H-Bridge DC bara pik dizginleme-terbiyeleme

Başlatan esensoy, 19 Mart 2013, 22:58:46

esensoy

Selam arkadaşlar,
Aşağıda ki ilk resimde ki sarı sinyal ikinci resimde görülen h-bridge in sol üst mosfetinin gate i,
İkincisi ise dc bara yani aynı mosfet in  drain ucu,
devre;
sinyal jeneratöründen TC428 e giden sinyal ir2113 leri tetikliyor,
ir2113 arkasında IXFH20N80 mosfetlerle çalışıyor,
ir2113 VB-VS ve Vcc-Com kapasiteleri 1uF seramik,
Vcc-Vs diyot BA159,
3. resimde görüldüğü gibi 4 mosfet ayağında da  D-S arasında 10K ve 15V zener var,
ir2113-mosfet gate arasında 27R 3Watt ve 1n4148 var,
4 mosfetin D-S arasında RCD olarak 47R 5Watt 10n 400V ve 1n4148 var
DC bara üzerinde 2200uF 450V ve 680pF 400V kapasite var,
DC bara öncesinde de 36MBI80A köprü diyot var,

Yük LC tank devresi, 2,2uF - 1,5uH, frekans 87kHz

şu an girişten 30V DC voltaj veriyorum 5A kesintisiz çekerken ilk resimde ki pikler oluşuyor,
4mosfet te baba bir soğutucuya bağlı ve üzerinde sürekli fan çalışıyor, moslar 41,6 derecede sabitlendi,

30 V da bir sıkıntı yok fakat varyak ile kademeli olarak voltajı artırınca bu pikler de yükseliyor, bunları dizginleme için ne yapmak lazım? önerisi olan var mı?
Bir de soğutucu sığsın diye mos ayaklarını bükerek kesmeden lehimledim, bu bacakların ve dolayısıyla yolun uzaması demek, pikleri bunlar da yaratabilir mi?
Her türlü diğer öneriye de açığım,

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

M.Salim GÜLLÜCE

Çıkışa Low ESR kapasitörler koy.
Benim çok başımı ağrıtan bi devrede çözümü ancak öyle buldum. Bende PWM ile DC motor sürüyordum. PIC çok kararsız problemler çıkarıyordu.

fractal

h-köprü puls patternin nasıl?ne şekilde sürüyorsun?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

esensoy

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Mart 2013, 23:33:50
Çıkışa Low ESR kapasitörler koy.
Benim çok başımı ağrıtan bi devrede çözümü ancak öyle buldum. Bende PWM ile DC motor sürüyordum. PIC çok kararsız problemler çıkarıyordu.
hocam 2200uF 450V kondansatör datasheet i;
http://www.kendeil.com/doc/K01/K01450222__M0H105.pdf

esr si düşük aslında, bu pikler daha çok transistör tetiklemelerinden oluşuyor gibi, deadtime ı artırmak işe yarar mı acaba?

Alıntı yapılan: fractal - 19 Mart 2013, 23:50:29
h-köprü puls patternin nasıl?ne şekilde sürüyorsun?
sinyal jeneratörü --> tc428 --> ir2113 şeklinde

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: esensoy - 19 Mart 2013, 23:52:42
hocam 2200uF 450V kondansatör datasheet i;
http://www.kendeil.com/doc/K01/K01450222__M0H105.pdf

esr si düşük aslında, bu pikler daha çok transistör tetiklemelerinden oluşuyor gibi, deadtime ı artırmak işe yarar mı acaba?
Denemende fayda var.
Ancak 2 noktadan daha bahsetmem gerek sanırım.
1. si kondansatörünün pdf değerleri 100 Hz üzerinden yapılmış sen 38 KHz kullanıyodun diye hatırlıyorum. ESR frekansa çok bağımlı sen zaten biliyosundurda hatırlatayım dedim.
2. ise gözardı ettiğin bir unsur olabilir. Taş dirençler indüktif özellikler taşır. 40 senelik meslek hayatımda 1 defa rezonatif davrandığını gördüm. karbon direnç kullanarak çözdüm olayı. Sendede bir hayli taş direnç var. Frekansında eh işte epey hatırı sayılır seviyede. Bir değerlendir dediklerimi. Belki çözülür olay.

