motor kalkış ve duruş rampalama hesabı

Başlatan skara1214, 23 Kasım 2012, 17:07:11

pisayisi

Bu pic lerde Qei modülü kullanmadım ancak yeninesil işlemcilerde qei modülü mesela 625khz de okuyorum demişsiniz. Normalde qei modülü encoderdan alınan işaretlerin xor edilmesi ya da seçime göre inen çıkan darbe kenarlarının farklı kombinasyonları ile tetiklenen basit sayıcılardan oluşur. Pozisyon bilgisinde kayma olması pic in qei modülünün çalışma mantığında gözden kaça bir husus vardır bundan kaynaklanabilir. Encoder dan gürültülü işaret rastgele geliyor desek, gerekli tedbirleri aldığınızı söylüyorsunuz. Belki qei modülünün çalışma fekansını, encoderden gelen işaretin en yüksek frekans değerine yakınlaştırırsanız daha sağlıklı çalışabilir...
Murat

skara1214

hocam hızını ben ayarlayamıyorum 10 mips le çalışırken 625 khz de okuma yapar diyor yani bu max hız.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

sadogan

Kullandığınız motor tipi nedir. BLCD, endüvili dc vs .
Dinamik frenleme ihtiyacınız olabilir.

skara1214

normal dc motor dinamik fren nasıl yapılıyor?

eistain_54

Konunun başından itibaren takip edemedim ve hepsini okumadım ancak bu döküman arşivinizde bulunsun.Bizim derslerden biriydi.Hocanın sınavda çalışmamızı istediği döküman :)

http://s2.dosya.tc/server22/e0a2Np/FILE_3929kzq_uygulamaOrnek_3.pdf.html
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

sadogan

Dinamik frenleme motorun endüvisinde olusan emk harcayarak yapılıyor.
Motor beslemeden ayrılınca motor tarafının uçlarını kısa devre ediyorsun.

eistain_54

Bir de bir yerde motor 0 duty de iken hareket ediyo denilmiş.Yükte olan bir motorun hareketinden kaynaklı ataleti vardır.Aynı şekilde durgun motorunda.Motorunuz ile ilgili ve sistem ile ilgili bilgi vermenizi istesem?Nasıl bir çalışma bu?

mesaj birleştirme:: 05 Aralık 2012, 22:34:59

Alıntı yapılan: sadogan - 05 Aralık 2012, 22:32:31
Dinamik frenleme motorun endüvisinde olusan emk harcayarak yapılıyor.
Motor beslemeden ayrılınca motor tarafının uçlarını kısa devre ediyorsun.

Bunun birde şebekeye aktarılan tarafı var  mıydı?Ben yanlış mı hatırlıyorum?Öğrenmek için soruyorum!?

sadogan

Alıntı YapBunun birde şebekeye aktarılan tarafı var  mıydı?Ben yanlış mı hatırlıyorum?Öğrenmek için soruyorum!?
Dc motor sözkonusu olan. Bu sebeple şebekeye aktarmak uygun olmaz sanırım.
Kısa devre yontemi küçük güçlü DC motorlar için uygun.
Büyük güçlerde omik yük bağlamak uygun.

eistain_54

Hımmm.Anladım.Benim hatırladıklarımda dc değildi sanırım.Tasdik için sormuştum zaten.Ancak benim merak ettiğim ac motordan alınan gerilimi şebekeye basmak istediğimizde frekans vs uyuşmazlığı yaşanmıyo mu acba?

skara1214

hocam motora paralel 10 ohm ve 22 nf var ve pwm nin 0 olduğu yerde motor sürücü kısa devre ediyor.Bunun dışında daha aktif frenleme nasıl yaparım?

mesaj birleştirme:: 05 Aralık 2012, 23:45:35

Alıntı yapılan: eistain_54 - 05 Aralık 2012, 22:26:40
Konunun başından itibaren takip edemedim ve hepsini okumadım ancak bu döküman arşivinizde bulunsun.Bizim derslerden biriydi.Hocanın sınavda çalışmamızı istediği döküman :)

http://s2.dosya.tc/server22/e0a2Np/FILE_3929kzq_uygulamaOrnek_3.pdf.html
döküman çok güzel teşekkür ederim...