Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

programda pıc secımı

Başlatan toprak0258, 24 Kasım 2012, 10:05:40

toprak0258

merhabalar...
C dilinde programlama öğrenmeye calışıyorum...farklı kaynaklarada baktım fakat yinede takıldığım noktalar oluyor...özelikle baktığım örneklerde genelde 16f 877 serısı kulanılıyor...ama bu kocaman entegreyi değilde 12f 675 veya 16f628 gibilerini kulanmak istiyorum...fakat gerek programda secmekte gerekse pratikte bir türlü bu sorunu aşamadım...şuan elimde olan serdar çiçek örneklerını internete aldım ...oradakileri denediğimde çalışıyor..fakat ben benzer örnekleri yazdığımda sigorta ayarlarında sorun cıkarıyor...bu konularda yardımcı olacağınaza inanıyorum...
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

pea

Yeni bir mikrokontrolcüye geçince ilk yapacağınız iş datasheet'i okumak olmalı.
Datasheet'i açın.Temel bölümleri, işinize yarayacak bölümleri güzelce bir okuyun.Çoğu ayar anlatılır zaten.

toprak0258

merhabalar...
kıtapda bahsı gecen bolüm 168 sayfadır ve en az iki kere baktım ....bir kez daha bakmayıda düşünüyorum....belki praik basitbir sorun olduğunu düüşündüm ve bilen farsa kolay cözüleceğini ümit ettiğimden dolayı sordum...birde aynı sorunu yasayanlarında tahmın ediyorum...
selamlar.....

yusufburak

Kitaplarda beslemeleri tam olarak göstermiyorlar o yüzden bu konuda takılıyo olabilirsin. tabi simulasyonda da gerek yok buna ama 16F628 için pin uçlarının görevlerine bakıp yeniden kontrol edebilirsin bağlantıları.
Öğretici aranıyor :)

serhat1990

Sigorta tanımlamaları için datasheet' e bakmayı adet edinmeli ister basic olsun , ister c olsun . Datasheet ' e bakmadan yapmak ezberlediğiniz işlemciler için geçerli olabilir ama diğerleri için bakılmalı .

toprak0258

selamlar ....
basetiğiniz noktaları araştırarak öğrenmek istiyorum fakat c dilinde yazılmış bir 12f675 veya 16f628 gibi entegrelerıyle yapılmış bir kac örneğine ulaşmama yardımcı olabilirmisiniz...
teşekürler....

Okan AKÇA

serhat1990

Alıntı yapılan: toprak0258 - 28 Kasım 2012, 18:39:02
selamlar ....
basetiğiniz noktaları araştırarak öğrenmek istiyorum fakat c dilinde yazılmış bir 12f675 veya 16f628 gibi entegrelerıyle yapılmış bir kac örneğine ulaşmama yardımcı olabilirmisiniz...
teşekürler....

Aşağıda linkini verdim . Daha önce örnek programlar paylaşmıştım...

Kolay Gelsin.

https://www.picproje.org/index.php/topic,38490.0.html

toprak0258

merhabalar...
verdiğiniz örneklere baktım ve güzeldirler bende bunlardan yaklaşık 15 tane falan yapmışım ve pratikte denedim calışıyorlar .....ama şuan yapmaya calıştığım 16f877 değilde daha kücük olan 12f 675 gibi entegerelerde deneme yapabilmek yada 628 gibi entegrelerde deneme yapabilmek ....birde yeni öğreniyorum ama sanki bu c dili basıc göre daha avantajlı gibi geliyor bilmem yanılımıyormuyum....bu tip örnekleri paylaşılabilirseniz daha sevindirici olur...
selamlar....

sadogan

Alıntı yapılan: toprak0258 - 29 Kasım 2012, 18:53:26
merhabalar...
verdiğiniz örneklere baktım ve güzeldirler bende bunlardan yaklaşık 15 tane falan yapmışım ve pratikte denedim calışıyorlar .....ama şuan yapmaya calıştığım 16f877 değilde daha kücük olan 12f 675 gibi entegerelerde deneme yapabilmek yada 628 gibi entegrelerde deneme yapabilmek ....birde yeni öğreniyorum ama sanki bu c dili basıc göre daha avantajlı gibi geliyor bilmem yanılımıyormuyum....bu tip örnekleri paylaşılabilirseniz daha sevindirici olur...
selamlar....
Buyrun bir led yak söndür kodu
#include <16f628a.h>
#fuses HS,NOWDT,PUT,NOPROTECT,noLVP,NOBROWNOUT
#use delay(clock=10000000) 
#define LED  pin_B4

////////////////////////////////////////
void init()
{
   set_tris_b(0b11000110);
   setup_comparator(NC_NC_NC_NC);

}
/////////////////////////////////////////////
void main()
{

init(); 

while(1)
   {
      output_low(LED);
      delay_ms(500);
      output_high(LED);
      delay_ms(500); 
   }      

}

toprak0258

merhabalar...
aradığım bu tip örneklerdi...bunun icin teşekürler...ben daha önce basıc ile yaptığım örnekleri c ile yapmaya calışacağım ...temel sorunum bu entegrelerin sigorta ayarların yapabilmekteydi...
selamlar...