Oto Alarm Uzaktan kumanda entegreleri (45026-45028) hakkınd

Başlatan ftsahin, 26 Ekim 2004, 09:16:12

ftsahin

Oto alarmlarının uzaktan kumanda sisteminde kullanılan 45026 ve 45028 entegrelerinin çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olan var mı ?  Şeması da var ama ben kendim yapmak istiyorum. Şemada Pic 16C54 kullanılmış ben 16F877 ile LCD'li bir alarm yapmak istiyorum. Tecrübesi olanların yardımını bekliyorum.

ete

Bu entegrelerin data sheetlerinde çalışma prensipleri detaylı anlatılmış.
Bana göre bayağı karmaşık bir protokol. Önce 18 clock palsı ile pilot periot arkasından 72 clock palsı ile 1 word yani 0-9 Adres-data bilgisi arkasından 24 clock palsı ile yeniden bir pilot periot ve yine arkasından tekrar 72 clock palsı ile 0-9 adres-data bilgisi veriliyor.
Clok pals frekansı devrede elemanlarla belirlenen frekansa bağlı oluyor.
Bu sistemde hem clock frekansını tutturacaksın hemde adres ve data bilgisini karşılıklı olarak tutturman gerekiyor.
Tabiiki sistemde high (1) sıfır (0) ve boş (z) bilgileri var. Bunların herbirisinin nasıl tanımlandığı datasheetinde mevcut.
Kolay gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

stlg

Sevgili ftsahin
Arkadasım 145026 145027 145028 entegreler hazır decoder ve encoder
entegreleridir senin semandaki kullanılan picin kod cozmeyle ilgisinin
olmadıgını dusunuyorum 145027 yada 28 kodu cozuyor pıc bu cozulmus
bilgiyi 1 yada 0 olarak alıyor bunu işliyor roleleri calıstırıyor kapıları acıyor
sireni kontrol ediyor vs..vs burda kullanılan pıc yerine 16f877 kullanabilirsin istersen lcd de kullanabilirsin hazır rf modullerinden gelen
kodları pic ile işleyemiyorsan yukardaki bahsettigin entegreleri
kod cozucu olarak kullanabilirsin pıclede diger işlemleri yaptırabilirsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ftsahin

Teşekkürler stlg,
Bu entegreleri o zaman almıştım ama RF modül  olmadığı için kullanmadım zaten oldukça uğraştırıcı bir iş. Datasheetini de bulmuştum ama ete'nin de söylediği gibi oldukça karmaşık kafa yormaya değmez. Daha sonra hazır uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi aldım ve PIC'e bağladım. RF'le uğraşmak zor iş. Kod çözme işini kendisi hallediyor. Geri kalan işlemleri 16f877 ile hallettim.

TR-3X

145026 ve 145027 4 bit veri girişi ve çıkışı sağlayan iki entegredir fakat iletişim hatları asenkrondur.. sadece gönderci de TE diye bir uç vardır yanı transmitter enable bu ucu 1-0-1 olarak bir pals verildiğinde 4 bitlik veri hattında bulunan veriyi adres koduyla birlikte asenkron (tek hat ) vasıtasıyla gönderir alıcı da yine aynı şekilde veriyi alır önce adres ve peşinden data alınır iki entegrenin adresleri aynı kodlanmaz yani aynı biçimde 1 ve 0 a çekilmez ise veri alınamaz bu sayede aynı verici birçok alıcı ile haberleşebilir. gönderme işlemi için bir pic alma işlemi için de bir pic kullanılabilir göndermek istediğin 4 bitlik veriyi picle yollarsın ve te ucuna pals verirsin entegrenin asenlron çıkışınıda tws434 kitine gir böylece veriyi yollamış olursun aynı şekilde karşıda da tws 434 alıcı kitini bulundurursun ve onun çıkışınıda asenkron alıcı entegresinin girişine verirsin ve 4 bit çıkışıda pice girerek istediğin işlemi rf olarak yapabilirsin 16f84a bu iş için fazla bile.. ama istediğin pici kullanabilirsin.

