LCD Bacak bağlantısı

Başlatan vitoe, 19 Kasım 2004, 13:46:06

vurkacoglu

Selam beyler. bendede aynı sorundan bi tane var. elimdeki lcd eski bi telefondan sökülmeüzerindeki entegre PCF8576T. entegrenin datasheet ini buldum ve inceledim alet I2C ile haberleşiyo. şimdi sorum şu aletten 5 tane kablo çıkıyo bunlar SDA,SCL,VDD,VSS,OSC(Vlcd bundan emin diilim)
peki bu kabloların hangisi hangisi :b . yani ben hangisini vdd hangisini vss olduğunu nasıl anlıycam? sanırım anlatabildim derdimi sağol un.

nurim

LCD Display Backlight direnç hesabı

LCD'mizin datasheet'inde Backlight ledinin çalışma voltajı ve çektiği akımı yazılıdır.Burada yazılı olan değerlere göre direnç hesabı yapılmalıdır.

Direnç Hesabı

R Ohm = <Besleme voltajı-Led voltajı> V/<Led akımı> I

Genellikle LCD "Backliht"değerlerini
volt olarak
Vled (normal)     = 4.2 volts
Vled (maximum) = 4.6 volts arasında
akım olarak da
Iled (normal)     = 0.28 amps (280mA)
Iled (maximum) = 0.56 amps (560mA)  olarak kabul edip hesap yapılabilir.

Rmax = (5 - 4.2)/0.28 = 2.8 ohms (normal)
Rmin  = (5 - 4.6)/0.56 = 0.7 ohms (maximum) değerleri hesaplanır.

Direncin gücü ise

P direnç   = V direnç * I direnç

P (normal)    =(5 - 4.2) * 0.28 = 0.224 watts.
P (maximum)=(5 - 4.6) * 0.56 = 0.224 watts.olarak hesaplanır.

Sonuç olarak 5 volt ile beslenen bir devrede" NORMAL" olarak değeri 2.7Ohm ve 1/2watt yada 1watt olan standart  bir direnç kullanılabilir.
Selamlar..
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

ei

@vurkacoglu,
PCF8576           LCD modül
VCC                  VDD
GND                  VSS
SDA                  SDA
SCL                   SCL
Yukarıda belirttiğim şekilde bir bağlantı vardır. PCF8576'nın ilgili bacaklarının LCD pinlerine olan bağlantısını kontrol ederek bu 4 bacağı tesbit edebilirsin.,
Bu arada, LCD'nin SDA ve SCL pinleri ile PCF8576'nın SDA ve SCL pinleri arasında seri 100 ohm gibi birer direnç olabilir. Bir avometrenin iletkenlik ölçüm modunda bağlantıları bulacaksanız buna dikkat edin. Zira avometreler 100 ohm'da bağlantı olduğunda ürettikleri o sesi vermezler.

mhk

Ben şiddetle seri direnç bağlayarak akımı sınırlamanı tavsiye ediyorum. Arkadaşların yazdığı gibi 20-50 ohm arası direnç mümkünse 1 W olmalı. Akımı sınırladığında +5V kaynağının ve lcd ledlerinin ısısında ciddi düşüşler yaşayacaksın. Bu da olması gereken bence. LCD arka plan ledlerinin tamamını paralel bağlamışlar. Bir zamanlar açıp incelemiştim. aslında seri bağlayıp yüksek gerilimle hem ısınma azalır hemde akım çekişi. Neyse gavur tasarlamış seri direnç bağla yak :) Kolay gelsin.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana