Makerspace İzmir

Başlatan subram, 17 Kasım 2012, 18:17:23

serhat1990

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 08 Ocak 2013, 13:30:55
izmir deki arkadaşlarımızın istanbul dan bir istekleri varsa başımızın üstüne biline..

Teşekkürler Eren Kardeşim :)

Yakın zamanda belki gelebilir istekler , hazırlıklı olabilirsin mesela :)

İyi Çalışmalar Dilerim .

ground

Merhaba,

Bu oluşumu çok yakından olmasa da arasıra takip ediyorum. Birkaç sorum olacak genele soruyorum.

Bu İzmir Hackerspace girişimin Picproje bünyesinde neden yapılmadığı ya da bu logo ve formumuzun neden yetmediğini merak ediyorum.

Sizin için buranın eksik noktalarımı var acaba?

Tamamen art niyetsiz soruyorum. Kaçırdığımız , bilmediğimiz bir şey mi oldu? Ya da olacak?

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

serhat1990

Alıntı yapılan: ground - 08 Ocak 2013, 14:24:37
Merhaba,

Bu oluşumu çok yakından olmasa da arasıra takip ediyorum. Birkaç sorum olacak genele soruyorum.

Bu İzmir Hackerspace girişimin Picproje bünyesinde neden yapılmadığı ya da bu logo ve formumuzun neden yetmediğini merak ediyorum.

Sizin için buranın eksik noktalarımı var acaba?

Tamamen art niyetsiz soruyorum. Kaçırdığımız , bilmediğimiz bir şey mi oldu? Ya da olacak?

Hocam ben kendi bilgim ve benim bulunma amacım dahilinde cevap veriyorum . Benimde yanlış bildiğim ve kaçırdığım şeyler olabilir bende bunu en baştan belirtmek isterim .

Bana göre Picproje'nin hiç bir eksik yanı yok . Ve bu ailenin tüm fertleri ara sıra ufak anlaşmazlıklarda olsa tertemiz ve mükemmel insanlar . Buradan çok şey öğrendim hiç bir zaman bilgi dahilinde yetmediği bir nokta olmadı . Birçok Hocamız sorunlarımıza kendi sorunlarıymış gibi durmadan çözüm arıyor bizler için durmadan çabalıyorlar . Hiç birinin emeklerini ödeyemem . 

Bu oluşumun sebebine gelecek olursak bence , Makerspace oluşumunun sebepleri arasında sayabileceğim en büyük sebepler uygun bir çalışma ortamı yaratmak . Herkesin fiziksel olarak bir yerde bulunabileceği sorularına çözüm yaratabileceği , çözümlerini deneyimlerini aktarabileceği bir ortam yaratmak . Ortak çalışmaya adapte olabilmek . Ben bekar birisiyim dağınıklığıma kimse karışmaz , ama odamın durumu bazen beni bile rahatsız edebiliyor . Havya , ölçü aleti , malzemeler  vs her yer dağınık . En azından bu dağınıklığı bulundurabileceğimiz bir ortam olacak. Evimize girince daha toplu bir ortam göreceğiz :) Aynı zamanda birçok arkadaş kendini geliştirebilmek , işini yapabilmek için bazı malzemelere erişemiyor. ( Osilaskop , Spektrum , Sıcak Hava İstasyonu vs )  Bunlara erişebileceği bir atelye yaratabilecez . Benim görüşlerim bunlar Hocam . Benim için isim , logo vs hiçbir önem teşkil etmiyor Picproje logosu olmuş başka bir logo olmuş . Belki logo'daki amaç ileride bu tip yerler arttıkça bu yerler arasında bir fark yaratmak olabilir. Örneğin bu izmir grubu , bu ankara grubu  gibi . Temelde amaç önemli . 

İyi Çalışmalar Dilerim Hocam.

Saygılarımla

F.T

Bu olusumun pic proje bunyesindeki insanlardan cikmasi ve bu insanlarin bu bunyede olusumu olusturmaya gayret etmelerii pic projenin dogru adres oldugunu gosterir
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

subram

hocam öncelilkle hackerspace kavramı ile başlamak gerekir sanırım. çünkü bu oluşum bir hackerspace modeli olarak kuruldu. öte yandan bu sürecin nasıl başladığını bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim;

geçen sene aktif şekilde yürüttüğümüz Picproje Üye toplantıları yapttık. Bu toplantılarda bir CNC yapalım ve bunu herkesin kolay ulaşabileceği bir yerde tutalım, isteyen gelip PCBsini bu makinede hazırlasın dedik. bunun için @pcb_desing abimiz fiyat ve malzeme arayışına geçti, daha sonra  konu için çok detaylı toplantılar yapamadık ama fiyat olarak çok uygun birşey çıkmadı. O yüzden bu proje havada ama bir yandan aklımızın bir köşesinde kaldı. Bu sene yazın bitip toplatı için uygun hava şartlarını sağlanması ile tekrar toplantı kararı aldık.  toplantı için uygun tarih ayarlanmaya çalışılırken @gumush hocamız hackerspace diye bişey yazdı konuya. araştırmasını yapıp toplantı öncesi istanbuldaki iki ekip ile de temasa geçip olayın detayların öğrendik. Toplantı günü geldiğinde konuyu arkadaşlarla paylaştık. Toplantıdan çıkan sonuç; Bu zaten bizim geçen sene konuştuğumuz CNC olayının hayata geçirilmiş daha geniş kapsamlı bir uygulamasaydı. Konuyu daha detaylı araştırmaya başladık ve dünyadaki örneklere baktık. İzmir'de de böyle birşey yapabilir miyiz düşüncesi ile harekete geçtik. tabii  bunu yaparken hiçbir zaman forumdan kopmadık tam tersine forum dışından bizleri duyan insanlara forumdaki konuyu referans gösterdik, her fırsatta oluşumunu picproje üyelerinin başlattığını açıkça dile getirdik. oluşum ile ilgili tüm  toplantı planlarını forumdan yürüttük, üyelerin katılım durumuna göre toplantı saati belirledelik bir kaç mecrada toplantı saatimiz bu uygunsanız gelin dedik. Şu zamana kadar dört adet toplantı yaptık, toplantıda konuştuğumuz konuların ham olması ve somut olarak elimizde birşey olması nedeni ile toplantıdan sonra genel hatları burda yazmaya çalıştık. Oluşuma katılacak olan arkadaşların hepsinde ortak bir fikir oluşmuş ve oluşumun sac ayaklarını belirlemiştik. artık somut adımlar atılması gerekiyordu; Öncelikle isim belirlemek gerekiyordu. Konuyu burada açtık fikirleri yazdık anket yaptık. anket sonucunu toplantıda değerlendik, anketteki isimlerin bazıları başkaları tarafından kullanıldığı için biz de ortak bir isim belirlemek istedik. ve bunu yaparken hiçbir zaman bürokratik davranmadık, bundan sonra da bu şekilde devam edeceğiz. Makerspace İzmir isimi belirlendikten sonra ilk burda duyurduk. isimden yola çıkarak blog hesabı alıdı. logo için yine konuyu burda açtık. üyelerden gelen teklif ve öneriler doğrultusunda logomuzu ortak olarak belirledik.  Bu süreçte yine forumdan  gelen bir istek doğrultusunda foruma özel  olarak "makerspace izmir" hesabını açtık.

