L6205 SO20 pakete hiç güvenim yok.

Başlatan z, 31 Aralık 2012, 16:47:14

z

http://www.st.com/internet/analog/product/63232.jsp

L298 kullanmak yerine alternatif sürücü çiplere bakarken L6205 dikkatimi çekti.

3 kılıfta üretiliyor.

Power Dip20
Power SO20
SO20

Farnellde Dip20 ve SO20 kılıfında satılıyor. En ucuzu SO20 olanı.

Ancak bu kılıftaki bir çipten her bir çıkıştan ihtiyacım olan 2 amperi (toplam 4A) asılmak kafama yatmıyor.
Kalın bakır soğutucusu olan kılıflardaki çipleri bile soğutmada sorun yaşarken bu kılıftaki çip yanıverecekmiş gibi duruyor.

Ne düşünüyorsunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

2 A çekilceğine göre entegrede harcanacak güç katalogdan 8 watt eder.so20 kılıfta 7 cm2 lik hatrı sayılır bir bakır yüzeyi soğutucu olarak kullandığınızda thermal direnç=50 C/watt yani 8 watt için jonksiyon sıcaklığı 400 derecelere ulaştı tabi 125 dereceyi geçer geçmez entegre çöp oldu.powes020 thermal performansı 4 kat daha iyi. çift yüzeyde 7cm2 lik bakır yüzeyde powerso20 kılıfta en iyi termal direnç 14 C/watt seviyelerinde. 8 watt için kritik noktalarda kalmadan sağlıklı çalışabilir. Bu durum iki taraflı pcb yüzeyi bakır soğutucu olarak kullanırsanız en ideal koşullarda geçerli. Kısacası so20 kılıf sorun çıkaracak powerso20 ise belki çalışırım diyecektir. Tavsiyem mosfet lerle sürücü kısmı kendiniz tasarlayın; en azından bakır yüzeyde harcayacağınız soğutucudan kazanırsınız, Bu entegrelerin içinde eski tip rdson direnci yüksek fetler olduğundan thermal performans berbat...

[IMG]http://imageshack.us/a/img5/7716/l6205.jpg[/img]
Murat

z

L298 gibi içinde çift H bridge barındıran, fakat her bir kanalı 3A den toplamda en azından 5A akım basacak çip arıyorum.

Önerisi olan.

z

L6205 powerso20 paket ile yola çıkacağım fakat bu çipe soğutucu takmam gerekecek.

Bu kılıfı daha önce kullanan oldumu?

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/APPLICATION_NOTE/CD00003801.pdf

Erol YILMAZ

ben kullandım gayet güvenilir bir kılıf...

z

Çipi zorladınmı? Harici soğutucu kullandınmı?

Bu kılıfın bir de ters olanı varmış. Aslında bu kılıf (Slug up) daha mantıklı ama satıcılarda yok.

Geçmişte dip kılıfındaki bazı çiplerin bacaklarını ters tarafa kıvırdığım oldu. Fakat SMD kılıfta ters katlama işi çok zor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: z - 10 Ocak 2013, 13:28:03
Çipi zorladınmı? Harici soğutucu kullandınmı?

Bu kılıfın bir de ters olanı varmış. Aslında bu kılıf (Slug up) daha mantıklı ama satıcılarda yok.

Geçmişte dip kılıfındaki bazı çiplerin bacaklarını ters tarafa kıvırdığım oldu. Fakat SMD kılıfta ters katlama işi çok zor.

Çipi zorladım 20A seviyesinde akımla kullandım... Harici soğutucu kullanmadım ama
bakır yollardan dolaylı olarak soğutucu kullanılmış gibi olduğu da oldu...
(yaklaşık 20 farklı tasarımda kullandığım için)

Ne farketti ?  Sıcaklıktan korumaya girme süresi 10 sn den 3 dk ya çıktı.

z

LukeSkywalker

Merhabalar.

Ben L6205 çipinin enable uçlarını katalogda belirtilen direnç değerleri üzerinden +5V'a bağlasam, yani köprüleri sürekli aktif etsem ve pwm sinyali In1A ve In1B girişlerinden 10KHz gibi bir değerde uygulasam herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyım?
Saygılar.