Ynt: PicBasic'de yazılmış bir program ve devresinin modifiyesi

Başlatan KralMurat, 05 Nisan 2013, 13:43:37

Mucit23

Yazılanları okuyorumda arkadaşın yapmak istediğini hala anlam verebilmiş değilim :-\

PortB nin 7. bitine röle bağlanmak isteniyor. Röle üzerinde işlem yapıldığında ekrandaki diğer dataya karışmak istenmiyor.

Zaten ben bunu yapmışım ya

If SAYAC=1 then      
     DIG0=0
     PORTB=AKTAR2
     PORTB.7=DP
     DIG1=1 
     PAUSEUS 2
     Endif

DP 1 olursa rölen aktif olur, 0 olursa rölen pasif olur işte. Displayler tarandığı sürece DP biti çıkışta güncellenir.

Bukadar tantanaya ne gerek vardı anlamıyorum  :o

KralMurat

Üslubunuz çok gereksiz açıkcası hocam, yazılanları okuyorumda arkadaşın ne yapmak istediğini anlayabilmiş değilim ne demek? Öncelikle benimle konuşun arkadaş dediğiniz benim, konuyu açanda benim, arkadaşım ne yapmak istediğini anlamadım deyin bari, konuyu açan benim, anlamadığınız benim yazım, başkasına benden bahsedermiş gibi konuşmaya gerek yok direk bana söyleyin, o arkadaş dediğiniz benim. Ne yapmaya çalıştığımı zaten anlatıyorum, kaç kişide ne yapmaya çalıştığımı zaten anlamış cevap veriyorlar, siz hala anlayamadıysanız sorun sizde bence. Bukadar tantanaya ne gerek vardı anlamıyorum demişsiniz de tantana eden yok, ben soruyorum arkadaşlar bildikleri kadarıyla cevaplıyor, eğer bu tantana ise tüm forum tantanadan ibaret kusura bakmayın.

Kardeşim senin yapmak istediğini anladım da ben zaten programda bunu mümkün kılmışım bak, burda böyle böyle yazmışım, şöyle yaparsan böyle olur demek var, arkadaş ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum, bu tantana ne anlayamıyorum falan filan, neyin havasındasınız anlamadım. Ekrana yazdırmak için direk PORTB'ye AKTAR verisini attığınız için PORTB.7=DP yazdığınızı farketmedim, ayrıca bunu sadece SAYAC=1 iken yazmışsınız, SAYAC=0 ve SAYAC=2 iken DP kontrol edilmiyor, yani oralarda rölenin (PORTB.7'nin) ne olacağı AKTAR'dan gelen verinin insafına kalmış. Siz sadece bir DIGIT için kontrolünü yapmışsınız, yani sizin dediğiniz gibi de olmuyor, o satırın SAYAC=0 ve SAYAC=2 durumlarınında altına eklenmesi gerekiyor, doğrumudur? Bundan da bahsetmemişsiniz mesajınızda, herneyse, gereksiz bi aşağılayıcı, bilmiş bi tutumunuz var, siz bu tutumda konuşmakta özgürsünüz, bende bunu belirtmekte özgürüm.