Irms ve Ipeak Ölçümü Üzerine Devre Analizi

Başlatan fractal, 04 Aralık 2012, 09:47:36

OG

ilev1 ve ilev2 ,  IRECT'in farklı 2 değer ile karşılaştırılması sonucu elde edilen 0 veya VCC (5V olsa gerek) değeri.

IRECT, 2 farklı DAC ile 2 farklı değer üretilip onunlarla kıyaslanıyor. 
IRECT, üretilen değerlerden yüksek ise ilev1 veya ilev2 çıkışında H elde ediliyor .

ilev1 ve ilev2 nin  H veya L olması ne anlam ifade ediyor ise ???
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CLR

OG'nin bahsettiği gibi, DAC ile voltaj referansı oluşturmuş demekki referans voltajı değişken ve comparator sonucunda akım seviyelerine göre işlem yapıyor, Ilev1 veya Ilev2 açılımı,  I(akım) level(seviyesi) 1 ve I(akım) level(seviyesi) 2 gibi okunuyor yani akımı 2 faklı level'i (derecede, seviyede) tespit ediyor.  Örneğin akım 1A şunu yap 3A ise bunu yap gibi birde over current var tabii.
Knowledge and Experience are Power

z

İlk AD736 nın çıkışındaki dalga şekli sinüs yada doğrultulmuş sinüs  formunda  ise;

DAC1 ve DAC 0 çıkışındaki sinüsel PWM ler filitre edilip sinüsel iki referans oluşturulmuştur. Bu iki referans belli bir band aralığına sahiptir. Yük akımı da sinüs formundadır ve akım bu bandın dışına taştığında komparatörler durumu bildirir. Böylece chopper işlemi için hangi MOS/IGBT nin kesime, hangisinin iletime sokulacağı anlaşılmış olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

yapılan acıklamalar yönelik şu bilgiyide vereyim;bu inverterin redüksiyon özelliğide var.acaba bu ilev1 ve ilev2 bunun için kullanılıyor olabilirmi.yani şöyle bir uygulaması var:akımı belli bir zaman 5 amperde tut sonra 20a olsun ve sonra tekrar 5 ampere düşür.ve bunu sürekli o zaman değerlerine göre yap..
bunun için olabilirmi?bursa başlangıç akım ve zamanı ana akım,bitiş akım ve zamanı değişken tabi..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

JOKERAS

Sizin şemanızı gördüğüm kadarı birleştirip bir taslak haline getirmeye çalıştım.
MCU RMS değerlerini hesaplayıp cpdl'ye veriyor,cpld bu değerleri yüksek hızı ile anında
hesaplıyor ve hızlı  akım değişimlerini çok hızlı bir şekilde kontrol ediyor olabilir.
Bunu bu şekilde yapmalarındaki amaç,akım seviye opamplarına feedback ihtiyacını
ortadan kaldırmak için yapmış olabilirler.
Self servis kontrol cpld'ye hazırlanmış paket değer vererek çok hızlı bir şekilde kontrolü sağlamış
olurlar.Eğer bu şekilde bir tasarım yapmamış olsalardı akım seviye opamlarına,çalıştırılan her ne ise
oralardan feedback almak zorunda kalacaklardı,bunun bir sürü dezavantajı olacaktı mesala
feedback alınan mesafe sorun olacaktı,hertürlü gürültüden etkilenecekti vs.
Dediğim gibi konuya hakim değilim,bildiğim kadarı ile  bu şekilde bir tasarım yapmış olabilirler,
2.AD7362'nın gerekliliği bu mantıkla bakarsak olmazsa olmaz.
Sizin  söylediğiniz gibi adc ile bunu hesaplayıp sonucu aldığınızda ve bunu sürdüğünüzde
feedback ihtiyacı olacak sürülen nesnenin uzaklı sorun teşkil edecek onun için ikitane kullanılmış diye düşünüyorum.

fractal

sayın Z dac lardan referans sinüs çıktığından bahsetmiş.bu inverterin şöyle bir özelliği var.100hz- 800 hz arasında istenilen frekansta istediğiniz dalga şeklinde(sinüs,üçgen,karedalga,testere dişi...)  isterseniz belli bir akım profili ile çıkış vermesidir.

bu dalga formu eğer redüksiyon işlemi seçilmiş ise sürekli böyle çalışıyor.seçimemiş ise set akımında tutulmaya çalışıyor.

