stellaris ccs PWM sorunu

Başlatan fractal, 15 Mart 2013, 23:07:23

fractal

hocam sabit duty değerinde yapmıyor.kesmenin oluştuğunuda görüyorum.nezamanki değişken duty değerleri geldiğinde hem skopta sinyal kaymaya başlıyor.hemde anahtarlama frekansım oynuyor.her pwm count sıfır olduğunda kesmeye gidiyor ve yeni duty değerini yüklüyor. anlamadım neden skopta d0-d1 pwm çıkışım oynuyor.neden anahtarlama frekansın sabit kalmıyor.

bu arada 80mhz çalışıyorum .anahtarlama frekansım 18khz. period için 296 yazıyorum.duty bu arada oynuyorum.hocam duty değeri sıfır olursada kesme oluşurmu her period için?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

z

Hangi kesmeden bahsettiğin anlaşılmıyorki.

PWM ünitesi bir sürü interrupt üretebilir. Hangisini yada hangilerini aktif ettin?

Compare Int dan bahsediyorsan, Compare Register = Timer olduğunda Compare değerin ne olduğunun önemi yok. 0 içinde int üretir.

pwm çıkışlarından birine scopu bağla ve senkron et.

Artık bu kanalı çakılı vaziyette görürsün. Fakat pwmi çok yüksek hızda sürekli değiştirirsen scopun yapacağı hiç bir şey yok. Durağan bir görüntü oluşamaz. Ancak Scopu tek atımlık tetikle dur yaptırıp görüntüyü yakalayabilirsin yada hafızaya alıp sonra inceleyebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

Alıntı yapılan: z - 03 Nisan 2013, 23:40:03
Artık bu kanalı çakılı vaziyette görürsün. Fakat pwmi çok yüksek hızda sürekli değiştirirsen scopun yapacağı hiç bir şey yok. Durağan bir görüntü oluşamaz. Ancak Scopu tek atımlık tetikle dur yaptırıp görüntüyü yakalayabilirsin yada hafızaya alıp sonra inceleyebilirsin.

aynen tek atımlık yapınca yada hafızaya alıp bakınca sorun yok .istediğim dalga şekli mevcut.bu bir sorun oluşturmaz sanırım..

kesme için bu kodu kullanıyorum..

ROM_PWMGenIntTrigEnable(PWM_BASE, PWM_GEN_0, PWM_INT_CNT_ZERO);

peki hocam skopta anahtarlama frekansımım sabit kalmama olayına ne dersiniz?neden azda olsa oynar.bu normami?

z

Frekansın çakılı kalmazı lazım. PWM'i sürekli gezdirirsen bu işlemi de çık hızlı yaparsan scop hata yapabilir.
Comp değerlere sabit değerler ata. Frekansı ölç. Sorun yoksa devam et. Bu kısma takılma.

fractal

sabit değerde soron yok hocam.ne zaman dutyle oynasam bahsettiğim sorunlar oluşuyor..

z

Sorun falan yoktur. Sen Reload değeri ile oynamadığın sürece frekans değişmez. Peryodu belirleyen tek şey reload değeri.

Motor sürücü geliştirirken devir sayısını çooook düşük tutarak kodlarını geliştir. Bu, scopta dalga şekillerini görme yorumlama imkanı tanır. pwm sinyalin tatlı tatlı dans edişini görürsün.

Daha sonra yüksek devir testleri yaparsın. Artık scop, yüksek frekansla modüle olmuş pwmi gözlemlemede sana fazla yardımcı olmaz. Ekranda çok hızlı şekilde akordiyon gibi  hareket eden sinyal sadece diğer fazlardaki sinyalle mukayese edilince bir miktar fikir verir. İzdeki ışık yoğunluğunun arttığı bölgeler haa burası max voltaj  vs gibi yorumlar yapabilirsin o kadar.