buraya kadar süreci takip eden arkadaşların bildikleri şeyler. İsim ve logo olarak yapacağımız işin kapsayıcılığına uygun olarak birşey belirlemek istedik. Forum şuan kendi ismini aşmış durumda iken, ARM dan gömülü sistemlere kadar pekçok konuyu kapsayacak şekilde bir hale gelmişken, oluşumun çeperinde bulunacak insan profili göz önüne alındığında sadece "pic" ile ilgili bir isim oluşumun ilerlemesine engel olacağını düşünüyorum. Ama bu yukarıda da yazdığım sebeplerden dolayı forumdan kopmak değil tam tersine bu işi foruma maletmemize engel teşkil etmiyor. forumdan birçok üyemiz konu ile ilgili desteklerini ve önerilerini mail olarak attı. forumdaki kitap bağışı vs konuların oluşum ile ortak yapılması önerildi. bunların hepsini not aldık. şuan için fiziksel mekan sıkıntısı çektiğimiz için bu projeler aklımızda ve elimizin altında duruyor. ve bunun dışında daha birkaç proje var ama açıklamak için uygun zamanı bekliyoruz.

Bizim temel amacımız elektronik yazılım bilgisayar konularına ilgi duyan insanları bir araya toplayabilmek ve bu alanda hobi yada meslek olarak bu işlerle uğraşan insanların deneyimlerini paylaşabileceği fiziksel mekan yaratmak. isim logo bunlar bizim forum dışındaki insanlara açılmamızın araıc Ama forumun yeri bizde her zaman ayrı ve özeldir. Şuan bu açıklamayı ben "kendi adıma" burda yapma gereği duymuş olmam bile foruma verdiğim değeri gösterir diye düşünüyorum.

Son olarak şuan iki farklı çağrı metni üzerinde tartışıyoruz arkadaşlarla. birisi sadece Picproje için diğeri geri kalan tüm forumlar için.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Tagli

Böyle bir oluşum İstanbul'da da organize edilemez mi? Veya diğer illerde?
Gökçe Tağlıoğlu

subram

Alıntı yapılan: Tagli - 08 Ocak 2013, 15:48:02
Böyle bir oluşum İstanbul'da da organize edilemez mi? Veya diğer illerde?

Forumda dışında şuan istanbulda 2 tane kurulmuş durumunda. Forum için böyle bir şey kurulamaz mı? kurulur hatta kimse yanlış anlamasın diğer iki grubun yaptığı işlerin üzerine çıkar. bunun tek şey lazım; üyelerin özverisi. 2010da yapılan toplantıyı hatrılarsanız sadece toplantıya katılan arkadaşlar ile bile çok muhteşem işler çıkar. toplantıda; makineden, rf, pici saymıyorum artık, birçok konuda "uzman" arkadaş vardı.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Eren Eraslan

istanbulda picproje topluluğunun adı sanı ne olursa olsun , güzel işler yapacağını düşünüyorum. bunun için izmir rol model alınıp bir girişimde bulunabilirsek çok güzel olur aslında
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

ground

Cevaplar için teşekkür ederim.

Baştan söylediğim gibi kesinlikle art niyetli değilim.

Bu tip oluşumlar , kişilerin birbirleriyle fiziksel dünyada tanışmaları , ortak projeler yürütüp - kendi projelerinde yardımlar alması..
Hatta ortak ekipmanlarla ürün , ar-ge çalışmaları yapılması çok güzel bir konu.

Picproje için yeni atılımlar yapma hedefimiz var. Dışarıdan ve henüz netleşmediği için çok paylaşmadığım projeler var.
Sitemizin kalitesi , uzun zamandır ayakta kalması , kendini devamlı yenileyebilmesi ve bunlar olurken kendinden çok fazla taviz vermemesi yönü, birçokları için saygı ile karşılanan bir durum. Ve destek vermek isteyen birçok kurumsal firma var. Biz yapıyı bozmadan bunu nasıl sağlarız onu düşünmekteyiz.

Sitemizin bu durumunu koruması, daha çok kitleye ulaşması her zaman hedefimiz. Bu yüzden birçok yönetici , fikir üretip ,  iş bitiren arkadaşlara ihtiyacımız olacak.

