Sinüs dalga üretmek

Başlatan blacklogic, 27 Mart 2013, 12:38:52

Mnemonic

Merhaba
sorularınıza bilgim yettiğinde cevap vermeye çalışıayım
td on ve td off dediğiniz olay ıgbtlerin olmazsa olmaz ama ıstenmeyen ozellığıdır
ıgbt yuk esnasındayken sız gate tarafında sınyalı kesersenız cıkısı bır sure daha aktıf kalır ve gec sonumlenır
bunun ıcın pwm ıle surerken dead time denilen metod uygulanır. buda 2 pwm arasında sinyallerin 1den 0a 0dan 1e geçisi esnasında bir boşluk bırakırsınız boylelıkle sız ıgbt gate tarafını 0a cektıgınzde dıger ıgbtyı tetıklemden bır bosluk bırakırsınızkı ılk ıgbt cıkısı sıfırlanmadan dıgerını aktıf etmemıs olursunuz dolayısı ile ıgbtler kısa devre olmamıs olur. bu degerı ıgbt uzerınden cekecegınız yukle dogru orantılıdır. mesela hıc yuk cekmeyecek ve sadece osılıskopda goreceksenız bu deger sıfır olsa olur ama cıkısa yuk bagladıgınız anda 2.5ms lere kadar cıkmanız gereklı.

1. 10khz olarak gecen pwm tasıyıcı sınyalıdır. sız bunun uzerınde duty değiştirme hızınız cıkıs frekansını belırler dolayısı ıle tasıyısı frekansı ne kadar yuseltırsenız cıkıs frekansındaı hassasıyetı (çözünürlüğü) o kadar arttırmış olursunuz. tabı kullanacağınız tasıyıcı pwm frekansı ıgbtını karakterıstıgı ıle sınırlıdır.

2.degısen cıkıs frekansıvarsa tasıyıcı frekansa hıc dokunmadan duty değişim hızınızı degıstırmenız gereklıdır. gerılımı ayarlamak ıcın ıse dutyyı kuculterek elde edebılırsınız. örneğin duty cycle'ı %0-10 arası kullanırsanız 300Vdc bara gerılımınde 30v sinus %0-100 arası kullanırsanız 300v sinus edersiniz
akım kontrolu için ise shunt direnci yada farklı bir metod ile geri besleme almanız gereklıdır

fractal

hocam şimdi açıkladığınız bazı şeyler kafama takıldı

bazı durumlarda dead time 2.5ms çııkar demişsiniz ozaman her igbt ile aynı yükte aynı frekanslarda çalışılamaz.örneğin 500hz için t=2ms ise böyle bir yükte böyle bir frekans veremessiniz.
ozaman bu td on yada tf off süreleri hangi akımda verilmiş kataloğa bakmak lazım.benim katalogda 300A için verilmiş örneğin.

şunu rahatlıkla söyleyebilirmiyiz anahtarlama frekansı igbt nin tdon/off süreleriyle kısıtlıdır.
anahtarlam frekansı ile çıkış frekansı arasında bir bağıntı yoktur ama anahtarlam frekansı ne kadar yüksek olursa dolaylı olarak  igbt ne kadar müsade ediyorsa okadar iyidir...

bu konularla ilgi hep sinüs üçgen karşılaştırma yöntemi ile sinüs elde edimi var ve buna yönelik anlatılmış konular.pwm ve sinüs örnekleme üzerine anlatılmış daha cok dijital yönünü anlatan bir kaynak varmı.örnek uygulama.ve benim aradığım bağıntıların yer aldığı.akım kontrolünün olduğu..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

