16F819 ADC sorunu

Başlatan Mnemonic, 30 Kasım 2004, 13:53:30

Mnemonic

Herkeze selamlar;
ugrastıgım bir proje  için 16F819umun uzerinde 3 adet adcyi aktif ektif edip geri kalan port A daki pinleri logit out ve in olarak set etmek istiyorum ama bir turlu beceremedim nasil yapabileceğim hakkında bilgisi olan  varmi

yapilmak istenen 3 adet analog giris
                         2 adet dijital cıkıs
                         1 adet  dijital giriş
hangi pinlerin yapıldiği onemlı değil devre semamı degıştırebılırım
sımdıden cok teşekkürler

Veli B.

Datasheet sayfa 84.
bir tablo var orada "ADCON1: A/D CONTROL REGISTER 1" altında.
PCFG<3:0> bu ilgili pinler ve altında ki tabloda bu pinleri kullanarak 5 kanalı nasıl konfigüre edebileceğini anlatıyor.

PCFG AN4 AN3 AN2 AN1 AN0 VREF+ VREF- C/R şeklinde başlıklar var.
PCFG :bahsettiğim dört pin. bunlara atanması gereken değerleri göstern sutun.
AN4   :4. ADC kanalının yani RA4 un durumu
AN3   :3. "              "             RA 3              "
AN2   :2."               "             RA 2              "
AN1   : 1."              "             RA 1              "
AN0   : 0."               "            RA 0              "
VREF+: + ref v. nasıl verileceği.( beslememi, belirli bir pinden özel bir voltajmı)
VREF- : -ref v. nasıl verileceği.     "                      "                        "
C/R    : kanal referans durumları. ör: 4/1 4 kanal adc ve bir kanal referans kullanılıyor. Yada 5/0 5 kanal adc kullanılıyor ref olarak besleme seçilmiş...
Kolay gelsin...

Erol YILMAZ

@Mnemonic
Oncelikle kolay gelsin. BU tip bilgileri Datasheetlerden aramak en iyisi. Katana sana yeterince yardımcı olmuş diye düşünüyorum. Datasheetler genelde ingilizce (%99.9999999999999999999999999 :) ) Onun için pek kastırmadan okumaya çalışmakta fayda var. Ben bilmiyorum demek  kurtulmak için yetmiyor. Katana nın yazdılarını göz önünde bulundurarak dene. Olmazsa sana en son yaptığım devre için olan ASM ve C kodlarını göndereyim.  Bu arada sen hangi programlama dilini kullanıyorsun?

hosiminh

allegro bana 16f819 ile ilgili örnek ADC çevrim için bir program varsa elinde atabilir misin bu konudaki sorunları ben de yaşıyorum.