Makerspace İzmir

Başlatan subram, 17 Kasım 2012, 18:17:23

subram

Alıntı yapılan: Seçkin ALAN - 20 Kasım 2012, 03:21:03
benim memlekette elektronik malzemelerim duruyor led,direnc, transistor pot ldr bir suru sıfır malzemeler var. İçerisinde bir sürü çıkma parçalarda var. Okul dolayısıyla iki senedir duruyorlar. Mavi kutularda. Bunu bağışlamak isterim. Bir işe yaramaları hoşuma gider.

işte budur! Desteğiniz için teşekkürler. Listeye yazdım hocam. Atölye hazır olunca iletişime geçeriz tekrar.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

F.T

picproje.makerspace yada hobyhane  :)
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

serhat1990

Hocam toplantı tarihi olarak 26 kasım veya daha öncesinde bir gün olursa katılabilirim . Tabi akşam olması koşuluyla . Belitmiştim çok yoğun şu sıra .
1 ve 2 aralık tarihlerinde burada olmayacam dolayısıyla katılamam . Katılmak isterim 26 kasım veya daha öncesinde bir gün akşam olursa bir problem çıkmazsa yanınızdayım :)

Kazım

Grup adı Türkçe olmalı.Türkiyeyi marka haline getirmeliyiz.TAİ - ASELSAN neden hep imalatlarına ANKA - ALTAY - ZIPKIN - VOLKAN ismi veriyor ? Yabancı isimli bir kulube sıcak bakmıyorum.Birde isim izmir_proje vb. yaparsanız yine katılmam.Ben izmirli değilim ...

Örneğin hobyhane iyi mesela -- Banka hesabı da açın. Geliştirilen projeleri işe yarar bulanlar bağış yapsın ki ben sırf destek için bile bağış yapabilirim.İyi birşeyler çıkarsa

muhittin_kaplan

Graski, Nereden katıldığını bilmiyorum ama,
Ama konu biraz izmir ili içerisindeki kapsıyor. bir ortak çalışma ortamı yaratılmaya herkesin iytiyacı olan "proje geliştirme" mekanının ortaklaşa üstlenilmeye yönelik bir oluşum. isim üzerinde durmanın anlamı yok bence. amaç ortak paydada buluşabilmek.

Kazım

Sevgili hocam; başarılar dilerim . İzmirin potansiyeli yeterli diyorsanız saygı duyarım.. Ayrıca sizede saygım sonsuz hocam. bunu bu vesile ile yazayım istedim. Tekirdağ 'dan katılıyorum.Ben oluşumu genel bir atılım isteği olarak algıladım.Bu aralar milliyetçi hislerim yoğun.malum durumlar ...

muhittin_kaplan

Hocam Amaç Her Şehirde Böyle Çalışma Ortamlarının Oluşturulması. Sonuçta Buraya Bağış, Yardım eden kişiler gelip bu mekanda projelerini gerçekleştirmek isteyecekler. Eğer Bulunduğunuz şehirde böyle bir oluşum yoksa, siz başlatınız. Eğer Böyle bir durum mümkün değilse Yardımları tabiki kabul ederiz. Ama Bu yardım "Projeyi Uygun görürsem" den ziyade, yada oluşumu bir kesin yükümlülük altına sokmayacak şekilde olmalıdır.

Görüş ve anlayışınız için teşekkür ederim.

Kazım

Peki hocam ozaman İzmirliler olarak siz yapıyı oluşturun, ben destek vermeye ideallerim adına ( ülkemizin kalkınmasına destek vermektir ) söz veriyorum ..

Proje uygunluk bağışından kastım şu açıklamak isterim :
Örneğin ben bazı sitelerde rastladım.adam mmc kartı olmayan telefonlara istediği programı yüklşemesi amacıyla bir site yapmış .Programını Upload ediyorsun ve telefonuna  program mesaj halinde geliyor ve yüklüyorsun.Bir de donate butonu koymuş.Hakikaten bağışı hakediyor.İçinden de geliyor insanın

serhat1990

Alıntı yapılan: graski - 20 Kasım 2012, 10:13:45
Peki hocam ozaman İzmirliler olarak siz yapıyı oluşturun, ben destek vermeye ideallerim adına ( ülkemizin kalkınmasına destek vermektir ) söz veriyorum ..

