L298 outputlardan çıkış alamıyorum

Başlatan sorun06, 14 Kasım 2012, 15:09:31

sorun06

Merhaba arkadaşlar;
Resimde görüldüğü gibi( in put1 , enb a ve b ,vss 5V bağlıdır) in put2 ,gnd,sens a topraklıdır Vs ye ise 9 v baglı buna ragmen out putlardan(her ikisindende inputlarıda degiştirmemle) çıkış alamıyorum sorun nedir bilemiyorum bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum

skara1214

1. si koruma diyotları görünmüyor,2. si voltaj 7 volttan aşşağı olmamalı buna dikkat edin.Birde şemayı verebilirseniz buradan takip etmesi zor oluyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

sorun06

aslında benim projem bu l298i kontrol amaçlı tek taktım tüm devre kuruluyken pic çıkışından sinyal alıyorum dedigim gibi outputlarda çıkış yok birde neden bahsettiniz anlayamadım vss gerilimimi 7 volt olcak diyosunuz diger Vs gerilimim 9v çünkü

skara1214

devrede bir sıkıntı yok sadece out1 ve out2 ye diyot eklemen gerekli (internette  bulabilirsin) onun dışında bordda kablolama hatan vardır yada l298 bozuktur ama bu düşük bir ihtimal

sorun06

hocam vss(9) girişine +5 volt veriyorum vs(4) girişine +6 volt giriş veriyorum ama hala çıkış alamıyorum tüm bağlantılarımı kontrol ettim bide boşta kalan sürücü girişlerini toprağamı bağlamam gerekir??(eger yapmış oldugunuz devrenin görüntüsü varsa yollarsanız çok sevinirim)

skara1214

eistain_54

Arkadaşım input1,2,3 ve dört hangi lojik değerlerde?Ne program var ne doğru dürüst açıklama.Biraz daha detay vermelisin.
@skara1214 diyotların varlığı yokluğu yaptığım 298 içeren devrelerde sorun teşkil etmedi!Çıkış almasına engel değil.
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

sorun06

arkadaşlar sorunu çözdüm aynı sorunu yaşıyan arkadaş olursa eger yapacagınız Vss ile Vs uclarını kısa devre etmek olucak 5 volt degerinde giriş yetiyor enable a ve b 5 volt izin girişi inputlarada döndürme yönünüze göre 5 voltla besleyin ve topraklayın çalışıyor sorunsuz!!!( DATASHEET NOTE Vs=Vinput+Vsupply)