basınçlı hava tecrübesi olan varmı

Başlatan gambit1244, 26 Ocak 2013, 22:20:32

gambit1244

merhaba 15 cmx15cm lik bi basınçlı hava tankına yüksek basınç depolayıp bunu aniden boşaltarak fırlatma için kullanılabilcek hale getirmem gerekiyor nasıl bi yol izlemeliyim
kime gitmeliyim bilgisi olan varsa cok makbule geçer
fırlatacağım şey 1 kg ağırlığında bi borunun içinde ve fırlatma yapıldığında kapağın aniden açılıp tüm havayı bir anda boşaltması gerekiyor boyle bi valf aradım ama bulamadım
0507 412 95 97 telefon numaram
sevgiler..
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

F.T

gideceğin yer kompresörcü.basınç değerinin kaç olacağı çok önemli.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Aniden deyince, sanki tek atımlık, patlayıcısı olan bir valf lazım gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

dedigin ölcülerde tank bir iş yapmaz daha büyük secim yapmalısın cin malı olanlardan alabilirsin

kudretuzuner

Merhaba
Bu tarz çalışmalarda güvenlik çok ama çok önemlidir.Öncelikle kullanacağınız tank istediğiniz basınca kesinlikle dayanmalıdır.Tankın içini su ile doldurup,istediğiniz basıncın en az iki katına kadar çıkabilmelisiniz.(basınç testini su ile yapmalısınız)Ayrıca en az iki emniyet valfi koymalısınız.Diğer düzenekler kritik değildir.
Amatör

gambit1244

evet hocam tek atımlık olucak
atım yapıldıktan sonra bi komprasorle tekrar şarz edilicek bi giriş valfi olucak
dediğiniz güvenlik onlemlerini dikkate alacağım
bitane komprasör tamiri yapan atölye buldum oraya gitsem sanırım sorunumu cozerler
yapılır gibime geliyor tek merak ettiğim havayı aniden boşaltıcak valfin çapının geniş olması 3 4 cm gibi ki hava birden boşalabilsin
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

ArGeMaNiA

Sorunuzla ilgili değil ama gideceği doğrultu nasıl garanti edilecek?
Balon gibi sağa sola gitmez mi?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

gambit1244

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 27 Ocak 2013, 00:56:59
Sorunuzla ilgili değil ama gideceği doğrultu nasıl garanti edilecek?
Balon gibi sağa sola gitmez mi?

hocam siz yanlış gelmişsiniz :D
fırlatılacak olan şey hava tüpü değil bi boru mekanizmasının altında olucak bu
üstüne koyulcak cisimi boruda havayı sıkıştırarak ittiricek borunun düzleminde bozuka gibi çalışıcak

gtekdemir

Hocam hızlı bir  valf diyoruz ama bunun ne kadar hızlı olması gerektiğini rakamsal olarak ifade etmeliyiz. 15*15*15cm ölçülerindeki tankın hacmi 3.375lt dir. Bu tanki 1 sn de boşaltmak isterseniz 3.375*60=202.5lt/dk debisi olan bir valf kullanmalısınız. Valfin debisi basınca göre değişmektedir. Basınca karşılık gelen debi miktarını üreticinin teknik dokumanlarinda vardır. Yapacak olduğunuz uygulama için 2/2 nomalde kapalı bir valf kulanabilirsiniz. Valf ölçüsü ise 1/2" yeterli diye düşünüyorum fakat emin değilim, üretici dökümanlarına bir bakıp uygun basınç ve debi değerlerine göre seçim yapmak lazım  .  Marka olarak yerli malı olan tork tercih ederim.

Analyzer

Selam,

Patlaç valflere bakın. Sanayide genelde filtre toz torbalarını temizlemek için kullanılır. Mekanizmayı bir anca açıp, yüksek miktarda basınçlı hava geçişini sağlar. Tabi debi hesabı yapılıp, ona göre seçmek gerekir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

MC_Skywalker

acil durum ekzos valfleri var bunlar bir şekilde kullanabilirsiniz.  Acil durumuda hızlı şekilde hava tahliyesi için kullanılıyor.

Festo MS6-SV soft start/quick exhaust valve başlangıç noktası olabilir. http://www.festo.com/cms/tr_tr/10112.htm

gtekdemir

Çabuk egzos valflerinin kullanım amacı bu işe uygun değil.  Bu valfler genelde pnömatik silindirlerin dönüş basınçlarinin hızlı tahliye edilmesini sağlar. Analyzer Hocamın bahsettiği patlac valfler bu is icin en uygun çözüm yolu.

Klein

Analyzer söylemiş zaten. Pekisin diye tekrar edeyim.
Patlaç valf.

sezgin05

Ustam PUNKIN CHUNKIN denien bir kabak fırlatma yarışması var,Yoksa katılmayımı düşünüyorsun.videolarını izlersen faydası olur bence....

gambit1244

cevaplar için çok teşekkürler
yok pumpkin i izledim ama o değil :)) bendede science üyeliği var tek izlediğim kanal hatta :))
patlaç ı inceliyorum şimdi