ad736 ların düşük frekanslarda yavaş çalıştığındanda bahsedilmiş.ve sample-hold devresi ile MCU adc sinin yaptığı şey aynı olay değilmidir.irms ölçmek için lem sensör çıkışını doğrultup filtreleyip direkt işlemciyi girip daha hızlı sonuç alınabilir.ben kendi inverter devremdede bunu yaptım.sonra microarm ın dediği gibi irms hesaplayı içinden 8 tanesi ilede ipeak rms değerini bulacağım.kartımı bastırmadan bunları tartışmaya açmak istedim..

ilev1-lev2 için akım sınırları aşıldığında chopper işlemi için hangi igbt nin kesileceği tahmin ediliyor demiş Z.ama chopper bhsedilen dalga formlarını üretmek için pwm şeklinde ise;H-yada L olması gerektiği anda igbtinin durumuyla oynamak bu dalga formlarını bozmazmı.ben bu akım kontrolünü genliği artıtırp azaltarak yapıyorum.yani o çalışma frekansı için hesaplana pwm değerlerini aynı oranda azaltıp arttırıyorum.

z

Sistemi uzaktan verdiğin ipuçları ile yorumlamaya çalışıyoruz. Scopla kritik noktalardaki sinyalleri incelersen sorularının cevaplarını kendin bulabilirsin.

fractal

en son scop bağladığımda igbt patlamıştı.korkuyorum artık ölçmeye..zaten tanesi 400 euro...ilev1 ve ilev2 acaba düşük akım ve yüksek pik akımı tespiti dersem zaten orda overcurrent girişide var..

z

Scopu topraksız prizden çalıştırırsan bir şeycik olmaz.

fractal

hatta beslemesi izlolasyon trafosu vardı.neden oldu anlamadım...
neyse buda benim inverter...30kva lık...

yiğidi öldür hakkını ver demişlerya.bunu yapmamda bu sitenin cok emeği geçmiştir...sadece kontrol kartını bastırmadım.aklıma takılan son şeyler bunlardı.

komple bittiğinde bitmiş halinide ekleyeceğim..

z

Kusura bakmazsan bir şey soracağım.

Forumda sorduğun bu soruların cevaplarını bilmezken 30KVA gibi iddialı bir güçte inverter yapımına nasıl cesaret ediyorsun anlayamıyorum.

fractal

sadece yokluyorum.acabalar üzerindeki pürüzleri kontrol ediyorum.burda verilen cevapları kontrol ediyorum.bazı cevaplar her nekadar teknik söylem kisvesinde olsada hatalı olabiliyor.tabii.
burda bana gerekli olan cevapalarında nokta atışı ile söylenmeyeceğinide biliyorum coğunun gözünde dolar işareti çıkmış gibiler.daha önce de mutlaka söylemişimdir. bazı arkadaşlar okadar teknik cevaplar veriyorlarki söz konusu cevap metnin içinde erimiş gitmiş.nöstradamusun metni sanki her an olası mutlak bir sonuç çıkacak gibi.birde fayarebend  olayı var...neyse..

.cesaretimi basit işlerede harcayacak değilim.şovenist bir söylemlede karadeniz zekası ve inatçılığı ile bu iş vız gelir tırız gider.

30kva derken cesaret göstermem gereken nokta nedir onu anlayamadım?igbtleri sürme problemlerimi,gürültümü,akım kontrolümü,.?

aha transistör sürmeyi öğrendim diyerek bu işe atlamış gibimi gözüküyorum?

uludağ üniye gittim gecen yıl yardım almak için.o hocadan diğer hocaya transfer oldum durdum.en sonunda bölüm başkanına cıkardılar.adam bana nasıl igbt süreceğim türden birşeyler anlattı ,bir kondansatör varmış onun dolma boşlaması ile sinüs elde edecekmişim filan falan..sonra birşeyler daha anlattı bu know how dedi.süren bitti dedi.elde var sıfır...

kullnadığım  malzemelere cok güveniyorum.birde bu skyper lar işimi cok kolaylaştırdı.daha önce hiç kullanmadığım ti MCU kullandım.lm3sxxx.devre tasarımımı cok sağlam bir arkdaş yaptı.yazılım sadec pid akım kontrolü yok.daha ne yapayım.güç kartını zaten görüyorsun daha önce denenmiş birşey.kondansaötlerde ona göre..
işte syn Z

mesaj birleştirme:: 06 Aralık 2012, 20:36:18

yorumlar bitmişmi?

mesaj birleştirme:: 07 Aralık 2012, 08:33:52

bay z neden böyle düşündüğünüzü söylememişsiniz..

fractal

fractal

pid akım kontrolünde bir fikri olan varmı..

z