Endüstriyel bir cihazı seri üretmek için izlenmesi gereken prosedür nelerdir?

Başlatan ayhani, 17 Ocak 2013, 10:58:31

ayhani

Forumda boş tartışmalar artmışken, hem bana hem de forumdaşlara lazım olacağını düşündüğüm bir konuda ustalara danışmak istiyorum.

Hepimiz sipariş üzerine iyi kötü endüstriyel cihazlar yapmışızdır. Peki bir endüstriyel cihazı seri üretmek için gerekli olan prosedür nedir?

Alınması gereken belgeler TSE belgler emc testi vs vs neler yapmak gerekir.

Örneğin zaman rölesi üretip bunu tüm Türkiye'deki elektrik malzemecilerinde satılmasını istiyoruz diyelim. Neler yapmak gerekli?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Okan AKÇA

Bende tam olarak bilmiyorum ama parayı bastıgın zaman alamıyacagın belge yoktur. Zamanında bizde aynısını yaptık bu işi  yapan yüzlerce belgelendirme şirketi var.

Stylas

Bu konu daha önce birkaç kere konuşuldu diye hatırlıyorum.Hocam gerçekten zor bu işler bende kalkışmıştım tıbbi cihaz olarak o yüzden daha çok belge istediler. UBB(Ulusal Bilgi Bankası) 80.000 istemişti. TSE ile ben görüşmedim ama arkadaşımın söylediği kadarıyla onlarda 15.000 istemişler.Çok fazla prosedür var ya :(

mcan

Şu emc testi için ,çalışma ortamında birşeyler yapılamaz mı? Mesela orada verdiklerinden daha yüksek olduğunu bildiğimiz yanlız değerini bilmediğimiz sinyaller versek,mesela devremize tv trafosu ile ark versek ve bu ortamda çalışırsa emc yide geçer diyebilir miyiz?
Sormak istediğimi umarım anlatabilmişimdir,verdiğim örnek yanlış yada tam karşılığı olmayabilir.
Yoksa tam tersine, o testlerde zaten sınırları zorladıkları ve zar zor geçildiği için daha yüksek bir limitte başarı sağlamak neredeyse imkansız mıdır?

skara1214

Alıntı yapılan: mcan - 17 Ocak 2013, 20:19:40
Şu emc testi için ,çalışma ortamında birşeyler yapılamaz mı? Mesela orada verdiklerinden daha yüksek olduğunu bildiğimiz yanlız değerini bilmediğimiz sinyaller versek,mesela devremize tv trafosu ile ark versek ve bu ortamda çalışırsa emc yide geçer diyebilir miyiz?
Sormak istediğimi umarım anlatabilmişimdir,verdiğim örnek yanlış yada tam karşılığı olmayabilir.
Yoksa tam tersine, o testlerde zaten sınırları zorladıkları ve zar zor geçildiği için daha yüksek bir limitte başarı sağlamak neredeyse imkansız mıdır?
Hocam başka konuda da söyledim  saatlik 150 lira  alıyorlar arge deyince.Belge almak 10000 tl  ama test 150 lira .Boşa bu işlerle uğraşmayın 150 tl ye kıyın gidin teste sokun
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

erhanzeynel

Ben bildiğim kadarıyla, en baştan sıralayayım.

1-) Ticari işletme kayıdı (şirket) açılır.
2-) il\ilçenizdeki sanayi odasına kayıt yapılır.
3-) imalathene için gereken standart dökümanı alınır.
4-) standarda uygun imalathane, ekipman ve personel tedarik edilir.
5-) Kayıtlı bulunduğunuz odadan kapasite raporu alınır.
6-) İmalathane yeterlilik belgesi alınır.
7-) garanti belgesi için onay alınır.
8-) garanti dahili bakım onarım işlemini siz yapacaksanız ayrıca "hizmet yeri yeterlilik belgesi" alınır.
9-) EEE (wee-rohs in türkiye karşılığı) onayı alınır.
10-) ürün ile ilgili standarlar tedarik edilir.
11-) ürün standartlar testine gönderilir.
12-) ürün EEE testine gönderilir. (ürün geri gelmez diye biliyorum)

testlerden geçen ürün satışa hazırdır.
Tabi bunlar benim geçtiğim yollar değil. Listenin eksiği fazlası olabilir. Ben de araştırma (ve ümitlerim kırılma) safhasındayım.
Bu yollardan geçmişlerimiz var bu forumda, onların da katkısıyla eksiksiz düzgün bir liste yapabilirsek ne mutlu bize.