Hocam bu yapıda bulunmak isteyenler arasında izmirli olanlar olduğu kadar olmayanlarda mevcut . Ben değilim , birkaç arkadaşda izmirli değil .
Burada kimin nereli olduğunun bir önemi yok . Önemli olan hangi amaçla bir arada bulunmak istediğimiz . Sonuçta x'liler derneği , y'liler lokali kurmayacaz :)

Umarım çok güzel işler yapılırki herkese , bir faydası dokunur ve örnek teşkil eder .

İyi Çalışmalar dilerim.

CoşkuN

Bu tür çalışmalarda en zoru sürekliliği sağlamak.
En başta linki verilen İstanbul Hackerspace şu aralar zor durumda örneğin. Ülkemizde yerleşmiş bir bağış kültürü yok. Kiraladıkları mekanın aylık 1250 TL kirası var + faturalar. Bir dernek çatısı altında kuruldu ancak başka gelirleri yok.

Bu tür oluşumlar için en azından masraflarını karşılayacak bir gelir modeli oluşturmak gerekiyor.

serhat1990

Bunun için ortak ( gelir getirici olacak )projeler yapılabilir Hocam ; ama buda fatura vs gibi şeyler getiriyor beraberinde . Başka çözüm yollarıda düşünülebilir . İstanbul'u pek bilmiyorum ama izmirde ortalama aylık 750 - 900  tl bir gider olur düşüncesindeyim ... Sonuçta evli çift geçmeyecek eve çalışacaz . Evin için pek fazla önemli değil . Önemli olan ulaşılabilirlik ...

baykoyu

çok güzel bir düşünce olmuş elimizden gelen desteği her zaman vermeye hazırım hocam umarım başarılı olur ve ayakta tutulmayı başarılan bir olay olur ...

subram

Alıntı yapılan: CoşkuN - 20 Kasım 2012, 11:34:05
Bu tür çalışmalarda en zoru sürekliliği sağlamak.
En başta linki verilen İstanbul Hackerspace şu aralar zor durumda örneğin. Ülkemizde yerleşmiş bir bağış kültürü yok. Kiraladıkları mekanın aylık 1250 TL kirası var + faturalar. Bir dernek çatısı altında kuruldu ancak başka gelirleri yok.

Bu tür oluşumlar için en azından masraflarını karşılayacak bir gelir modeli oluşturmak gerekiyor.

Başlığı açmamızın nedenlerinden biride buydu aslında. Bu durumu nasıl aşarızı tartışmak. İstanbulhs'nin tersine baseistanbul bu konuda çok iyi durumda, hatta istanbulhs'ye kira konusunda yardımda dahi bulunmuş.  Sorunu çok net şekilde ortaya koymuşsunuz, konunun ilerlemesi açısından bu konuda çözüm önerileriniz ne olabilir?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

CoşkuN

Aslında kazan - kazan yaklaşımı geçerli olabilir bu tür yerler için. Mesala 100 TL ile tek kişinin birşey yapması çok zor. Ama 20 kişi 100 TL verdiğinde herkesin projelerinde kullanabileceği bir osilaskop alınabilir örneğin. İşin zor olan kısmının kollektif işler yapmak ve organizasyon konusunda pek iyi durumda olmamamız.
Bu işler biraz gönüllülükle gidecektir. Bunun dışında ücretli workshop çalışmaları yapılabilir. Ayrıca firmalardan sponsorluk bulmak da başka bir çözüm olabilir.
Aslında bu tür yerler insanlara teknolojinin sevdirilebileceği mekanlar olarak aslında teknoloji eğitimi alanında teşvik ve hibelerden faydalanmaya aday yerler. Ama bu konunun uzmanlarından destek almak lazım.

teknikelektronikci

olusum harika tebrik ederim memleketlilerimi ;)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!