hex kodlarını uzaktan nasıl yükleriz?

Başlatan POWER, 24 Kasım 2012, 16:39:21

POWER

esas sorunumuz ilaç zamanını hatırlatmak değil arkadaşlar.zaten kullandığı tek bir ilaç yok,birden fazla liaç kullanıyor.bu ilaçlardan bir tanesinin günlük kullanacağı miktarı ayda bir değişiyor yapılan kan sonucuna göre(değişmediği aylarda oluyor)esasında bu değişkenlik olmasa problem yok.yani ilacı almayı unutmuyor orda problem yok.örnek vermem gerekirse,
1-gün:çeyrek 2-çeyrek 3-çeyrek 4-çeyrek 5-çeyrek 6-almıyor 7-almıyor 8-çeyrek 9-çeyrek 10-çeyrek 11-yarım 12-yarım 13-almıyor 14-almıyor 15-almıyor 16-çeyrek 17-çeyrek 18-çeyrek 19-çeyrek 20-çeyrek ...........................29-tam 30-tam  gibi. bunun için pic kontrollü basit bir cihaz yapacağım.Annem tek bir tuşa basacak ve alması/almamasını  gösteren ilgili led yanacak.ekran olmayacak(okur yazarlık olmadığı için) işte ben bu değişkenliği telefonla karşı tarafa nasıl aktarabilirim? esas sorunumuz bu.
TB6BKG

Klein

GSM/GPRS modüller  işini görmüyor, cep telefonu ile yapmalıyım.

Bu modüller işimi görüyor. Şimdi  bu modüllerle bu işi nasıl yaparız konusuna odaklanalım.

Şu an aradığın şey hangisi?

mustafacan

rtc olacak  günler/ilaç  tablosu olacak.yazılıma gömülecek. led yada ledler yanıp sönecek. tam daireyi 4e böl 4led koy. istediğin kadarını yak gibi.
gerisi teferruattır.  yap devreyi veer kargoya sms falan uğraşma. 2 tane yap dönüşümlü gitsin kargo gelsin kargo...

http://www.ilacimihatirlat.com/tr/default.asp yada bunu kullan...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

POWER

Klein hocam,
şu anda tam olarak neyle yapacağıma karar veremedim.GSM/GPRS modüller ile ilgili hiç bilgim yok.bunlar benim işimi görürmü görmezmi bilmiyorum.şayet görürse nasıl yapacağımı bilmiyorum.
@mustafacan
söylediğin değerlendirilebilir.fakat şimdilik uzaktan yapabilirmiyim diye uğraşıyorum.
TB6BKG

Klein

Ben sana üzerinde modülü de olan bir kart versem. SMS ile program alan yazılımını da yapsam. Seri porttan da bu bilgileri versem.  Ledleri aktif eden, gün bazında benden bu bilgileri isteyecek  kartı yapıp, programı yazabilir misin?

eğer ilaç çeşiti ikiden fazla değilse 8 çıkışlı dijital output  da verebilirim. İlaç ikiden fazlaysa , yanına bir tane daha 8 çıkışlı output kart eklemek gerekir ki ,boyutlar çok artar. Bu yüzden bu kısmı yeniden tasarlamak daha doğru olur.

serhat1990

@POWER hocam benim söylemiş olduğum sistemle çok basit yaparsın aslında GSM / GPRS modemlerin kullanımı pek zor değil. ISD ses kayıt entegreside basit . Gerisi sadece devreyi kurmak ve birkaç kod yazmak .. Şöyle bir alternatifte olabilir ... GSM modemlerde sms olayıda çok rahat yapılabiliyor kayıtlı numaradan gelen mesajı ayıklar . Ona göre sistemi çalıştırır ...

POWER

Klein hocam,
en başta bu uygulamaya tabi ilaç adedemiz bir tane.söylediğin proğramı yazabilirmiyim bilmiyorum,temel düzeyde bilgim var fakat araştırarak arkadaşların yardımlarıyla yazmaya çalışırım.birde söylediğin sistem nasıl çalışacak bu konuda bilgi verebilirmisin?
TB6BKG

Klein

ilaç 1 çeşit ise sorun yok.  Şu aralar çok yoğunum. Bir süre daha böyle idare et. Led kısmını da ben halledeceğim. Ama bana biraz zaman ver.

Yapman gereken şey sadece telefona aşağıdaki gibi bir söz dizimi girip mesaj atmak.
örn
<ilac:ocak:2,2,1,3,4,3,3,0,5,3,5,.......> gibi.
burada 2 yarım , 4 tam , 1 çeyrek , 0 da alınmayacak anlamına geliyor.
ocak , malum ocak ay listesi olduğu anlamına geliyor.
1. günden başlayarak sırayla tüm günleri giriyorsun.

<ilac:copy:ocak:subat> gibi bir söz dizimi verirsen ,  ocak ayının listesi şubat ayına kopyalanıyor.

<ilac:subat:23:2> gibi bir söz dizimi sadece 23 subattaki değeri değiştirmek istediğin anlamına geliyor.

Bu protokol şu an uydurduğum bir şey.  Mesajı yazana kolaylık sağlayacak başka bir şey aklıma gelirse  değişebilr.

Mucit23

http://gsmkontrol.blogspot.com/

Bu sitedeki GSM modüllerinden arkadaşımla arduino ile birlikte kullanmış, Telefon benzeri bir çalışma yapmıştık.
Arkadaş yaptığı modülleri direk arduino uyumlu yapıyor ayrıca yanında basic ve diğer dillerde örnek koduda var.
Kullanımı basit gerçekten Direk PC ye bağlayıp Terminalden birisini arayıp, mesaj atıp gelen çağrıları cevaplayıp görüşmeye başlıyabiliyorsunuz.

POWER

Klein hocam,
ilgin için çok teşekkür ediyorum.söylediğin gibi bir müddet daha böyle idare ediyorum.
TB6BKG

Klein

Tamamdır. Mümkün olan en kısa sürede hallederim.

POWER

o çözüm benimde düşündüğüm ilk çözümümdü.fakat yanımda 15 günden fazla kalmıyor.
TB6BKG