yada 12c508 ile yapılmış sony kumanda ile çalışan alıcılar var bunlardan biriini kullanarak ba6208 i uzaktan kontrol edebilirsin motoru sağ sol yapmak için entegrenin ilgili ayakları şaseye veriliyor picin çıkışına bir tr takarak ilgili ayağı şaseye çek ben pic alıcıyı ilacve etmeyi düşünüyorum ama zamanım yok  :(  :(

OG

@Rusi

Sony'nin protokolunde (SIRC) calışan kodlar ve devreleri varmı elinde. Hex değil ama. PBP dosyası veya asm. Bir devreye uyarlamaya çalışacağım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.