STM32F103 Bağlantı hatası.

Başlatan Klein, 12 Kasım 2012, 17:54:56

Klein

muhittin_kaplan

boot0, 0 da. coocox ile debug da yapamıyorum. muhtemeldir program atmıyordur coocox ama stlink util ile atıyor.

Klein

Enteresan. Bende Boot0 direk GND'de. Coocox debug yapabiliyor.

Program algoritmasını yanlış seçmiş olabilir misin?
(Boot 0 ile ilgili değil, Programın çalışmaması ile ilgili olarak soruyorum)

muhittin_kaplan

garip,
stm32f4discovery stlink ile debug yapabildim, program çalışıyor. (Programı doğrudan atmıyor)
stm32vl discovery ile ne debug yapabiliyorum nede programı atıyor.

yldzelektronik

Yeni konu açmayı istemedim.Zaten konuyla da alakalı olan bazı sorunlarım var.
Basit bir kart tasarlamaya çalışıyorum.Burada sıkıntısını yaşadığım bazı noktalar var.Mcu stm32f103vg
-Usb eklemem gerekli ancak ds de veya başka bir yerde usb pinlerinin 5v tolerant olup olmadığına dair bilgi göremedim.Bu mcu ile yapılmış bir çok kartın şemasını inceledim (deneme kartları.içinde swd falanda dahil olan bizim kitler gibi kitler) kimisinde usb d+ d- yi direk mcunun pinlerine girmiş kimisinde araya usblc6 gibi ic ler eklenmiş.Kimisinde EMIF02-USB03F2 gibi bir ic data busu paralel bağlanmış.Bir şey anlamadım.Ben mcunun usb özelliği için ekstra birşey yapmalımıyım şemada?Usb bağlantısı nasıl olmalı?
-Analog pin kullanacağım ancak onu da batarya seviyesi için kullanmak istiyorum.Ancak analog pinlerin (Vref,Vssa,Vdda) çıkardığı,çıkarabileceği sorunlar yüzünden soğudum ve bu iş için spi veya i2c icler varsa onları kullanmak istiyorum.Öneriniz nedir?
-Batarya kullanacağımdan bahsettim.Batarya kullandığımda beslemeyi Vbat üzerinden mi vermeliyim?Bu pin ne iş yapar?Batarya ile kontrol edildiğinde besleme pinleri nasıl çizilmeli?
-Usbye bağladığımda beslemeyi usb üzerinden almasını isterdim ancak çok kasmam gerekecekse sonraya da bırakabilirim.Bu durumda işler nasıl yürüyor?
-Birde batarya şarzı için önerebileceğiniz tasarım nedir?9,6v 1000mAh kapasiteli NiMH bataryam var.Bunlar içinde 2 grup var.4,8v 4,8v şeklinde seri bağlanmış vaziyette.Bunları 4.8v 2000mA düzeye çekmeyi planlıyorum.Batarya ömrü için.Bu şekildeki bir batarya için charcer öneriniz nedir?
-Son olarak tft lcdler için 5v beslemenin olduğu şemalar gördüm.Bu tüm lcdler için geçerlimidir?ILI9325 uyumlu lcd var elimde.

Edit: Bazı kısımları unutmuşum.
-Programı elimdeki f4 kitin swdsi üzerinden atmayı istiyorum.Yada bootloader.Bu tip durumlarda boot0 ve boot1 pinlerinin akıbeti nasıl olucak?Programlama kısmı için önerileriniz nedir?Usb bootloader olursa benim için daha iyi olur gibi geliyor ancak yine de fikirlerinizi almak istedim.

Saygılar.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Klein

Pinlerin 5V toleransı olup olmadığı bilgisi Datasheet 27. sayfadan başlayan pin tablosunda var. Bu tablonun IO Level sütunu. FT (Five volt tolerant)  olarak işaretlenmiş olanlar.

Analogdan soğumak için bir neden yok.  Benim yaşadığım sorun  Precision referans kullanmak istemem ve datasheetteki bazı noktaları atlamış olmamla ilgili. Sorun yok. Hatta gayet linear çalışan bir ADC var.  Analog pinler 5V toleranslı değil. En fazla AVDD kadar voltaj girebilirsiniz.

VBAT sadece RTC ve küçük bir  backup belleği için. Tüm çipi oradan besleyemezsiniz. Batarya da kullansanız Yine VDD pinlerinden besleyeceksiniz.

