IBM'den çığır açacak buluş

Başlatan YK44, 10 Aralık 2012, 16:01:21

emekli

Ersin

Alıntı Yappiklerdede olacakmı
Evet, powerled olarak kullanacaksın. :)

malpaslan1979

Onu bunu bilmem (sony+IBM+Toshiba'nın ortak tasarımı olan) Play Station 3'lerde kullanılan Cell işlemcileri patlamadı ya ona yanarım. Hoş Toshiba qosmio laptopların bir modelinde birkaç sunucuda kullanıldı lakin genele yayılmadı. Müthiş bir tasarım ve ortaya çıkan hız potansiyeli müthiş fakat bu maliyet meselesi önünü tıkadı :(

PlayStation 3 - Cell Broadband Engine CPU.

PS3 Cell Processor Demo

WrtM

Anladığım kadarıyla veriler artık işlemci içindeki bakır yollar ile değil,ışık ile iletilecek bu durumda hız artabilir ama işlemcilerin fiziksel boyutlarıda büyüyecekdir.

Tagli

Evet, 90 nm denmiş. Günümüz işlemcilerinde bu değer çok daha düşük. 32 nm gördüğümü hatırlıyorum, pek yakından takip etmediğim için son durumu bilmiyorum ama daha da inmiş olabilir.

Yine de önemli bir adım. Zamanla küçültürler zaten.
Gökçe Tağlıoğlu

Veli B.

TSMC, 2013 3. çeyrek demişlerdi, şimdi 2014 nisan teslim için 20nm siparişlerini almaya başlıyor. Yeni üretim bandını hazırlamaya başladılar. Muhtemelen Apple Samsung' u bırakıp TSMC ile çalışacakmış. Adamlar Intel' in tahtına göz koydu.

t2

Alıntı yapılan: WrtM - 10 Aralık 2012, 20:15:02
Anladığım kadarıyla veriler artık işlemci içindeki bakır yollar ile değil,ışık ile iletilecek bu durumda hız artabilir ama işlemcilerin fiziksel boyutlarıda büyüyecekdir.
Sebep?

Aynı işi yapacak ışık, elektrikten daha mı iri ?

YK44

Habereri yayınlayan gazetenin altındada yorumlar var, onlardan bir tanesi beni en az 5 dakika kesintisiz güldürdü.
Yorum şu;
Bizimkilerde tank yaptı.

camby

yorumlar benim de dikkatimi çekti , çok çeşitli görüşler var .

Alıntı yapılan: t2 - 10 Aralık 2012, 21:06:58
Sebep?

Aynı işi yapacak ışık, elektrikten daha mı iri ?

Hocam bildiğim kadarıyla dijitalde temel eleman nor ve nand kapıları. girişi ve çıkışı optik olan nand veya nor kapısının yapısı ve büyüklüğü nasıldır ?

Tagli

Cekirdeklerin kuculmesini engelleyen sey iclerindeki gerilim diye duymustum sanki. Transistorler birbirine yaklasinca aralarinda atlama olmaya basliyor. Zaten cekirdek gerilimlerinin 1.8 volt gibi dusuk seviyede olmasinin nedeni o sanirim. Cekirdek icinde optik eleman kullanilirsa belki bu sorun cozulmus olur.

Konuya hakim olmadigim icin yukarida sacmalamis olabilirim, oyle ise duzeltin lutfen.
Gökçe Tağlıoğlu

t2

camby, bana soruyorsan, bilmiyorum  ben de yorumu yapan arkadaşa sormuştum. optik olunca işlemci  niçin büyük olsun ? elde mi yapılıyor köfte gibi?

Yuunus

Konu başlığını görünce merak ettim, çığır acacak olan nedir acaba? zaten hali hazırda 22nm intel işlemciler mevcut ve yanlış hatırlamıyorsam en son 9nm üzerinde çalışıyorlar gibi birşeyler hatırlıyorum, kaçırdığım birşey mi var acaba(90 nm ;))?

WrtM

t2 hocam Ben size haberi okuduktan sonra beynimden geçenleri anlatıyım ,tartışma daha fazla büyümesin  :)  işlemci boyutları büyür dedim çünkü ; Bana göre adamlar işlemci cpusunun çalışmasına müdahele etmeyecekler (temel mimarinin dışına çıkacaklarını sanmam) yani cpu bizim bildiğimiz transistörlü çalışmasını sürdürecek ancak ,cpunun kendi içinde haberlerşmesi ışık (optik) yolla sağlanacak yani bakır yollar yerine fiber yollar ile iletişim sağlanacak,bu olay işlemci tasarımında şöyle bir dezavantaja yol açacak artık işlemcinin iç tasarımı yapılırken daha fazla dikkat gerekecek çünkü yolların açı değerleri olsun,ışığın kırınım noktaları olsun bunalar tasarımın önemli parametreleri olacak , ayrıca işlemci çıkışında bu ışık bilgileri tekrar voltaj değerine dönüştürülmek zorunda bu da daha fazla komponent demek ,tabii bu olay bu şekilde de olmayadabilir ben sadece düşüncemi yazdım salt doğru kabul etmemek gerkir.

artapon

YOLLAR IŞIĞI TAŞIYACAĞINDAN IŞIĞI TAŞIMAK İÇİNDE BİR YAPI OLMASI GEREKİR YANİ IŞIGI BİR BOR GİBİ BİR ŞEYİN İÇİNDEN TAŞIMAK GEREKİR BU NEDENLE BELKİ BOYUTLARI ARTMIŞ OLABİLİR. AYRCA AZ ÖNCE ARKADAŞIMIN DEDİĞİ GİBİ IŞIĞIN KIRILMA GERİLİM DÖNÜŞÜMLERİNDEN DOLAYI DA BOYUT BÜYÜK İHTİMALLE BÜYÜMÜŞTR. AYRICA İŞLEMCİLERİN GERİLİMLERİ ARTIK DAHA DÜŞÜK YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM ŞUANDA 1 .2 VOLT CİVARI BİŞEYDİ.
Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)