Mini Fırın Tavsiyesi (SMD Komponent lehimlemek için)

Başlatan Pyrodigy, 19 Şubat 2013, 16:27:09

Pyrodigy

Merhaba arkadaşlar,  smd tipi komponentleri reflow methodu ile kaynatmak istiyorum. Youtube de bununla ilgili birkaç video izledim, ama ısı kontrolü sanırım çok önemli. Kaynatayım derken malzemleri yakmamak lazım. Deneyen varsa tavsiyelerini ve tecrübelerini paylaşırsa memnun olurum.
Persistance is the name of the game in this business....

Pyrodigy

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 19 Şubat 2013, 17:47:00
http://muhittinkaplan.com/2012/12/smd-ocagi/
Güzel çalışma ama ocak ufak kartlar için ideal benim aradığım Mini Fırın

Mercimek yerine SMD leri sürmek için :)

Youtube da '' smd oven '' diye aramanız yeterli. Birçok uygulama videosu var. Tek sıkıntı ısı kontrolü. Basitçe yapılabilirse birtane mini fırın alıp parçalıcam ama denenmiş tecrübeli bir arkadaş varsa daha güzel olur.
Mesela merak ettiğim konunun başında; alttan ısıtmalımı yoksa üstten ısıtmalı fırınmı güzel pişirir ? yada ısının sabit 170 C - 180 C de kalmasını nasıl sağlarız vs.
Eğer Mini fırın ile smd lehimleme işe yararsa ki yapılmış örnekler var böylece manuel lehimle kaynak tarih olacak. Hem zamandan tasarruf, hem lehim dumanına son olur.

erhanzeynel

Devir ekonomi devri.
Hurdacıdan ya da ikinci elciden bulabileceğin herhangi biri işini görür.
Sonuçta yeni de alsan ısı kontrolü ile oynaman gerekecek.

elektronik

hızlı ısınıp soğuması lazım.
lehimleme işi bittikten sonra hızlı soğutmak için fan takılabilir.

Pyrodigy

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
Haklısınız Devir ekonomi devri, eskiciden analog termostatlı bir fırın alsam ısı ayarlamasını nasıl çözebilirim? Siz nasıl çözdünüz? Multimetre + Isı probları ile sürekli kontrol edip sıcaklığı ayarlanmalımı ?
Kaç Santigrat derecede, kaç dakika bekletmek gerekiyor, önceden ısıtılmış fırınamı sürmek lazım yoksa kapalı konumdanmı başlamalı, PCB ye krem lehimden önce flux sürmek bu tarz bir yöntemde gereklimi yada gereksizmi? tecrübeli arkadaşlar!  fikirlerinizi ve Önerilrinizi paylaşırsanız sevinirim.
Ayrıca fırın Ekonomik olsun diye Komponentleri yakmamak lazım. Yeri geliyor bir fırın parasına kart üzerine malzeme koymak icap ediyor. O yüzden şeytan diyor ver 250 TL dijital ısı ayarlı bir fırın al..
Dijital termostatlı midi fırın;
http://simfer.com.tr/product/simfer-midi-dijital-firin---4256/

Bu arada Hızlı soğutmak yerine Fırını kapatıp kapağını açmak ve soğumasını beklemek olmazmı? Hızlı soğutmanın farklı bir esprisimi var ?

nuriozdas

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 25 Şubat 2013, 14:50:58
O yüzden şeytan diyor ver 250 TL dijital ısı ayarlı bir fırın al..

Isı ayarını yapabilrisin diye düşünüyorum ön panelede 8x2 lcd display off süper :) sana maliyeti 30 ila 50 arasında olur :) devreyi ısından koumak için izalasyon gerekebilir olmassa devreyi  fırının dışınada monte edebşilrisin çözüm üretilebilir.. yada hemen hemen aynı mazleme ile yapılmış çin işi dijital al 250 tl durduk yere ver sonuçta çeyiz düzmüyorsun di mi ?? :))