Programlama için  ST-Link (STM32F4Discovey kit üzerindeki) kullanacaksanız, BOOT0 = 0 olacak. BOOT1'in önemi yok. SWDIO, SWCLK, GND ve RST (Opsiyonel)  pinlerini program soketine çıkın.

yldzelektronik

Teşekkürler.Usb pinleri 5v tolerantmış.usbdm pa11 usbdp pa12 imiş.Usbdp d+ imiş.Bunlar beni düşündüren kısımlardı.Belki birilerinin işine yarar.Birde wake up pini var.Bunu da anlayabilmiş değiliğim.Acaba nedir?Bu pine buton bağlanmış.Gördüğüm bütün şemalarda.Nedendir?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Klein

WakeUp  uyandırma pini.  Eğer düşük güç tüketimi için çipi uyku moduna sokarsanız, uyandırmak için bir kaç kaynak var. bunlardan biri WAKEUP pini. bu pinin yükselen kenarı (yanlış hatırlıyor olabilirim)  ile çip uyanır.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: Klein - 29 Kasım 2012, 18:25:47
WakeUp  uyandırma pini.  Eğer düşük güç tüketimi için çipi uyku moduna sokarsanız, uyandırmak için bir kaç kaynak var. bunlardan biri WAKEUP pini. bu pinin yükselen kenarı (yanlış hatırlıyor olabilirim)  ile çip uyanır.
O halde tamamen opsiynol bu durum.İlgi ve yardım için teşekkürler

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2012, 19:42:53

Bir de usb konnektördeki id pini ne içindir acaba?

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2012, 23:24:21

Bir sorum daha olucak.TAMPER pininin rtc kurulduğunda alarm çıkışı için kullanıldığını düşünüyorum.Doğru mudur?Değilse nedendir?Birde PC14 PC15 deki osc girişleri rtc için gerekli osc midir?Öyle ise buraya 32,768 khz kristal mi bağlıyoruz?

eistain_54

Touch controller için trde bulunabilecek bir ic varmıdır?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

Klein

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 29 Kasım 2012, 19:00:31
O halde tamamen opsiynol bu durum.İlgi ve yardım için teşekkürler

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2012, 19:42:53

Bir de usb konnektördeki id pini ne içindir acaba?

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2012, 23:24:21

Bir sorum daha olucak.TAMPER pininin rtc kurulduğunda alarm çıkışı için kullanıldığını düşünüyorum.Doğru mudur?Değilse nedendir?Birde PC14 PC15 deki osc girişleri rtc için gerekli osc midir?Öyle ise buraya 32,768 khz kristal mi bağlıyoruz?

Çipin RTC kısmını iyi tanıdığımı söyleyemem. Ön incelemelerim sonucunda aklımda kalanlar.
RTC 3 ayrı kaynaktan saat alabiliyor. HSE ( sistem kristali) , LSE ( 32.768 kristal) , LSI ( Dahili RC osilatör)
TAMPER pini  çok fonsiyonlu bir pin. Alarm çıkışı , saniye çıkışı, osilatör kalibrasyon çıkışı olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda BACKUP ile ilgili fonksiyonları olan giriş (Bu fonksiyonlarını tam bilmiyorum. Besleme gittiğinde kesme üretip, verileri backup yapmak için kullanılıyor olabilir)

yldzelektronik

Alıntı yapılan: Klein - 30 Kasım 2012, 13:28:48
Çipin RTC kısmını iyi tanıdığımı söyleyemem. Ön incelemelerim sonucunda aklımda kalanlar.
RTC 3 ayrı kaynaktan saat alabiliyor. HSE ( sistem kristali) , LSE ( 32.768 kristal) , LSI ( Dahili RC osilatör)
TAMPER pini  çok fonsiyonlu bir pin. Alarm çıkışı , saniye çıkışı, osilatör kalibrasyon çıkışı olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda BACKUP ile ilgili fonksiyonları olan giriş (Bu fonksiyonlarını tam bilmiyorum. Besleme gittiğinde kesme üretip, verileri backup yapmak için kullanılıyor olabilir)

Anladım.Konuyla alakalı exam arıycaz heralde yada ds de biraz tırmalamak gerekicek :) Usb id ve touch controller kaynamış sanırım.Birde forum da bu veya benzeri çiple çalışan arkadaş mı yok,ticari sırrını sizden başka paylaşmak isteyen mi yok seçici kişiye göre muamele mi var?

muhittin_kaplan

yldzelektronik

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 30 Kasım 2012, 19:19:29
muhittinkaplan.com hocam
Edit: Başarılı bir blog.Çalışmalarınızın ve paylaşımlarınızın devamını dilerim.Paylaşımlar içinde ayrıca teşekkürler.Bu sanırım siteme karşılık olarak verilmiş bir cevaptı :) .Çünkü usb deki id piniyle ilgili yada tc ile ilgili bir bilgi göremedim?Ben mi kaçırdım?

muhittin_kaplan

birşey yok hocam. mümkün olduğunca paylaşıyoruz anlamında yazmıştık. :'(