Smps kontrolü

Başlatan ylmz, 11 Şubat 2013, 10:41:13

ylmz

Arkadaşlar merhaba
Pic ile smps ın voltajını kontrol etmek istiyorum

Dijitalpot entegresi harıcınde başka bir önerisi olan varmı ? voltajı +/- olarak düşürmek istiyorum..
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

ylmz

61 kişi bakmış kimsemi bilmiyor ya :-[

skara1214

hocam bildiğin smps(bir entegre değil direk smps )ise dediğin o biraz zor çünkü 220 yi dutycycle oranı ile düşürmen gerekecek.Onuda içindeki entegre kontrol ediyor  sen sil baştan içindeki entegreyi söküp yerine  pic yerleştirip entegrenin işini pic ile  ile  yapabilitorsan helal olsun sana.onun haricinde lm2576 yı kontrol etmek istiyorsan digital pot yada akımını bilmemekle beraber l165 gibi güç opamplarını buffer olarak kullanabilirsin(regule edilmiş dc volta bağladığını varsayıyorum)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ylmz

Yok müdür o şekil değil evet bildiğimiz smps uzerındekı potu söktüm yerine dijital pot harıcı nasıl bır sıstem yapabılırım bu konuda bı fıkır verebılırmısın

skara1214

digital pot dışında benim bilgim dahilinde(smps konusunda sınırlı bilgim var) ihtimalin kalmıyor .

HexfeT

Her regülasyon devresinde bir hata amplifikatörü bulunur. Sabit bir referans voltaj ile çıkış voltajı karşılaştırılır. SMPS de çıkış voltajı referansın altına indiğinde duty cycle arttırılır, üstüne çıktığında azaltılır. Bu şekilde çıkış voltajı sabitlenmiş olur.

Çıkış voltajını ayarlamak istiyorsan bu hata amplifikatörünü bulup referans voltajını sen belirlemelisin, mesela DAC ile ürettiğin voltajı referans olarak kullanırsan çıkış voltajı ile oynayabilirsin.

Tabi bunun belli sınırları var. Mesela 60 Volt için üretilmiş SMPS yi 50-70v aralığında modifiye etmek pek sorun olmaz ama 5v ya da 100v gibi orjinalinden çok farklı değerler almak için zorlarsan sorun çıkar.

skara1214

duty_cycle artırım azaltımımı yapılıyor yoksa direk çıkışı aç kapamı yapıyorlar?

pisayisi

Hata kuvvetlendiricisine smps in çıkışından ve dahili referans gerilim üretecinden geribesleme yapılır. Olması gereken çıkış gerilimindeki hataya göre duty belirlenir. Duty oranını doğrudan belirleme şansımız yok sadece regülasyona bağlı olarak bu oranı smps entegresi kendi içinde belirler. Dolayısı ile geribesleme dirençleri ile yada ref noktasından çıkan gerilim hattında modifikasyon yaparak regülasyonu pic e yaptırabilirsiniz. Pratikte başka bir yol yok gibi görünüyor. Pwm üretebilen her pic i smps entegresi gibi kullanmanız yazılımla mümkündür, hatta bu işler için özelleşmiş dspic33gs serisi bulunmakta ancak sıradan pic lerle bu işi yapmak kısıtlı bandda verimsiz olacaktır...
Murat

skara1214

hocam buradaki mantalite referans entegresi ve feed backi comparatöre sokup 1-0 çıkışı alıp duty yi artırıp azaltmakmı?33 f serisi ile böyle birşey yapmak istiyorum ama oradaki transformatörün hesabı nedir? neden transformatör var sadece bobin kullanmak yeterli değilmi?direk 220 den anahtarlama yapı istediğimiz voltaja neden regule edemiyoruz?

HexfeT

Transformatör olmadan tek indüktör ile giriş çıkış voltajları arasında çok büyük fark olan smps örneği yok, sanırım topoloji buna müsait değil. Ayrıca transformatör olmadan çıkışı şebekeden izole edemezsiniz. Transformatör hesabı burada bir kaç paragraf ile anlatılabilecek ya da anlaşılabilecek kadar basit bir iş değil. SMPS üzerine epey bir kaynak karıştırıp kafa patlatmak gerekiyor.

z

Yapılırda büyük endüktans gerekir. Doyma olmaması için gap gerekir bu da istenen endüktans değerinin elde edilebilmesi için daha çok sarım demektir kısacası endüktans devasalaşır. Sonuçta regülatör bobinlerinden DC akım akar bu da bobini riske atar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

necati

Guc nedir
Voltaj nedir
Akim nedir
Hangi aralik ta kontrol edeceksin

Egsr 12v veya 24v icin yuz de 20 - 30 ise
Tl494 Lm3524 veya Ka7500 ne ise
Output voltaji pic ile olcup Geri besleme (Opto kuplorunu)
TL431 yerine siz tetikleyerek yapabilirsiniz

Yok voltaj bandi genis ise SPMS max voltaj a ayarlar ve
Pic ile Step down konverter yaparsiniz
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

sezgin05

TL494 ile yapılmış birçok SMPS projesi var.Picin pwm çıkışı ile TL494 ün referans voltjlarını değiştirerk yapabilirsin.

ylmz

Arkadaşlar cevap için teşekkür ederim anladıgım kadari ile pic ile bir pwm sınyalı uretıp smps ın voltajını kontrol edebılırım doğrumudur
Kontrol etmek ıstedıgım voltaj smps ım 30 volt

9-30 volt arası düşünelım

z

PIC ile SMPS tasarlayabilmek için hazır SMPS çipleri ile sorunsuz SMPS tasarlayabiliyor olman gerekir.

Sonuçta compansator tasarımı yapacaksın ve bu tip yazılımlar if-for tipi komutlarla uzun uzun yazılacak kodlar değil. Matematiksel bir modeli işleteceksin.

Hoş atla deve değil ama basit de değil.

Yani demek istediğim çıkış voltajım referansı geçti ise PWMi kısayım aksi takdirde artırayım gibi düz mantıkla yapılmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com