ftsahin

Bence artık bu tip entegrelere gerek yok. Bir RF modül ve Pic'le yakın mesafede kodlu veri iletimi yapılabilir.

selvi

ftsahin arkadas bu oto alarm sistemleri hakkinda bilgi almak istiyorum.sizin kullandiginiz sistem nasil calisiyor.biraz daha acabilirmisiniz?
 bende rf modulleri kullanarak ve sistemin kontrol kismini pic islemcileriyle yapmak istiyorum.mumkunse biraz yardimci olabilirmisiniz.bu sistemlerde kullanilan motor sistemi nedir.servo yada step motorlari mi?
 semasi varsa bana gonderebilir misiniz.ben oyle bir proje gelistirmek istiyorum.pic islemcileriyle rf sistemleri yapabiliyorum.ama oto alarm sistemlerin mantigini fazla bilmiyorum.bunun sistemini tumden yapilamazmi?bilgisi olan arkadaslardan yardim bekliyorum.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ftsahin

kontak var byte
acik var byte
kapali var byte
alarmcaliyor var byte
alarm var byte
acmasayisi var byte
zaman var byte
ledpin var byte
alarmsuresi var word
bosluk var byte

DEFINE  LCD_DREG        PORTB
DEFINE  LCD_DBIT        4
DEFINE  LCD_RSREG       PORTB
DEFINE  LCD_RSBIT       1
DEFINE  LCD_RWREG       PORTB
DEFINE  LCD_RWBIT       2
DEFINE  LCD_EREG        PORTB
DEFINE  LCD_EBIT        3

'trisa = %00111
'       76543210
TRISC= %11111111
TRISD= %00011110
PORTC=0
PORTD=0
acik=1
kapali=0
zaman=0
ledpin=0

basla:
'                       Kontak açıksa alarm çalmayacak
  if portc.7=1 then
    kontak=acik
  endif
'                       Arabayı durdurup kontağı kapatınca kapıları açsın
  if portc.7=0 then
    if kontak=acik then    
      portd.7=1
      portd.6=1
      pause 300
      portd.7=0
      portd.6=0
    endif
    kontak=kapali
  endif
'                       PortC'in herhangi bir ucundan darbe gelirse alarm çalsın
  if bosluk<100 then bosluk=bosluk+1
  if (portc>0) and (bosluk>98) then gosub alarmcal
'                       Uzaktan kumandanın açma butonuna 1. basmada alarmı susturur 2.de  kapıları açar
'                       Alarm çalmıyorsa 1. basmada kapıları açar
  if (portd.1=1) and (portd.4=1) then  
    if acmasayisi=0 then gosub alarmsustur
    if acmasayisi=1 then 
      portd.7=1        'Kapıları aç
      pause 300
      portd.7=0        'Kapıları açma komutunu kes
      gosub alarmkapat
      lcdout $fe,$C0,"KAPILAR ACILDI   " 
    endif
'                       kumanda tuşuna basılıyorsa beklet
    while portd.4=1
      pause 10 
    wend
    acmasayisi=acmasayisi+1
    if acmasayisi>1 then acmasayisi=0
    pause 100
  endif

'                       Uzaktan kumandanın kapı kapatma butonuna baslıdığında aynı anda alarmı başlat
'                       Kontak açıksa alarm başlamaz
'                       Alarm çalıyorsa alarm başlamaz

if (portd.3=1) and (portd.4=1) and (portc<128) and (alarmcaliyor=0) then gosub alarmbaslat

