Bir sinyalin RMS değerini mikrodenetleyici ile ölçmek

Başlatan Saruman, 27 Aralık 2012, 22:19:49

Saruman

Alıntı yapılan: OG - 28 Aralık 2012, 21:23:47
Benim aklım güc hesabından kalan bilgilere kaçmış. Düşünmeden acele yazdım kusura bakmayın silvercopper.

Önemli değil hocam, cevabınızı okurken ben de eski bilgileri yokluyordum alel acele hareket etmedim.

z

Şöyle bir durum daha var.

Pwm peryodu içinde örnekler alıp efektif değerler hesaplamak ne işine yarayacak.
Bu peryod içinde akımın yaklaşık rampa fonksiyonu olduğunu biliyoruz.

Efektif değer bir sinyalin bir aralığı için hesaplanmaz. Peryodik aralık için hesaplanır.

Örneğin yüke uygulanan voltaj tam bir sinüs ise tutupta 0..pi/4 aralığında efektif değeri hesaplamayız.

Dolayısı ile motora uygulanan voltajın pwm peryodu içinde kalan bölgesinde efektif değer hesaplama fikrinde bir yanlışlık var.

Fakat hesaplanmış parça parça efektif değerlerden yola çıkarak bu toplamda efektif değer hesabı gene yapabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Saruman

Alıntı yapılan: z - 29 Aralık 2012, 15:39:22
Şöyle bir durum daha var.

Pwm peryodu içinde örnekler alıp efektif değerler hesaplamak ne işine yarayacak.
Bu peryod içinde akımın yaklaşık rampa fonksiyonu olduğunu biliyoruz.

Efektif değer bir sinyalin bir aralığı için hesaplanmaz. Peryodik aralık için hesaplanır.

Örneğin yüke uygulanan voltaj tam bir sinüs ise tutupta 0..pi/4 aralığında efektif değeri hesaplamayız.

Dolayısı ile motora uygulanan voltajın pwm peryodu içinde kalan bölgesinde efektif değer hesaplama fikrinde bir yanlışlık var.

Fakat hesaplanmış parça parça efektif değerlerden yola çıkarak bu toplamda efektif değer hesabı gene yapabilirsin.
Hocam bir de zaten sinyalin negatif alternansı yok ki, RMS 'e gerek yok bu durumda, sadece ortalama alsam yine aynı kapıya çıkıyor.Zaten PWM 1'ler ve sıfırlardan oluşuyor.

z

Sign-Magnitue ve Locked-anti-phase gibi sürme yöntemlerine göre değişir bu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Saruman

Locked Anti Phase metodunu kullanıyorum. PWM inverting yapmıyorum.