RS-232 - USB çevirici PL2303

Başlatan ziyaretci, 30 Ocak 2013, 00:30:44

ziyaretci

Merhaba,

RS232 usb çevirici aldım fakat rs232 üzerinden güzelce çalıştırdığım devre çeviriciyle usb porttan dandik çalışıyor. Biraz daha açıklayıcı olursam, PIC i enerjilediğimde bilgisayardaki terminal programa string ifadeler gönderiyordum fakat çeviriciyle bu string ifadeler belirsiz bir şekilde yarısı gidiyor yarısı gitmiyor bazen sürekli gidiyor vede çevici bağlıyken klavyeden terminal programa yazdığım yazılar görünmüyor fakat PIC e gidiyor.

Sorun ne olabilir. Nette biraz araştırdım bu PL2303 ler sorunluymuş galiba, fakat bunu çeviriciyi aldıktan sonra öğrendim.

Kabloyu takmadan driver ını yükledim.

PIC den gelen veri hyper terminal de gözükmüyor(çok azı ya görünüyor ya görünmüyor)

muhendisbey

PL2303'ün RX ve TX uçlarını birleştirin. Herhangi bir veriyi gönderin aynı veriyi okumanız gerek okuyamıyorsanız driver sorunu olabilir. Yada modül bozuk olabilir.

Modülünüzün fotografını koyabilir misiniz? Eğer dökme şeklindeyse malesef çok fazla problemi oluyor. Eğer üzerinde entegre varsa daha sağlam oluyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ziyaretci

Alıntı yapılan: muhendisbey - 30 Ocak 2013, 01:31:02
PL2303'ün RX ve TX uçlarını birleştirin. Herhangi bir veriyi gönderin aynı veriyi okumanız gerek okuyamıyorsanız driver sorunu olabilir. Yada modül bozuk olabilir.

Modülünüzün fotografını koyabilir misiniz? Eğer dökme şeklindeyse malesef çok fazla problemi oluyor. Eğer üzerinde entegre varsa daha sağlam oluyor.

Modül entegresi dökme şeklinde, pic e veri gönderebiliyorum fakat bu işlemler terminal programında gözükmüyor.Pic ten bilgisayara veri gidişinde sıkıntı. Fotoğraf koyamıyorum nedeni modül yalıtkan malzemeyle preslenmiş(PVC) yarı saydam gözüküyor içindeki devre elemanları.

muhendisbey

Elinizdeki elemandan kullandım. Çok sıkıntılı bir cihaz. Pic'ten önce cihazı test edin. RX ve TX pinlerini birbirine bağlayın sonuç olarak gönderdiğinizi alacaksınız. Bu da hem RX'in hem de TX'in sağlam olduğunu ölçmek için bir yöntem.
Hangi terminal programını kullanıyorsunuz? Realterm'i size önerebilirim. Hem giden veriyi hem gelen veriyi farklı renklerde görebilirsiniz.
Yada alternatif olarak 232Analyzer
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ziyaretci

Alıntı yapılan: muhendisbey - 30 Ocak 2013, 09:57:14
Elinizdeki elemandan kullandım. Çok sıkıntılı bir cihaz. Pic'ten önce cihazı test edin. RX ve TX pinlerini birbirine bağlayın sonuç olarak gönderdiğinizi alacaksınız. Bu da hem RX'in hem de TX'in sağlam olduğunu ölçmek için bir yöntem.
Hangi terminal programını kullanıyorsunuz? Realterm'i size önerebilirim. Hem giden veriyi hem gelen veriyi farklı renklerde görebilirsiniz.
Yada alternatif olarak 232Analyzer

Hyper terminal kullanıyorum. Bu çeviricilerin sıkıntılı olmayan modeli hangisi?

rx ile tx i kısa devre yaptığımda klavyeden girdiğim bir harf sanki bir döngü varda sürekli gönderiyor.2 -3 veri daha gönderince en sonunda takılıyor. Başkada veri gönderemiyorum.

muhendisbey

Hocam bende de aynı sorun vardı dökme çipli, belirli bir süre çalışırsa yada çok hızlı veri gönderip almaya çalıştığınızda benzeri oluyordu.

bir iki dolara alternatifi var
http://www.ebay.com/itm/USB-To-RS232-TTL-PL2303HX-Auto-Converter-Module-Converter-Adapter-5V-3-3V-Output-/350568364250?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item519f80b8da

1.68 dolar. Bence çok iyi bir rakam. Yanında dupont kablo ile kullanımı da kolay.

ziyaretci

win 7 de sorunsuz çalışıyor.Galiba driver yüklemeden kabloyu taktım xp de :(

muhendisbey

Alıntı yapılan: erkantr67 - 30 Ocak 2013, 14:37:37
win 7 de sorunsuz çalışıyor.Galiba driver yüklemeden kabloyu taktım xp de :(
Bu durumda com portu olarak görememeniz gerekir.

bocek

hocam bunların da sahteleri varmış

genellikle diyor mavi şeffaf rs232 çeviricilerde bulunur ve COB (chip-on-board : dökme çip) şeklinde olur.

kaynak : http://www.eevblog.com/forum/reviews/note-how-to-not-get-scammed-with-prolific-%28pl2303%29-usb-serial-adapters/
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..