t2

EEE uyumluluk belgesi taahhütnamesi var.  Garanti belgesi ile birlikte bunu da onaylatmanız gerek. bununla ilgili çalışma yapacaktım. bana doldurulacak belgeleri gönderdiler.  fakat işlemleri başlatmadıydım.

Telefonda anlaşılan durum şu :
Eminseniz, şartlara uygundur şeklinde onaylayıp imzalıyorsunuz. hiç bir test gerekmiyor. 
fakat aslı ispat edilir veya şikayet olursa işte ozaman durum vahim.. cezası neydi bilmiyorum sormadım.

şimdi baktım belgede şu yazıyor.
Alıntı Yap...Formda verilen bilgilerin doğruluğunu kabul ederek, bu bilgilerin yanlışlığının tespit edilmesi halinde, 2872 sayılı Çevre Kanununun 26 ncı  maddesine göre gerçeğe aykırı belge düzenleyenlere verilecek cezaların bilgim dahilinde olduğunu kabul ederim
Bunu imzalamak zorundasınız

Garanti belgesi için de benzer durum geçerli. bu işin aracı firmaları var. uygun belgeye sahip servis istasyonu veya sertifika temin etmekle uğraşmıyorsunuz. hepsi  hazır. usulünce bu işi yapan firmalar servis ağı hepsi var. parası neyse verip o ağdan faydalanıyorsunuz. garanti belgesinde çok sayıda servis ağınız görünüyor.

Yani bunları kendiniz yapmak anlamsız uğraşmayın. muhasebeci gibi işi bilen meslek erbabından hizmet alınız.

ayhani

Sayın @erhanzeynel ve @T2 bilgiler çok güzel teşekkür ederim.

Peki bu firmaları nasıl buluyoruz yani garanti belgesi için olanları?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

erhanzeynel

Öncelikle yasaya bakalım;
Alıntı YapMadde 26 – (Değişik: 26/4/2006 – 5491/18 md.)
             Bu Kanunun 12  nci maddesinde öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğüne aykırı olarak yanlış ve yanıltıcı bilgi verenler, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
             Bu Kanunun uygulanmasında yanlış ve yanıltıcı belge düzenleyenler ve kullananlar hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümleri uygulanır.
             Bu maddeye göre yargıya intikal eden çevresel etki değerlendirmesine ilişkin ihtilaflarda çevresel etki değerlendirmesi süreci yargılama sonuna kadar durur.

Servis ağıyla ilgili durumu pos makineleri ve cep telefonlarından biliyoruz ama tabi konu imalat yapılan alana göre değişecektir.
Örneğin endüstriyel karlarla ilgili çalışan bahsettiğiniz gibi bir servis ağı varmıdır?

@ayhani. Bu konularda t2'nin benden kat ve kat bilgili ve tecrübeli olduğu aşikardır.
Servis ağına ulaşma konusunda ben de pek birşey bilmediğimden bişey diyemeyeceğim.

t2

Garanti belgesi, marka diye aratın çok firma var. Sır değil. Ben sadece 1 firmadan ön bilgi aldım

zamzam23

erhanzeynel

@t2

Bu konuda epey yol katettiğin belli.
Dün gece tse sitesinde sabahladım, biz elektronikçilerin imalathanesine yönelik standardı bulamadım.

Sende varsa ilgili standartların numaralarını verebilirmisin?

t2

Marka ve garanti belgesi için eee beyannamesi de gerekir dediler. Yanlış birşey soylemek istemem. Standart num nedir ne gerekir bilmiyorum
Aracı firmaya sorunuz. Marka, belge patent işleri yapan firmaya