DS18B20 bozuldu mu?

Başlatan nuriozdas, 19 Şubat 2013, 15:03:42

nuriozdas

Bu sabah yanlışlıkla 12v bağladım bearboarda,
8x2 Display lcd ışığı yanıyor bir satırı siyah bir türlü bozulmuşmu anlayamadım onunla halen uğraşıyorum
tk19 uçmuş ondan eminim
Bearboard üzerinde birde ds18b20 takılıydı diğer 16x2 lcdyi bağladım test ettim sürekli 42.50 yi gösteriyor ds18 demi yandı acaba ?? :(  daha önce böyle bir deneyimi olan varmı? :))

test ederken yadığım basit kod
#include "16f88.h"
#fuses intrc
#fuses nowdt, noput, nobrownout
#use delay(clock=8m)

#include "lcd.c"
#include "ds18b20.c"

float ds18;

void main()
{
   lcd_init();
   lcd_gotoxy(1,1);
   goto oku;

oku:

ds18=ds1820_read(); delay_ms(100);
   printf(lcd_putc,"\f %f" ds18); 

goto oku;

}

sensör bozulduğunda sürekli 42.50 yi mi gösterir
benim için bir deneyim olmuş olacak başına gelmiş olan yok mu?

RaMu

tk19 a birşey olmaması lazım bence çünkü Vs-gnd bacakları arasında 80k direnç var 12 volttan birşey olmaz sanırım, aslında denetleyici ve lcd yanmış olmalı, ben böyle yakmıştım aynen breadboarda bir lcd uygulamasında 12 V verdim, DSPIC30f2010 vardı kül oldu ve lcd sol yarısı yandı bitti kül oldu, alt satır üst satır yanma olmaz herhalde yanlış hatırlamıyorsam sol yarı bir chip sağ yarı bir çip tarafından kontrol ediliyordu(yanlışım olabilir), ds18b20 için yeni devreni çalıştırdığında yerinden sök tak yaparak farklı değerler görebiliyormusun ona göre birşey söylenebilir, yada çalıştığına emin olduğun bir program ve devre ile deneme yapmak lazım, aslında bunlar lcd içinde geçerli birde lcd de 2 satır moduna geçiyormusun?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html