Stellaris CCS v5 Sorunları

Başlatan fractal, 28 Aralık 2012, 17:48:06

z

Kendi kodlarıma baktım. Senin kodlar led yak söndür için yeterli görünüyor.
Clock ve PLL ayarlamaları hard reset anında tanımlı değerler.
Bu led yak söndür için yeterli.

Daha sonra aynen sendeki gibi SYSCTL_RCGC2 den clockları açmışım.
Daha sonra da GPIOEN ve GPIODIR dan port I/O tanımını yapmışım.

SYSCTL_RCGC2=0xFF yazmayı dene. Aslında bu değeri katalogda RCGC2 registerine bakarak yazman gerekir ama sorun çıkacağını sanmıyorum.

senin main fonksiyonunda SYSCTL_RCGC2_R = SYSCTL_RCGC2_GPIOG;  satırına breakpoint koyduğunda

bu satıra gelmiyor diyordun. Bundan emin olmak lazım. Çünkü bu satır port cloğunu açan satır.

Eğer bu satırdan önce fault oluyorsa C init ile ilgili bir sorun var demektir.

Bu da Ramde yada Rom da alakasız bir alana erişim yüzünden olabilir.

DSPlerle çalışırken CCS de ram, rom alanlarının tanımlandığı cmd uzantılı bir dosya vardı.  Eğer ARM çiplerde de CCS aynı dosyayı kullanılıyorsa bu dosyanın içeriğinin doğru doldurulmuş olması gerekir.

Çünkü ramın başlangıcı, boyu, romun başlangıcı boyu bu dosyada tanımlı.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

SYSCTL_RCGC2=0xFF yazınca 

Z hocamAllah razı olsun walla çalıştı.şimdi ne oldu ne bitti.bi açıklarmısınız.birde bu adc,uart,osc ayarlarını nasıl yapıcam tamam olarak anlamadım muallakta kaldı.main.c içine .h dosylarınımı eklicem.main içindemi yapıcam..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Anlamadım ki. En son neyi değiştirdin de çalışmaya başladı?

SYSCTL_RCGC2=0xFF  bu mu çözdü sorunu?

fractal

SYSCTL_RCGC2_R=0xFF; bunu yazdım sadece...

mcan

Hex dosyası yükleyebiliyorsan çipe, linkedeki dosyayı hazırladım yükle bak bakalım çalışıyor mu?
http://speedy.sh/rXGuu/LM3S5G51.rar

Ayrıca cm4 header ile cm3 işlemciye kod yazma kısmını hala anlamadım.

fractal

mcan hocam kodları ayarladım lm3s e göre.hex nasıl yükleniyor bilmiyorum.eklentiyi indirip yüklemeyi deneyeceğim.
bu arada benim kartta f1-f2-f3-f4-f5 pinlerini kullanıyorum.diğer pinler olmaz.

z

Çevre birimlerinin adresleri CM4 de ve CM3 de aynı ise extraları saymazsak registerlerler de aynı ise CM4 header CM3 de çalışabilir. En azından buradaki gibi sade bir programda çalışır.

Önemli olan fazlalık registerler değil adresler ve register bitleri.

mcan

Alıntı yapılan: z - 05 Ocak 2013, 23:11:35
Çevre birimlerinin adresleri CM4 de ve CM3 de aynı ise extraları saymazsak registerlerler de aynı ise CM4 header CM3 de çalışabilir. En azından buradaki gibi sade bir programda çalışır.

Önemli olan fazlalık registerler değil adresler ve register bitleri.

Aslında registerlerin adresleri aynı değil ancak bu durumda çalışmaması gerekiyordu .Gidip iki pdf yide indirdim herifçi oğulları cm4 de System Control Legacy Register  diye bir şey yapmış normalde 0x400F.E608 olan registerin aynısı 0x400F.E108 adresinde de var. CM3 de de bu adres  0x400F.E108.Ayrıca neredeyse tüm System Control registerlerin bir System Control Legacy Register ı da var.Arkadaş buradan yırtmış ilk denemelerde.

@Fractal yolladığım hex i yükleme ,çünki gönderdiğin örnekde g portu kullanılmış ,ama senin son mesajına göre f portu kullanılıyor.Ozaman verdiğim kod işe yaramayacak demektir.

