Cortex M3 çipleri STM32F103

Başlatan z, 08 Ocak 2013, 03:19:54

promate

Bolumu biraz canlandirayim istedim.
STM32F103 lerin yerine ,  STM32F303 Cortex-M4 +FPU 72MHz LQFP48  cazip gorunuyor 103ler ile pin  uyumu var

camby

fiyatlar önemli tabi. Ürün çeşitliliği pazarlama ile iç içe ve güzel kurgulanmış.

z

Bir zamanlar yana yakıla STM32F103C8 için şema aramıştım.

O dönemlerde Çinden satın aldığım minik kartın şeması.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/stm32f103c8sema.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

6 giriş ADC ile birlikte Timer 3 için PWM için PA6, PA7, PB0, PB1 pinlerini kullanacaksam sorun yok.

Eğer ADC giriş sayısı 7, Timer 3 PWM çıkışları da  3 tane olsun  dersem Microxplorer Timer 3 ile PWM üretemezsin diyor. Timer 3 devre dışı kalıyor.

Burada herhangi bir esneklik yokmu? Yoksa Microxplorerın dediği gibi Timer 3 elden gidiyormu?

Klein

TIM3 4 PWM,  TIM2 4PWM olmak üzere toplam 8 PWM ve 8 kanal adc kullanıyorum. sorun yok.

z

Hocam 8  pwm ve 8  ADC kullandim ama simdiki sorum bunun la ilgili degil.

Microxplorer programini calistirip

Tim4 u aktif edin.

ADC1 de PA0...PA5 pinlerini secin.

SPI, USART vs de secin. En son Timer 3 PWM için PA6, PA7, PB0, PB1 secin.

Bu durumda zaten tim2 ve tim1 elden gidiyor.

Simdi PA0....PA5 ADC pinlerimiz
Timer 3 PWM için PA6, PA7, PB0, PB1 pinlerimiz.

Bu sartlar altinda PA6 pinini TIMER3 den kurtarip ADC girisi olarak kullanabilirmiyim? (TIM3 de PWM sayisini 3 yapabilirmiyim?)

Klein

Evet hocam yapabilirsiniz.
Kendi init kodlarımla bunu yapıyorum zaten. Ama soru mixroxplorer ile ilgili olduğu için
MicroXplorer kurup denedim. Sorun yok orada da yapabiliyorum.

Ekleme: MicroXplorer ile yapamıyormuşum.  PWM input moduna geçtiğini farketmemişim.
PWM output yaptığımda illa 4 kanl kullanmaya zorluyor.
NEden yaptığını anlamadım. Gerçekte çipin böyle bir zorlaması yok.

z

STM32F103C8T6 kullanıyorum. Farnelldeki fiyatlara bakarken STM32F103C8T7 dikkatimi çekti.

C8T6 €6.46 iken, C8T7 €3.83

Elimdeki dokümanda T6 T7 ayrımından bahsedilmemiş. Aralarındaki fark nedir?

mesaj birleştirme:: 01 Mayıs 2014, 20:37:52

Buldum bu adamlar kafayı yemiş

T6 -40 +85 derecede çalışıyor ve daha pahalı.
T7 -40 +105 aralığında çalışıyor daha ucuz.

JKramer

Farnell'le alakalı bir durum sanırım, diğerlerinde hemen hemen aynı:
http://octopart.com/partsearch#!?q=STM32F103C8T6
http://octopart.com/partsearch#!?q=STM32F103C8T7

camby

ben de gördüm o durumu , eski partiler olabilir belki.

z

STM32F103C8 de karsilastigim iki olayi dip not olarak yazayim istedim.

1) VAA pinine 1 ohm direnc uzerinden voltaj verecek sekilde PCB hazirladim. PCB elime gectiginde 1 ohm direncim olmadigi icin VAA pini bosta olacak sekilde karti calistirdim ve osc calismadi.

Sonuc:   OSC devreleri, PLL vs beslemesini bu pinden aliyor olmali. (Kataloga bakmadim)

2) SWD baglantisinda SDCLK SDIO ve GND pinlerini JTAG cihazima bagladim. Jtag cihazinin 3.3v'a baglanmasi gereken pinini islemcili kartima değil de JTAG kartinin kendi  3.3 voltuna bagladim.

Islemciyi barindiran kartima votaj verdigimde sorunsuz islemci calismaya basliyor. Yani reset islemi gerceklesiyor.

Fakat JTAG uzerinden program atmaya kalkarsam internal command error hatasi aliyorum. Sorunu asmanin tek yolu islemcime reset atmak.

Birazdan Jtagin kendi 3.3v pininden aldigim kabloyu islemcimim 3.3voltuna baglayacagim. Bakalim durum ne olacak?

Edit: Ilgili pini islemcinin 3.3 voltuna bagladigimda sorun kalkiyor.

Sonuc: JTAG islemcisi muhtemelen ADC ile kartin voltajini takip ediyor. Voltaj verildiginde kartin resetlendigini anliyor ve ona gore davraniyordur.

z

STM32F10x icin sadece timerlari anlatan kapsamli bir dokuman vardi.

Hatta forumda da paylasilmisti ama bulamadim.

Goren bilen varmi?

z

Emin olamadim ama bu dokuman da guzelmis.

Timer unitesinde shadow registere sahip registerlerin adlarini buliyormusunuz?

z

"TI"in 3 ayri cipiyle farkli zamanlarda uzun soluklu projeler gelisitirken daha uretim asamasina gelemeden cipler obsolete durumuna dustu.

En son stellaris ailesinin de basina ayni durum gelince sizin yapacaginiz isin icine ederim diyip ST ye yoneldim. Her sey guzel gidiyordu. TI'in TMS320F ve LM3S serisi ciplerinin cevre birimlerine gore cok acemice kalan ST donanimlari dun beni bunaltti ve ST'ye gectigime gececegime bin pisman oldum.

TI da hic yazilim destegi olmadan pwm unitesinde atraksiyonlu isler yapabilirken ST de int desteginin sart olmasi canimi cok sikti. Ustelik ST ciplerde ADC nin de nerede ise eli kolu bagli durumda.

Son projeme cok emek verdim ve sonuna geldim karsilastigim sorunu artik int destegi ile asacagim ama proje biter bitmez bir baska firmanin cipine yonelmenin vakti geldi.

TI'a tekrar donmeye korkuyorum.