Triyak

Başlatan mcihangir, 05 Kasım 2004, 17:04:47

aster

salim ALTIN

Merhaba.
Hocam İŞTE BU , OLAY BU İŞTE. eline sağlık yardım böyle olur. sen olayı bitirdin ya :D
Anlatmak için uğraşıyorduk. kullanıldığı yer ile en idaal görüntü sağol.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

mcihangir

bu Rs - Cs snubber devresinde, Rs  39 ohm direnci kaç watt olmalı? 5W 'lık direnç aldım ancak boyutları çok büyük, taş gibi. Cs ve Rs üzerinden akacak maximum akım nasıl hesaplanır? 3W 'lık direnç kullansam yeterli olurmu?

mcihangir

birde bu Rs direncini 100ohm yapsam ne değişir. bir çok döküman inceledim ancak tam olarak Rs-Cs snubber devresinin nasıl hesaplandığını çözemedim.
Triyak ile AC 220V, 0.3A ve 1A 'de iki farklı yük süreceğim bu iki yük içinde snubber devresini Cs= 10nf, Rs=100ohm 2W olarak kullansam nasıl olur?

aster

Aşağıdaki beyaz daire içindeki malzeme "SPARK GAP" diye tanımlanıyor, yani atlama hücresi fazla gelen voltaj buradaki boşlukta 2 pinde birleşiyor
TV tüp soketlerinde grid (G2) gerilimleri için kesin kullanılır burda da kullanmış alet bildiğin AVO metre

Burada 1W metal oksit 100 ohm ve 22n 630V kapasite kullanmış

Bu daha ilginç, burada triyak'ın A1, A2 sine paralel SMD 22 ohm direnç ve 100n kapasite kullanmış ayrıca gene aynı uçlara paralel 470 V varistör var devre de Solid State Röle firma omron (el yazıları için özür )  :P  

kesmez

snubber R C devresindeki R direnci C ye bağlıdır...Aynı zamanda pik voltajların gücünede bağlı seçilmelidir.. Pik anındaki akım yüksekse atıyorum 10 amperse 100 ohm direnç üzerinde düşen volt (kondansatör ilk anda kısa devre kabuluyle) 1000 volt olacaktır.. Bu ise elbette mahzurlu olacaktır... Aslında R direnci kondansatörü korumak kondansatörden geçen akımı sınırlamak içindir... asterin resimlerindeki gibi bir seçim en makulu olabilir...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)