blacklogic

Alıntı yapılan: Mnemonic - 29 Mart 2013, 11:49:00
Merhaba
sorularınıza bilgim yettiğinde cevap vermeye çalışıayım
td on ve td off dediğiniz olay ıgbtlerin olmazsa olmaz ama ıstenmeyen ozellığıdır
ıgbt yuk esnasındayken sız gate tarafında sınyalı kesersenız cıkısı bır sure daha aktıf kalır ve gec sonumlenır
bunun ıcın pwm ıle surerken dead time denilen metod uygulanır. buda 2 pwm arasında sinyallerin 1den 0a 0dan 1e geçisi esnasında bir boşluk bırakırsınız boylelıkle sız ıgbt gate tarafını 0a cektıgınzde dıger ıgbtyı tetıklemden bır bosluk bırakırsınızkı ılk ıgbt cıkısı sıfırlanmadan dıgerını aktıf etmemıs olursunuz dolayısı ile ıgbtler kısa devre olmamıs olur. bu degerı ıgbt uzerınden cekecegınız yukle dogru orantılıdır. mesela hıc yuk cekmeyecek ve sadece osılıskopda goreceksenız bu deger sıfır olsa olur ama cıkısa yuk bagladıgınız anda 2.5ms lere kadar cıkmanız gereklı.

1. 10khz olarak gecen pwm tasıyıcı sınyalıdır. sız bunun uzerınde duty değiştirme hızınız cıkıs frekansını belırler dolayısı ıle tasıyısı frekansı ne kadar yuseltırsenız cıkıs frekansındaı hassasıyetı (çözünürlüğü) o kadar arttırmış olursunuz. tabı kullanacağınız tasıyıcı pwm frekansı ıgbtını karakterıstıgı ıle sınırlıdır.

2.degısen cıkıs frekansıvarsa tasıyıcı frekansa hıc dokunmadan duty değişim hızınızı degıstırmenız gereklıdır. gerılımı ayarlamak ıcın ıse dutyyı kuculterek elde edebılırsınız. örneğin duty cycle'ı %0-10 arası kullanırsanız 300Vdc bara gerılımınde 30v sinus %0-100 arası kullanırsanız 300v sinus edersiniz
akım kontrolu için ise shunt direnci yada farklı bir metod ile geri besleme almanız gereklıdır

Bu yazılanları özetlemek için güzel bir örnek: PWM Motor.mpg

mesaj birleştirme:: 29 Mart 2013, 13:25:39

@Mnemonic PWM OUTPUT OVERRIDE datasheetten oku oku tam oturtamadım. Biraz özetleyebilir misin ?

fractal

güzel bir video

videoda şunu gördüm motor hızlandıkça pwm frekansu artıyor ama anahtarlam yani pwm güncelleme sayısı sanırım 6-7 keze kadar düşüyor tek alternans için.birde pwm sinyali ile sinüs sinyali arasında faz farkı var ekranda.aca en yüksek kaç hz kadar çıkıyor.ben 500hz sinüs için tek alternansta 1ms de 36 adet güncelleme yani 5derec çöznürlükle çalışmayı düşünüyordum.36 da 36khz yapıyor anahtarlama frekansı oluyor..

Mnemonic

Fractal selamlar
dediğin doğru ben sana vermiş olduğum değerleri tamamen farazi olarak verdim
her zaman datasheetlere bakarak buna karar verebilirsin
datasheetlerde cektıgı akıma gore toff zamanlarını verır
ve ultra fast ıgbt kullanırsan yuksek frekanslara cıkabılırsın
ama dedıgın gıbı duty değiştirme zamanın dead time zamanının uzerıne cıkarsa sınyalı bozarsın ve pwmden alakasız bır sınyal alırsın
kısacası tasıyıcı frekansı duty değiştirme zamanı dead timeı ıstedıgın guc degerlerı dogrultusunda kullandığın komponentlerin datasheetlerine sadık kalarak yapabılrısın

az oncede dedıgın gıbı frekans yuseldıgı zaman motorun zaten bır momentı oldugu ıcın duty paterni kuculuk yaı cozunurluk duser ve daha karelı bır sınus elde edersın vıdeoda gordugun olayda bu

Extreme

Alıntı yapılan: blacklogic - 29 Mart 2013, 13:19:28
Bu yazılanları özetlemek için güzel bir örnek: PWM Motor.mpg

mesaj birleştirme:: 29 Mart 2013, 13:25:39

@Mnemonic PWM OUTPUT OVERRIDE datasheetten oku oku tam oturtamadım. Biraz özetleyebilir misin ?

