Ynt: Sorun ne olabilir??

Başlatan turkbey06, 22 Ocak 2013, 19:44:55

turkbey06

Arkadaşlar merhaba;
Mikroelektronikanın board'inda PIC18F4520 dIP paket ile çalıştırdığım programı, PIC18F4520 QFP pakete ICSP K182 programlayıcı ile programladığımda hatada  vermiyor ama çalışmıyorda QFP le DIP arasında ne fark olabilir? birde ICSP programlayıcıya hex file yüklerken HEX fuse gibi bir hata veriyordu internetten araştırdım fixhex2 diye bir program le çevirip yüklüyorum acaba config veya fuse lar değiştiği içnmi devre çalışmıyor?
Teşekkürler

mesaj birleştirme:: 22 Ocak 2013, 19:55:31

Birde Asıl problem şu: Mikro elektronika board da yazdığım program M95 GSM modül ve Wndows Hyper terminal ile Max232 üzerinden haberleşiyor. Qfp paketin olduğu kontroller boardım Wndows Hyper terminal ile haberleşiyor ama M95 GSM modül ile haberleşmiyor? sorun ne olabilr acaba?
Teşekkürler şimdiden

mesaj birleştirme:: 22 Ocak 2013, 20:31:52

Yukarıdaki sorunla ilgil olarak eklemek istiyorum, GSM board ve PIC18F4520 kontroller board ayrı ayrı Hyper terminal ile haberleşiyor ancak Mikro ve GSM bordu haberleştiremiyorum.. uçlarıda değiştirdim(RX-TX) yine de olmuyor

Kabil ATICI

Belirtmemişsin ama aynı baud ile haberleşmeye çalıştığını varsayıyoruz. Bilgisayar haberleşmesi genellikle sorun çıkarmıyor. Çünkü bilgisayarın hızı gayet iyi. Ama işlemcilerde bazen hız yetersiz kalabiliyor ve veri kaçırabiliyor. iletişim olup olup olmadığını osilaskop gibi bir cihazla izlemen gerekebilir.
Bir karttan diğerine Doğrudan sadece bir ledi komut ile yakıp söndürmeyi dene deneyebilirsen. Bu haberleşmenin doğru olduğunu gösterir en azından.. Kartlar arasında baud hata olayını görmek için bunu arka arkaya yapman gerekebilir.

verdiğin bilgilerden ancak bukadarını söyleyebilirim...
ambar7

turkbey06

Hocam verdiğiniz cevap için teşekkürler,
Sorun çözüldü..Hata ise K128 ICSP programlayıcıdan kaynaklanıyormuş MICROPROG aldım ve onunla yükledim programı sorun çözüldü, sanırım FUSE hatasından kaynaklı zira Fixhex2 de işe yaramadı (en azından PIC18F4520 için)..