Domain deki PIC kavramından öte PICPROJE kendi başına daha öne çıkan bir marka görümünde. Zaten sizde söylediniz burada birçok konu işlenmekte. Geçmişte isim değiştirmeyi çok düşündük hatta  bunun için abartısız onlarca domain almıştık. Ama hiçbiri PICPROJE markasını da içine alabilecek bir seviyeye ulaşamayacağını gördük. Çünkü isim değişimi ile biline birlik sıfırdan başlarsa tüm geçmiş üzerine tabiri caizse format atmış olacaktık. Biline birlik açısından sadece google da indexlenmekten , google aramalarından öte insanların bu kadar süre buranın ismini hafızalara kazımasının daha önemli olacağını düşündük. O yüzden domainimizi bir marka olarak görüp bu yoldan devam edeceğiz.

Sizin çalışmalarınızı çok önemsiyorum, size tavsiyem çalışma yaparken bu marka üzerinden yürümeniz hem ekip, hemde burası açısından daha yararlı olabilir düşüncesindeyim.

Burada yabancı ya da sadece kendinizi bir üye olarak görmeyin (herkes için geçerli bu) bu platformda (Picproje) da görev alabilirsiniz.  Birçok kez söylemişimdir burada herkes kendine bir görev edinebilir, herkese kapımız açık.

Ben size sadece bir tavsiye de bulunabilirim. Yaptığınız tüm bu oluşumlara saygısızlık etmek istemeden bunları söylüyorum. Yapılan çalışmalarınızı Picproje ekibi gibi yapmanız, bulduğunuz isim ya da logoda bir değişim yapmadan ya da ufak bir değişimle-eklenti ile çok rahat foruma bir bağ atmanız mümkün. Her ne kadar öyle olduğunu düşünmesekte uzaktan o bağ yok gibi gözükecek.  Picproje'nin yıllarca edindiği tecrübe ve birikim sizinle yanınızda olacaktır. 

Ben çalışmalarınız için teşekkür ve başarılar dilerim.

Sinan.

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Stylas

4 toplantıdır katılamıyorum ama sürekli Subram hocamdan bilgi alıyorum. İyiki böyle bir oluşum oldu malum bizim ülkemizde garajlardan projeler çıkartamıyoruz burda birşeyler öğrenip herkesin kafasındaki projeleri paylaşır güzel işler çıkar gibime geliyor.Bu oluşumu başlatandan Allah razı olsun.

gumush

Biz kimiz kisminda yada destekleyenler kisminda picproje mutlaka gececektir. Ayrica onceki toplantilardan cikan ilk fikirlerden biride bir blog sayfamiz olsada projelerin yine pic proje icinden bir konu acilarak surdurulmesi ve sonuclandirilmasi seklinde. Yine konustugumuz konulardan biri iletisim yada baska bir amac icinde olsa makerspace'in ayri bir forumu olmamasi. Belki bir noktadan sonra picproje'den bizim icin bir bolum acmasi istenebilir. Ama konu basliklarinin uyumlulugu ve devami acisindan mevcut durum cok uygun bence...

Hikmet Gumus  izmir

teknikelektronikci

kesinlikle Picprojenin adi gecmeli sonucta Makerspace Picproje sayesinde olusuyor ve olusacak Picproje olmasaydi Makerspacede olmazdi

bu arada Izmir makerspace in web sayfasi varmi?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gumush

Hikmet Gumus  izmir

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gumush - 10 Ocak 2013, 09:57:37
Henuz yok ;)

anladim pek takip edemyiorum forumu ama ne durumda su an ? simdi geriye gidip tüm sayfalari okumak istemiorum :) genel halde son sayfada bir özetleyebilirmiyiz ? selamlar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

F.T

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 10 Ocak 2013, 10:24:12
anladim pek takip edemyiorum forumu ama ne durumda su an ? simdi geriye gidip tüm sayfalari okumak istemiorum :) genel halde son sayfada bir özetleyebilirmiyiz ? selamlar

selamlar .senide toplantılarda görmek istiyoruz .böyle uzaktan olmaz.seninde katılımın iyi bir sinerji oluşturur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.