Olay baya bir çözümlenmişsin sanırım.

Bitirme projesi için mi bu çalışma yoksa hobi amaçlı mı sinüs dalga üretmek ?

Mnemonic

Arkadaşları bilmem
ben ticari olarak yapıyorum  ::)

blacklogic

Alıntı yapılan: Extreme - 29 Mart 2013, 14:08:03
Olay baya bir çözümlenmişsin sanırım.

Bitirme projesi için mi bu çalışma yoksa hobi amaçlı mı sinüs dalga üretmek ?
Aklımda ticari amaçlı bir kulanım var ama şuan değil belkide olmaz, sadece detaylı bir şekilde öğrenmek şuan ki amacım.

fractal

peki arkadaşlar pwm ile adc yi nasıl ilişkilendirebiliriz

örneğin pid akım kontrol yapacağız.adc örneklemeyi ne zaman başlatmalıyız.pwm her güncelleme yaptığında  yoksa pwm low a düştüğü anlardamı?
2.konu güncel pwm değerleri hemenmi olmalı yoksa sonraki peryodu yada ondan sonrakimi beklenmeli.zaten pwm güncellemesi hemen kendisini göstermeyeceği için nasıl bir yol izlenmeli..
birde ne kadar örnek almalıyız.yada en az kaç tane..

blacklogic

Alıntı yapılan: fractal - 29 Mart 2013, 16:58:38
peki arkadaşlar pwm ile adc yi nasıl ilişkilendirebiliriz

örneğin pid akım kontrol yapacağız.adc örneklemeyi ne zaman başlatmalıyız.pwm her güncelleme yaptığında  yoksa pwm low a düştüğü anlardamı?
2.konu güncel pwm değerleri hemenmi olmalı yoksa sonraki peryodu yada ondan sonrakimi beklenmeli.zaten pwm güncellemesi hemen kendisini göstermeyeceği için nasıl bir yol izlenmeli..
birde ne kadar örnek almalıyız.yada en az kaç tane..
Çıkışta zerocross takibi yap iki zerocross değeri arasında adc başlat akımı ölç, ben bu şekilde yapardım yapacak olsam, pwm güncellemeye gelince sen periyod beklemene gerek yok o kendisi yapıştırıyor :) Datasheetteki bu kısma bak istersen.

Ayrıca 18f1230 2431 4431 almak isteyen arkadaşlar karaköyü bugün gezdim sadece Altan elektronikte buldum.
Altan elektronik 0212 243 1395
Karaköypasajı no:32

fractal

anlamadığım nasıl kendisi yapıştırıyor.adc değerinin yorumlanması lazım pwm ona göre yeni güncel değerini alacakki ondan sonra yapıştıracak..yoksa bu metot başka bir şeymi..
kullandığım işlemcide zero kesmesi load kesmesi pwm için var zaten..aynı zamanda bunla adc de tetikleniyor..

blacklogic

Ne yapmak istediğini anlamadım. PID kontrol modelidir sen akımı kontrol ediyorsun ve bu kontrol sonucunda ne olmasını istiyorsun?

fractal

tabikide akımı istediğim set değerinde tutmak.adc ile örneğin hall sensörğünden akım feedbacklarini okuyup pid işleyip pwm güncellemesini yani duty cycle oranını tayin etmek.

blacklogic

tamam, diyelim ki duty değerini %10dan %11 e çıkartmak istiyorsun bu çıkartma işlemini o an ki periyoda bakarak yapmana gerek yok, periyodun neresinde olursa olsun periyod bittiğinde yeni duty değeri ile sonra ki periyodu gerçekleştirecektir.

mhtgkc

blacklogic paylaşmış olduğun dosya gönderdiğin linkten silinmiş sana zahmet bir daha yükleyip gönderirmisin