Akım trafosu devreye bağlama

Başlatan Extreme, 06 Şubat 2013, 21:32:53

Extreme

Lem La 55-P nin aynı görevini talema ac40da yaptırmak istiyorum.

Aslında soru açık ve net aşağıdaki gibi pinleri bağlarsam lem marka ile aynı işi yapar mı yoksa ek bir doğrultma devre v.s. gerekir mi?

(ölçme)lem de M=== talemada 1 numara
(+15volt)Lem de +=== talemada yok
(-15volt)Lem de -=== talemada yok
(Ground)Lem de yok === talemada 2 numara

1 ile 2 numaralı pin arasına da 100 ohmluk direnc

gevv

talema  çift sargılı   2X trafo hesabı  işte  bunlarda  2 diyot ile doğrultma  yapılıyor

tek sargılılarda  köprü kullanılıyor

benim gördüğüm tüm örneklerde  durum bu

Lem LA 55-P  içinde ek olarak devrede var      talema içinde sadece sargı var  doğrultma, kontrol devresi eklenecek

Extreme

Aslında soru açık ve net aşağıdaki gibi pinleri bağlarsam lem marka ile aynı işi yapar mı yoksa ek bir doğrultma devre v.s. gerekir mi?

gevv

talemeyı  örnek şemadaki gibi düşünün sadece sargı var  çıkışı işlemek size kalmış  lm393, lm358 opmplı, transistörlü kontol devresi...

ben alternatif gerilim olarak kullanıldığını görmedim çıkış doğrultulup kontrol devresine gider..

Extreme

Extreme

pinleri doğru bağlamama yorumu olan yok mu ?

boarda kurucam sakatlık çıkmasın istiyorum.

yada lem markasını sipariş vereyim.

Andromeda

1-2 uçları bağlanacak ve geçen akım ölçülecek..3 ,baskılı devrede destek için..diğer anlamını çıkaramadım.
..uzun süre uçları açık kalırsa ısınabilir.
ama buradaki minik birşey..
OG akım trafosu olsa bulunduğunuz yerin havaya uçma tehlikesi olurdu..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Extreme

drmp

2 pinli versiyonunu daha dün kullandım    lem marka akım trafoları malesef pahalı   daha öncede lem  sensörle  (LA 55) devre yaptım  ama şimdi küçük trafolar kullanıyorum  uçlarına 1 k direnc atıp direct olarak pic mcu 'ya giriyorum sıkıntı yok  ama bilmen gereken sorun şu ki  MV olarak çıkış verdiğinden tasarım anında dikkatli olmak gerekir   lemde  +- besleme  gerekli olduğundan  ben tercihimi  talemadan yana kullandım

kolay gelsin ...

frederic

Gevv hoca şema da nasıl bağlayacağını belirtmiş zaten biraz mantık yürütüp deneme yapmak yerine kafana takılan her soru için burdan ısrarla cevap beklemen projen için çok zaman kaybettirir diye düşünüyorum.

Elindeki akım trafosunu lem ile karşılaştırman bir kere çok büyük hata, lemin içerisin de kontrol devresi var çünkü. Bu yüzden senden besleme gerilimi istiyor bağlantı şemasın da. Son sınıf mühendisik öğrencisinin biraz daha araştırmacı ve çözüm üretebilmesi lazım bu tip basit konular da, sözlerimi iyiliğin için bir öz eleştiri sebebi olarak kabul etmelisin bence.

Bağlantı olarak da 1 ve 2 nolu pinlere paralel 50-100R arasın da bir direnç atıp, direnç üzerine düşen gerilimden faydalanacaksın. 3 nolu pini de gnd ye bağlayacaksın, hepsi bu kadar.

Extreme

drmp teşekkürler bende kullanan birilerin yorumlarını bekliyordum.

Frederic hoca , yorumlarınız için teşekkür ederim.
Akım trafosu önemli. herşeyden önce güvenlik gelir. datasheeti okudum sakatlık çıkmasın diye bilen kişiyle bilmeyen bir olur mu bu talemayı kullanan illaki vardır diye yazıyorum illaki benimde fikrim ve yorumum bu konuda var onu yazdım ve sizin yazdığınız kadar yorumu bende yaptım ben biraz daha fazlasını bekledim fakat bulamadım.
3 nolu pini gnd demişsiniz ama 3 nolu pin açıkca belli ki boşta .

frederic

Farketmez o pin, ister boşta bırakırsın ister gnd ye çekersin sana kalmış seçimi, hayırlı çalışmalar.

ipek

eskiden kapasitesi ve voltajı yüksek kapasitörlerde fazladan bir ayak daha bulunurdu o zama,n data sheet hayal olduğundan birine otopsi yaptık, gördük'ki bu ayak hiçbir yere bağlı değil pcb'ye adam akıllı otursun asker gibi dusun diye yapılmış bununkide öyle bir şey herhalde.

frederic

Extreme

Herkese teşekkürler akım trafo işini halletim.