Hexi F portuna göre tekrar derledim deneyebilirisin ;
http://speedy.sh/HmBXV/LM3S5G51-f.rar

z

Legacy dediğine göre tamam işte. CM4 registerleri, CM3 den miras alınmış ve üstüne yenilikler inşa edilmiş.

Bu durumda belki de Stellaris serisinde CM3 için yazılan kodlar hiç bir değişiklik yapılmadan CM4'de de çalışabilir.

fractal

mcan hoca şimdi benim program adres yapıları aynı diyemi raslantı eserimi çalıştı.?

mcu turkey sitesindeki örneklerden adc kullanma kodları ekleyeyim dedim kendi projeme hata verdi.ordaki kodlarda lm3s serisi için.ama benim projemde çalışmadı.

#include "driverlib/adc.h"  deyip adc ayarlarını yapmak istedim ama olmadı..

mcan

Alıntı yapılan: fractal - 05 Ocak 2013, 23:29:19
mcan hoca şimdi benim program adres yapıları aynı diyemi raslantı eserimi çalıştı.?

mcu turkey sitesindeki örneklerden adc kullanma kodları ekleyeyim dedim kendi projeme hata verdi.ordaki kodlarda lm3s serisi için.ama benim projemde çalışmadı.
Adc için legacy koymamışlar benim gördüğüm sadece ''System Control Legacy Register'' yani sanırım sadece bu kısımını miras almışlar.Osebeple adc çalışmamış olabilir. incelemedim

Verdiğim en son hex çalışıyormu?

fractal

cahilliğimi mazur görün System Control Legacy Register kısaca nedir ne işe yarar.

mcan hocam hex nasıl yükleyeceğim ccs kurcalıyorum ama bir şey bulamadım.

mcan

Düşülen not şu şekilde ;
Important: Register in this section are provided for legacy software support only; registers 
"System Control Register Descriptions" on page 226 should be used instead.
. Sistem kontrol registerlerine erişirken aynı cm3 deki gibi erişebilmeni sağlıyor.

Yani misal eski işlemcide 1 den 10 kadar register var, yeni işlemcide 11 den 50 ye kadar register var, 11 den 20 ye kadar olan registerler eski işlemcideki registerlerin aynısı ancak adresleri farklı(11 den başlıyor).Adamlar eski yazılımın bir kısmına uyumlu olsun diye yeni işlemcide registerleri 1 den 50 olarak düzenlemişler ancak 1-10 arası ,11-20 arasının kopyası.Yani 1 e yazarsan 11 e de yazmış oluyorsun.Böylelikle 1-10 arasını kullanan kodun varsa hiç değiştirmeden yeni işlemcide kullanabiliyorsun.

fractal

bir süreliğine pic projeye giremedim.peki bu adc örneğindeki durum ne olabilir?bu.h dosyalarını ekleme gerek varmı main.c de yyoksa sdece adc  ayarımı yapıcam.öyleyse neden kodlar hata veriyor.tanımsız diyor.

mcan

Alıntı yapılan: fractal - 06 Ocak 2013, 01:10:12
bir süreliğine pic projeye giremedim.peki bu adc örneğindeki durum ne olabilir?bu.h dosyalarını ekleme gerek varmı main.c de yyoksa sdece adc  ayarımı yapıcam.öyleyse neden kodlar hata veriyor.tanımsız diyor.
Aslında hiç bir h dosyasına ihtiyacın yok, adc nin registerlerini tek tek define edip kendi dosyanı kendin oluşturabilirsin.Ancak bu hammalık olur. Senin kodunda nasıl bir tanımlama kullanıyorsun bilmiyorum , mesela ADC_O_SSFIFO1 gibi tanımlamalar kullanıyorsan hw_adc.h dosyasını eklemen gerekiyor.

Sana tavsiyem önce stellarisware yi indir, kur .Gördüğüm kadarıyla içinde iar,gcc,keil ve ccs için örnek proceler var .Al birini incele aynı yapyı oluştur.Verdiğim hex dosyasını nasıl yüklersin bilemiyorum , bende steallaris, ccs yada jlink hiç biri yok.Ancak olurda yüklemeyi başarırsan ve çalışırsa sana hazırladığım keil projesini vericem ,onunla oynamaya dvam edebilirsin.