Çoklu Verici Tek Alıcı

Başlatan xoom, 27 Kasım 2012, 18:18:57

XX_CİHAN_XX

Evet hocam slave noktalarında da alıcı olacak. Benim bahsettiğim bu sistemde vericilerin hepsi aynı frekansta çalışıyor. Ben öyle varsayarak örnek vermiştim. Hepsinin 433mhz de çalışan basit vericilerden olduğunu düşünün. Bunların değil aynı anda veri göndermek aynı anda enerjide kalması bile alıcıların sapıtmasına yeter.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

serhat1990

@Cihan Hocama katılıyorum eğer modüller modem modül tarzı değilse yani transparan modül ise tüm cihazların aynı anda açık kalması alıcıları sıkıntıya düşürür . Modem modüller ile bu işlem çok güzel olur ...

sadogan

UFM-M11 rs232 ile çalışıyor  module ilk enerji verildiginde seri port uzerinden
0x24,0x43,0x42 gönderir ("$CB"karekterleri)
ilk enerji verdiginizde bunu kaçırabilirsiniz.

output_low(UFMRESET);
   delay_ms(50);
   output_high(UFMRESET);
uygularsan Start up verisini tekrar gönderir

modüle rs232 pininden veri gönder komutu gelmediginde rx durumunda bekler.

RF den veri göndermek için
void Rfm_Send (unsigned char veri_boyu)
{
   unsigned char i;// 
   putc(0x24);//Rf 
   putc(0x52);//gönderme
   putc(0x46);//komutu
   putc('9');//ID
   putc('7');//ID
   for(i=0;i<veri_boyu;++i)
   {
     putc(TxBufer[i]);
   }
   putc(0x45);// veri
   putc(0x4E);// sonlandırma
   putc(0x44);// komutu
   putc(0x0D);//
   putc(0x0A);//

}   

modul rf den veri aldığında seriport üzerinden bunu size iletiyor.

xoom

Hocalarım başından beri bahsettiğim bende zaten UDEA'nın UFM-M11 Modem Modülü ve UTR-C12 RF Alıcı/Verici modülleri var.Bunları kullanmayı öğrenmek için örnek yazılım veya destek istiyorum diye belirtmiştim.. Hangi çiftleri kullanacağıma karar veremedim çünkü kullanmasını bilmiyorum..
Modüllerin üzerinde T/R pini var bu pin modülü Transmitter/Receiver olarak 1 veya 0 vererek ayarlanabiliyor..

Edit: Sadoğan Hocam Örnek için Çok Tşkler.Mesajı Sonradan Gördüm. Şimdi biraz Biraz  anlamaya başladım..

sadogan

Yazmayı unutmuşum.
TxBufer[] da göndermek istediginiz veri bulunacak.

xoom

Hocam Kod için tekrar teşk. 1-2 Sorum olucak
   putc('9');//ID
   putc('7');//ID
   for(i=0;i<veri_boyu;++i)
   {
     putc(TxBufer[i]);
   }

9 ve 7 diye gönderilen ID'ler neyin ID'si ? Bir Neyi verinin hangi slaveden geldiğini anlamamız için Kartid öncesi Ön tanımlama kodu gibi mi?
birde TxBuffer'ın VeriBoyutu Değişkenliğini veri_boyu adlı değişkene nasıl bildirebilirim? ( Aslında ID'lerim sürekli aynı uzunlukta ama merak ettim)

sadogan

Alıntı yapılan: xoom - 28 Kasım 2012, 22:37:13
Hocam Kod için tekrar teşk. 1-2 Sorum olucak
   putc('9');//ID
   putc('7');//ID
   for(i=0;i<veri_boyu;++i)
   {
     putc(TxBufer[i]);
   }

9 ve 7 diye gönderilen ID'ler neyin ID'si ? Bir Neyi verinin hangi slaveden geldiğini anlamamız için Kartid öncesi Ön tanımlama kodu gibi mi?
birde TxBuffer'ın VeriBoyutu Değişkenliğini veri_boyu adlı değişkene nasıl bildirebilirim? ( Aslında ID'lerim sürekli aynı uzunlukta ama merak ettim)
master hangi slave veri gonderecekse o slave nin ID si örenkte ascii 97 ID si olan slave
yanıt verecek digerleri ID kendilerini ilgilendirmediginden paketi imha edecekler.
fonsiyonu cagırırken
Rfm_Send (15)
gibi
masterden gönderirken :buraya bana ID ni gönder,motoru çalıştır,Sunu yap gibi komutlar koyabilirsin
slave de ise masterin gönderdiği  ID bakıp kendi ID si ile tutuyorsa gelen komuta göre pakete veriyi (RFID nosunu gibi )ve verinin boyunu foksiyonun girişine yazıyorsun.
istersen sabitte yapabilirsin.
sleve tarafında boyle bir rutin kullanabilirsin

void cek_paket()
{
   if(RxBufer[0]==0x24&&RxBufer[1]==0x52&&RxBufer[2]==0x46)
   {

if(RxBufer[3]=='9'&&RxBufer[4]=='7')//id ok
     {
           IdOkFlag=1;
      }
      else
 {IdOkFlag=0;}

} 
}  

xoom

sadogan hocam Örnek kodlar için ne desem az.. Süper Kodlar.Tabi Anlayamadıgım kısımlar var ama önce ben biraz bu kodlara göre şekillendirip buraya ekliyim kodumu. Yarın Oturup Programı bunlara göre yazmaya başlayacağım.. Takılırsam Tekrar Yardımlarınıza Danışabilirim İzninizle..

Mucit23

Arkadaşlar selamlar,

Benzer bir konuda fikir almak istiyorum.

Yaklaşık 50 verici tek bir alıcının olduğu bir ortamda kablosuz olarak haberleşmek istiyorum. Alıcı master olacak. Sıra ile hızlı bir şekilde tüm vericilerden bilgi toplayacak.

Ortam olarak bir sınıf ortamı düşünülebilir. Büyükçe kapalı bir oda olacak yani.

Bu işte Hangi RF modül kullanılması uygun olur?

Kabil ATICI

Tek yönlü haberleşme yaptığın zaman sorun olacağını bilecek kadar bu iştesin.

Örneğin sera gibi bir ortamda.

ESP8266-01 SERİAL WİFİ MODÜL türünden veya çift yönlü haberleşme olabilir. Bluetooth diyemiyorum, çünkü modülleri sıra ile adresleyip habereşmesi gerekir uzun iş.
ambar7

Mucit23

Hocam benim aklıma ilk başta zigbee modüller geldi. Daha önce wifi ile hiç uğraşmadım. Herhangi bir sıkıntı yaşanırmı emin değilim. Temel şartlardan biri kullanılacak olan modülün Türkiyede bulunabilmesi ve fiyatının uygun olması. Aslında bluetooth'da aklıma geldi fakat mesafe sıkıntısı yaşanabilir diye düşünüyorum.

Kabil ATICI

bir süredir arkadaşlar forumda bu modül üzerinde çalışıyorlardı..
http://www.direnc.net/ESP8266-01-SERIAL-WIFI-MODUL-ARDUINO,PR-20347.html
sanırım Türkiye'de var.. (sormadım)
İlle de bu olacak diye bir şey yok...
ambar7

xoom

Ben Udea'nın UFR-C12U reciver modul ve UFM-M11 modem modüller ile kısa bir çalışma yapmıştım.. Test çalışmalarından sonra projemi yarım bırakmıştım.. O zamanlar sınıf içerisinde sıkıntı çıkmamıştı.