EEPROM neden koymamışlar ?

Başlatan muhittin_kaplan, 24 Ocak 2013, 17:37:18

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

respected

flash_unlock yapmadan belleğe yazılabilir mi? Çünkü Flash unlock yaparsam daha önce çalışan rs232 kodlarım çalışmıyor.

Klein

Alıntı yapılan: respected - 05 Ağustos 2013, 19:23:40
flash_unlock yapmadan belleğe yazılabilir mi? Çünkü Flash unlock yaparsam daha önce çalışan rs232 kodlarım çalışmıyor.
Yok yazılamaz. Eğer flash bölgen od alanına denk geliyorsa:
Ya kodun oldukça uzun ve eeprom için ayırdığın alana taşıyor,
ya da eeprom alanı ayarlamalarında bir hata var.

respected

Teşekkürler hocam. Alan çok uzun değil fakat ayarlamada bir sıkıntı olabilir.

mistek

stm32f100c6 da flash hafızanın bir bölümünü eeprom olarak kullanacağım.

Bu çip Low Density Value Line olarak geçiyor dökümanında.

eeprom.h içerisinde bu şekilde tanımlanmış derlerken "PAGE SIZE" bulunamadı diye hata veriyor
#if defined (STM32F10X_LD) || defined (STM32F10X_MD)

Sadece bu kısmı
#if defined (STM32F10X_LD) || defined (STM32F10X_MD) || defined (STM32F10X_LD_VL)

olarak değiştirsem sorun olur mu?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Klein

coocox kullanıyorsan "Configuration" penceresinde "Compiler" sekmesinin altında " defined symbols" kutusu var. orada çip için hangi tanım girilmiş?

mistek

Alıntı yapılan: Klein - 18 Ekim 2013, 21:35:27
coocox kullanıyorsan "Configuration" penceresinde "Compiler" sekmesinin altında " defined symbols" kutusu var. orada çip için hangi tanım girilmiş?

Keil kullanıyorum. Options for target -> C/C++ sekmesinde Preprocessor altındaki Define yazan yere STM32F10X_LD_VL yazdım.

Klein

senin çipin gerçekten bu seri mi? yoksa eeprom.h dosyasındaki tanıma uydurmak için mi böyle yazdın?

mesaj birleştirme:: 18 Ekim 2013, 21:46:37

evet senin çipin bu seriymiş. Sorun yok.

mistek

Benim kullandığım çip stm32f100c6t6. 88 sayfalık olan dokümanın tepesinde Low&medium density value line yazıyor diye benim çipin hafızasıda 32Kb olduğu için Define yazan yere STM32F10X_LD_VL yazdım. Sonra eeprom kısmını dermeye çalışırken PAGE_SIZE hatası alınca yukarıda yazdığım şekilde değiştirebilir miyim diye düşündüm.

Klein

eğer header'de  LD_VL  tanımı yoksa, bir sebebi olabilir. belki bellek bu iş için yetersiz belki de başka sebepten olabilir. Datasheet'e bakıp ona göre bir şey söyleyeyim.

mesaj birleştirme:: 18 Ekim 2013, 21:59:39

Bir şey bulamadım. şimdilik dosyayı bu şekilde değiştirip bir dene bakalım. bu arada fırsat buldukça neden VL serisi dosyada yok araştırayım.

mistek

Tamam hocam sağolun. "veya" ekleyip derleyince hata vermiyor. Bende biraz araştırayım.

muhittin_kaplan

Bugün Biriyle Fikir Alışverişinde bulunurken Aklımıza Şu Soru Takıldı

[b]#define PAGE_SIZE (uint32_t)0x4000  /* Page size = 16KByte */[/b]

tanımlaması ile stm32f4 ün flashmemory sectorlerinin aynı mı olması gerekiyor. Yani eğer ben eeprom olarak kullanacağım sectoru sector 10 (0x080C0000)  olarak seçersem (ki bu sector 128kb) değeri değiştirip 128kb göremi ayarlamalıyım ?

ayrıca stm42f407 nin son hafıza sectorleri olan 10 ve 11 i kullanacak mı sector 10 un adresini belirlersem ?

Klein

Evet 128 KB olarak ayarlaman gerek.
Evet 10 belirlersen 10 ve 11 kullanacak.

muhittin_kaplan

yani 256kb :(

peki hocam diğer konu hakkında ne düşünüyorsunuz. CoIDE ile bir türlü programı başlatamadım.
https://www.picproje.org/index.php/topic,49384.msg370620/topicseen.html#msg370620

Klein

programı başka noktadan başlatmak isteme nedenin ilk sektörleri eeprom olarak kullanmak için mi?

sorunun cevabını bilmiyorum. geçe sıkılıp mola verdiğimde startup dosyalarından bir şeyler çıkarmaya çalışırım.

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2013, 18:49:39

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Ekim 2013, 18:02:45
CoIDE ile bir türlü programı başlatamadım.
https://www.picproje.org/index.php/topic,49384.msg370620/topicseen.html#msg370620

Linker ayarlarından başlangıç adresini değiştirdiğinde mi başlamadı?