fractal

tetikleme şeklini sordumcünkü oda etken bir durum.pik sönümleme  yapıyormusun aynı zamanda.?daha önce açtığım  konun içeriğinde varbu.
https://www.picproje.org/index.php/topic,45837.0.html

esensoy

low esr kondansatörü soru işareti olmaktan çıkarmak için sabah iki tane (resimde mavi olan) 680uF400V Vishay kondansatörleri iki kolda ki üst mosların drain- alt mosların-source arasına, mosfetin plastiğiyle ayaklarının başladığı yerden lehimledim, mecburen 10cm kadar bükümlü kablo kullandım, pikler pek değişmedi,
kondansatör datasheet;http://www.farnell.com/datasheets/525309.pdf

bu arada gate te ki sinyal kare dalgadan biraz uzakta gibi, 27R gate direncini 4.7R yapsak daha iyi olur mu?

mihri

Probun GND'sini krokodilli kablo ile bağladığın için de olabilir o spike'lar. Ben ripple ve spike ölçümü yaparken probun ucuna aşağıda göründüğü gibi tel takıyorum ve en yakın GND noktasından temas ettiriyorum.

"Eppur si muove!"

fractal

restore

2113 lerin cıkışında datasheette belirttiği bi kondansatörler olacak sanırım sende tantal var. aslında iyi tepki vermeliler... ben 2.2uf 100v ve 100nf kullanıyordum. ama hangi bacaklardı hatırlamıyorum.... şu an işte oldugum için bakamıyorum. bi datasheetini incele yine.ben öyle düzeltmiştim...gate direncini 10 r olarak deneyebilirsin. birde snubberda 1n4148 bana garip geldi. ben genelde daha yüksek akımlı ve gerilimli hızlı diyot kullanırım.

esensoy

Denemelere devam,
önce mosfet gate-source arasında ki zeneri şekilde ki gibi çiftledim,

ir2113 VB-VS ve Vcc-Com arasında ki 1uF tantal kondasatörü söktüm, 4.7uF 25V tantal ve 100nF seramik taktım,
Vb-Vcc arasında ki BA159 a ek olarak 1N4148 taktım, çünkü 4148 in açma zamanı olarak 4ns verilmiş,

Enerji verdim, 5-6sn sonra sağ kol ir2113, sol üst ve sağ alt mosfet sizlere ömür,
Resmini çekemedim ama DC barada ki pikler büyük ölçüde gitmişti,
Gate sinyali de bir öncekine göre bayağı bozuktu.

Zaman kazanayım diye bir kaç değişikliği birden yaptım ama şimdi ne düzellti ne bozdu iyice karıştı,
VB-Vcc arasına koyduğum ek 4148 in işi bozduğunu düşünüyorum, fikri olan var mı?

esensoy

tekrar selamlar,
son mesajda ki değişikliklerden
BA159 in paraleline taktığım 4148 i kaldırdım, transistör G-S arasında ki zenerleri kaldırdım,
G-S arasında ki direnci 10K dan 22K ya çıkardım,
ek olarak IXFH20N80 yerine diyotsuz IXGH48N60 igbt bağladım,
çıkış akımı 7A civarında iken sorun yok fakat yükselirse herhangi bir koldaki igbtler yanıyor,
sanırım ikisi beraber açık kalıyor,
şimdi bu durumu çözmek için dead time ı yükseltmek üzerine mi düşünmeli?
yoksa daha çabuk kesime götürmek üzerine gate e pnp bir transistör gibi bir şey mi eklemeli?
ya da  başka ne yapmalı?

fractal

hocam siz sinyal jenaratörü kullandığınızı söylemiştiniz.ben ise dalaga şeklinizi sormuştum.çünkü bunun nedeni  alttaki resimde ..bende daha önceden sormuştum.aşağıda pozitif alternansı üretmek için kullanılan sinyalde B çıkışı her tetiklemede H1 ucunuda -dc çekerek filtreleme yapıyor.aynı şey negatif alternansı üretmek için D çıkışı ilede yapılıyor.bende yeni öğrendim.

muhammedkemal

-

esensoy

motorda rejeneratif fren için kullanıldığını biliyorum bende,
ama benim devrede yük motor değil, LC tankı,
ben sorunu da buldum aslında,
sorun ana kaynağı rezonans, L içinde ki malzeme formuyla ve malzemenin sıcaklığıyle bile rezonans frekansı değişiyor,
frekansı rezonansa getirilmezse de pikler alıp başını gidiyor,