toprak ile nötr ayırt etme

Başlatan eml581, 06 Ocak 2013, 14:13:50

eml581

arkadaşlar düşünelim bir evin elektrik tesisatı aynı renk kablo ile çekilmiş hadi fazı bulabiliriz ama toprok ile nötr nasıl ayırt edicez toprak yerine nötr bağlamak istemiyorum (ölçü aletiyle ölçüm yaptığımda toprak nötr- faz 220 çıkıyor ikside)

halilgalic

yeni taşındığım eve ufo aldım ve prize taktığımda ufo cok az ısıtıyo sonra başka birize taktığımda iyi bi şekilde ısıttığını gördüm.İlk taktığım prizi açtım elektrikci nötr yerini toprağı takmış bundan dolayı ufo az ısıtıyormuş değiştirdiğimde sorun cözüldü sende bu şekilde öğrenebilirsin.

ayhani

Bir tane lamba al. FAZ-NÖTR, FAZ-TOPRAK arasına bağlayarak dene, eğer faz-toprak arasına bağlamışsan kaçak akım rölesinin atması gerekir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

OG

Kaçak akım rölesi falan yoksa

Alıntı yapılan: halilgalic - 06 Ocak 2013, 14:19:06
yeni taşındığım eve ufo aldım ve prize taktığımda ufo cok az ısıtıyo sonra başka birize taktığımda iyi bi şekilde ısıttığını gördüm.İlk taktığım prizi açtım elektrikci nötr yerini toprağı takmış bundan dolayı ufo az ısıtıyormuş değiştirdiğimde sorun cözüldü sende bu şekilde öğrenebilirsin.
Bunun gibi, yüksek akımlı yük ile yükleyip yük üzerindeki voltajı ölcerek.

Ancak Sıfırlama yapıldıysa (notr-toprak birleştirilmesi) yapacağın bir şey yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

F.T

arkadaşın dediği gibi ısıtıcı faz nötr arasına girerse hattında kesiti normalse gerilim 220vac civarı okursun.ama faz toprak arası toprak ne kadar iyi olursa olsun gerilim baya düşecektir.amma eğer apartman  girişinde nötr ve toprak kısa devre edilip yukarı yollandı ise yapacak bişi yok.zaten evinde kaçak akım şalteri takılı ise toprak nötr yerine takılırsa ve o prizde akım çekmek istersen kaçak akım şalterinde atacaktır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ayhani

Alıntı yapılan: OG - 06 Ocak 2013, 14:55:34
Kaçak akım rölesi falan yoksa

En yakın elektrikçiye gidilip iyi bir tane alınıp takılır. Böylece hem güvenlik sağlanmış olur, hemde kabloo tespitinde saç baş yolunmaz.

Okan AKÇA

cok onemli bir konu kaçak akım her yerde olması gerekiyor.

timpati

Alıntı yapılan: cyclone - 06 Ocak 2013, 17:40:19
cok onemli bir konu kaçak akım her yerde olması gerekiyor.

"...kaçak akım..." değil, "kaçak akım rölesi" yazacaktın herhalde. lütfen biraz özen gösterin söylediklerinize.
why mr. anderson, why ?

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

eml581

)kaçak akım rolesi ) arkadaşlar kaçak akım her evde yok toprklama çok iyi yapılmış bi yer ölçm yapılınca eşit değer çıkıyor seri lamba ilede olmuyo çözüm yokmu yani bunun

F.T

toprakmı iyi yoksa girişte toprak ve nötr kısa devremi edilmiş.?

http://www.emo.org.tr/ekler/b970a1d9be0fd10_ek.pdf?dergi=273

eml581

kaçak akımda düğmede varya o yüzden şalter diyede adı geçiyo olabilir  toprak nötr edilmişmi bilmiyrum bi bakıyım

Okan AKÇA

Alıntı yapılan: timpati - 06 Ocak 2013, 19:58:30
"...kaçak akım..." değil, "kaçak akım rölesi" yazacaktın herhalde. lütfen biraz özen gösterin söylediklerinize.

evet yanlış olmuş ancak bu şekilde insanların akıllarında daha kalıcı yer alır :D
bu arada evlerde kacak akım rolesi 30ma dir

ayhani

Alıntı yapılan: eml581 - 06 Ocak 2013, 20:13:56
)kaçak akım rolesi ) arkadaşlar kaçak akım her evde yok toprklama çok iyi yapılmış bi yer ölçm yapılınca eşit değer çıkıyor seri lamba ilede olmuyo çözüm yokmu yani bunun

http://www.kontrolkalemi.com/forum/topraklama-and-yildirimdan-korunma/49852-notr-toprak-nasil-bulunur/sayfa5.html

Bu başlık sizemi ait?

Bu başlıkta yaklaşık 5 sayfa tartışılmış sonuçta en pratik metod kaçak akım rölesi yöntemidir. Her evde yok diyorsan sayaç çıkışına takman kalboları tek tek tespit etmeye çalışmaktan çok daha kısa sürer diye düşünüyorum.

eml581

(O başlık bana ait değil)
sayaca kadar iş giderse zaten toprak hattına faz versemde tesisattan bulabilrim harelde  olurmu acaba öyle