'                       Alarm açıksa led yanıp sönsün 
  if alarm=acik then
    zaman=zaman+1
    pause 10
    if zaman>30 then
      ledpin=ledpin+1
      if ledpin>1 then ledpin=0
      if ledpin=0 then portd.5=0
      if ledpin=1 then portd.5=1
      zaman=0
    endif
  endif
'                       Alarm 1 dakika çalıp sussun
  if alarmcaliyor=1 then 
    alarmsuresi=alarmsuresi+1
    if (alarmsuresi mod 2)=1 then 
      portd.5=1 
    else 
      portd.5=0
    endif
    if alarmsuresi>600 then gosub alarmsustur
    pause 50
  endif
  pause 10
goto basla

alarmbaslat:
  alarm=acik
  acmasayisi=0
  bosluk=100
  lcdout $fe,1,"ALARM DEVREDE    "
return

alarmcal:
  if (alarm=acik) then
    portd.0=1  'Alarma elektrik ver
    alarmcaliyor=1
    acmasayisi=0
    lcdout $fe,1,"ALARM CALIYOR    " 
    zaman=0
    alarm=kapali
  endif
return

alarmsustur:
  if alarmcaliyor=0 then acmasayisi=1
  portd.0=0   'Alarmın beslemesini kes
  alarmcaliyor=0
  bosluk=0
  alarmsuresi=0
  alarm=acik
  lcdout $fe,1,"ALARM SUSTURULDU  " 
return

alarmkapat:
  portd.0=0   'Alarmın beslemesini kes
  alarmcaliyor=0
  alarm=kapali
  portd.5=0   'Led'in beslemesini kes
  lcdout $fe,2,"ALARM KAPATILDI  " 
return

Proteus dosyası download

http://rapidshare.com/files/65395027/otoalarm.rar.html

Alarm sistemini yukarıda soru sorduğum zamanlarda yapmıştım bir süre çalıştırdım ve arabayı satmadan önce çıkardım. Bu arada çok fazla değişiklik yaptım devre şemasını kaybetmiştim cdlerden arayıp buldum şu anda proteusta çalışıyor ama gerçekte nasıl çalıştığını bilmiyorum muhtemelen çalışıyordur.
Bu devreyi hazır aldığım uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemiyle birlikte kullanmıştım. Normalde merkezi kilidin devresinde motor açma ve kapama şeklinde 2 farklı kumanda sinyali var. Kod çözücü de PT2272 olması lazım. Merkezi kilit üzzerinde PT2272'den transistöre giden  sinyal yolunu keserek entegre çıkışını yukarıdaki devrede "ALARM AÇ" butonunun yerine bağladım.  Pic'in 29 nolu ucunu da kestiğim yolun diğer tarafına yani transistörün beyzine bağladım. Bu durumda kapı açma komutu ilk önce Pic'e gidiyor pic gerektiği zaman bu komutu tekrar devreye gönderiyor.

Merkezi kilit motoru basit bir 12V DC motor. Dişlilerle hızı düşürülmüş onun dışında bir özelliği yok. Motorlu açma kapama aparatı ayrı satılıyor ve pek pahalı değil. En iyisi takım olarak almak. Enkoder entegresinin kumanda uçlarını bulduktan sonra geriye Pic bağlantısını yapmak kalıyor.

Rf modülle yapmak isterseniz motorları süren role sistemini ve bu motorlardan biri elle çalıştırıldığında (kapının kilidi elle açıldığında) diğer 3 motoru da çalıştıran sistemi de kendiniz yapmanız lazım. Kolay gelsin.

Not : Devredeki röleler gerçekte gerekli değil. Proteusta simülasyonu kolaylaştırmak için koydum. Bir de alarm çıkışı için (Buzz) gerçek devrede röle kullanmak gerekiyor.

selvi

oyuncak arabalarin calisma sistemi hakkinda bilgisi olan var mi?hazir rf modulleri kulanarak mesafe artirmak istiyorum.oyuncak arabalardaki rf katin iptal etmem gerekiyor.ve onun yerine elimde buluinan rfmodulleri kullanmak istiyorum.devredeki rf katini nasil tespit edip iptal edecem.
 eger bu sekilde olmasa pbp veya farkli bir programla pic islemcilerini kullanarak sistemi bastan yapmam gerekiyor.bu sistemin kontrol siteminin arabayi ileriye ,sola,saga ve olursa geriye haraket ettirmem gerekiyor.bu yonlu bilgisi olan arkadaslardan yardim bekliyorum.
 oto alarm sisteminde kullanilan programdirek olmayabilir.bu sitemle ugrasan arkadarin bigisi lsa gerek.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....