Sabit 34V

Başlatan muhittin_kaplan, 12 Kasım 2012, 18:59:00

Saruman

IR2101 sürücü ve IRF3710 mosfeti tavsiye edeceğim size.

muhittin_kaplan

@z Hocam Optonun ne olduğunu öğrenip yazayım.
ama r1 ile r2 dirençleri şu an 2k2 değerinde. bir değişiklik olmadı.
ayrıca ben bu mos u 1khz de sürsem ne olur 10khzde sürsem ne olur, yani avantaj ve dez avantajları nedir ?

z

Daha önce yazmıştım. Yükün low pass karakterindeyse pwm frekansını artırdığında yük akımındaki rıpılın azalır sanki ayarlı DC den besleniyor gibi olur.

Frekansı artırmanın dezavantajı anahtarlama kayıpların artar. 10khz artık büyük bir frekans değil.

Fakat pwm duty registerini pwm frekansında update yapamıyorsan frekansı artırmanın hiç bir getirisi olmaz. (ses haricinde)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

niyahi olarak yüküm "akü" olacak, ama şu an dummyload larla çalışıyorum

mesaj birleştirme:: 26 Aralık 2012, 20:15:35

Opto TLP521-I imiş, ve drain ile yük arasında 30v 10A lik bir diyot var

mesaj birleştirme:: 26 Aralık 2012, 20:18:01

Alıntı YapFakat pwm duty registerini pwm frekansında update yapamıyorsan frekansı artırmanın hiç bir getirisi olmaz. (ses haricinde)
Burada Ne demek istediniz hocam? ölçüm yapıp Duty Değerini değiştiriyorum ve bu değişimi Osilaskopta görüyorum.

muhittin_kaplan

Evet herşey güzel-di,
taki akü yü bağlayıncaya kadar. Hiçbir hesap kitap tutmuyor sebebi akü nün kapasitif yük gibi davranması.

z

Bir dakika, MOS üzerinden PWM darbeleri doğrudan aküye mi uyguladın?

muhittin_kaplan

Ben Anlamam Hocam. PWM dediler Yaptım verdim.
Ama Ses Tonunuzdan
Olm Manyakmısın Ne yapıyorsun gibi bir durum seziyorum ve savunmaya geçiyorum

mesaj birleştirme:: 27 Aralık 2012, 17:52:24

Hocam Şaka bir yana Aldığım OSC görüntüsü bu yönde akü gerilimi pwm in false değerini doldurduğundan etkin değer hesabımız olduğu gibi değişiyor.

z

PWM darbeleri her yere doğrudan uygulayamazsın. Özellikle de kapasite, akü gibi yüklere. Bir iki mesaj üstte aküden bahsetmişsin. Ben de atlamışım orayı.

Tamam pwm de ortalama voltaj Ton değeri ile ayarlanır ama ortada Vmax gibi bir de gerçek var. Bu voltaja maruz kalan yük, kendi karakterine bağlı olarak akım çekecektir. Basit omik yüklerde bu, V/R iken kapasitif yüklerde C dV/dt olacak.

PWM darbelerini aküye muhakkak endüktans üzerinden uygulaman gerekir. İşin içine endüktans girince bu kez de free wheeling diod yada half bridge gibi yapılanmalara yönelmen gerekir.

PWM in invert olup olmaması hesabı çok basit etkiler.

Pwm in 1 olduğu bölgelerde güç aktarıyorsan Ton değerini kullanacaksın.
Pwm in 0 olduğu bölgelerde güç aktarıyorsan Toff değerini kullanacaksın. Toff=T-Ton

T=1/Fpwm

muhittin_kaplan

pwm 1 olduğu durumlarda güç aktarıyorum. Ama Çıkış gerilimini PwmOran=(SetGerilimi*100)/GirişGerilimi olarak Ayarladığımda Farklı Akü gerilimleri görüyorum.
Sebebi ise (Benim anladığım)
Akü üzerindeki 24V luk gerilimden kaynaklı Pwm in 0 noktalarını doldurması ve bundan ötürü Akü üzerindeki ölçtüğüm etkin değerin değişmesi. Bunu Nasıl hesaplayı Akü ye 27V -örnek- sabit gerilim uygulayabilirim.
(Sanki Atladığım bir nokta var. Lütfen Hiç bilmeyen birine anlatıyormuş gibi anlatınız. Muhtemelen Bunu Biliyordur dediğiniz bilgiyi ben bilmiyorum)

z

PWM darbeleri varken voltajı akü uçlarından mı ölçüyorsun?

Eğer PWM darbeleri Akü voltajını zıplatıyorsa ve MOS'un patlamıyorsa voltajın bağıntısı;

Olçülen değer = (Vin*Ton + Vaku*Toff)/T

Burada Vaku değeri, PWM=0 iken yani aküye enerji basmadığın durumda aküden ölçtüğün voltaj. Bunu pusuya yatıp pwm=0 iken ADC ile ölçmen gerekir.

Yalnız bu ifade ortalama değer ifadesi. İbreli voltmetre ile ölçüm yaparsan aynen bu hesaplanan değeri ölçmen gerekir.

Digital aletin ne göstereceğine kafa yormak lazım.

muhittin_kaplan

Onu Yaparım Hocam PWM uygulamadan "init" aşamasında aküyü ölçerim. bakalım ne olacak..

mesaj birleştirme:: 27 Aralık 2012, 20:53:56

Sonuçta benim istediğim PWM oranı
buna göre nasıl bulacağız hem doluluk oranı hemde boşluk oranı denklenmde bilinmeyen :=

z

V = (Vin*Ton + Vaku*Toff)/T

Bu bağıntıda ölçmeyi umduğun değer V

PWM off iken akü voltajını ölçtün bu da Vaku

Vın de belli.

T=Ton+Toff

V*T = Vin*Ton + Vaku* (T-Ton)

V * T - Vaku * T = Vin * Ton - Vaku * Ton

(V - Vaku) * T = Ton * (Vin - Vaku)

Ton = (V - Vaku) * T / (Vin - Vaku)

Toff = T - Ton

İşlem hatası yapmadıysam bilinmeyen bir şey yok.

muhittin_kaplan

evet hocam doğru şu işlem işimi görecek
Ton = (V - Vaku) * T / (Vin - Vaku)
teşekkür ederim.

z

En başta akü şarj edeceğini söylememiştin. PWM ile ayarlı voltaj kaynağı yapmak isteyeceğin anlaşılıyordu.
Çıkıştaki pwm sinyalin ortalamasını alacak devreler vs yapmak yerine doğrudan hesaplama yöntemni açıkladım.

Bahsettiğim yöntemde her cycle da bu hesaplamaları yapmak zorundasın. Ancak bölme işlemi gerektiğinden tercih edilmez.

Normalde akü şarj edeceksen sabit akım kaynağı yapman gerekir. PWM darbeleri ile bir endüktans üzerinden aküye akım basarsın. Endüktans akımını pwm duty ile sabit tutmaya çalışırsın.

Bunun için de akımdaki hatayı ölçüp PI gibi bir regülatör üzeriden duty'e müdahale edersin.

muhittin_kaplan

Hocam Güç Katını ben yapmıyorum. Ne olduğunuda pek bilmiyorum işin açıkcası. Benden istenen
analog okumalar olacak ve pwm sinyal çıkacak 10khz. gerisine karışma oldu.
Ama olay sonradan patladı tabi. ister istemez girdim güç katına.