50 voltu 15-20 volt azaltmak(zener yada benzeri bir yolla)

Başlatan skara1214, 09 Nisan 2013, 20:07:25

M.Salim GÜLLÜCE

geçmişte bu işede 555 bulaştırmıştım ben.
555 ile çok şey yapmıştım ama net akımda kalan SMPS olarak kullanmak.
Püf noktası geri beslemeyi dizayn etmek.
Biraz uğraşılırsa bir adet mos sürerek yapılabilir.
Harika buck converter olabilir.

polleme

Harcanacak zaman, para ve yaşaacak sıkıntılar düşünüldüğünde yeni bir adaptör almak en mantıklısı. Ama öğrenmek için bu kaynağı harcamaya hazırım derseniz buna söyleyecek sözüm yok.

skara1214

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 10 Nisan 2013, 02:57:42
geçmişte bu işede 555 bulaştırmıştım ben.
555 ile çok şey yapmıştım ama net akımda kalan SMPS olarak kullanmak.
Püf noktası geri beslemeyi dizayn etmek.
Biraz uğraşılırsa bir adet mos sürerek yapılabilir.
Harika buck converter olabilir.

hocam herhalde feedbacki reset bacağına vererek karşılaştırıcı olarak kullanmaktan bahsediyorsunuz.Bilmediğim için bir soru sorayım duty cycle sabitmi oluyor yoksa değiştiriliyormu? genel smps devreleri içinde soruyorum.

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2013, 13:15:26

Alıntı yapılan: polleme - 10 Nisan 2013, 08:51:38
Harcanacak zaman, para ve yaşaacak sıkıntılar düşünüldüğünde yeni bir adaptör almak en mantıklısı. Ama öğrenmek için bu kaynağı harcamaya hazırım derseniz buna söyleyecek sözüm yok.
bende aynı fikirde olduğum için yeni adaptör koyup geçeyim diyorum .Konuyu açmamın amacı varsa basit bir yöntem onu kullanayımdı ama iş gene dönüp dolaşıp smpse geldiği için uğraşıp yapmaktansa hazır alayım daha iyi dedim
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

M.Salim GÜLLÜCE

Evet aynen öyle reseti kullandım. Duty Cycle değişmiyodu tabiiki. Ama şimdilerde değiştirebilirmiyim bilemiyorum.
Hatta 35 sene öncesinde bir TV de Horz. Osc de kullanıp senkron da enjekte etmiştim. Bulunmayan bir çipi vardı onun yerine modifiye.
Fakat kötü bir SMPS olduğu kesin. Yüksek hızda olması avantaj sağlayabiliyor. 300 KHz ye kadar müsait bi çip.

polleme

Alıntı yapılan: skara1214 - 10 Nisan 2013, 13:13:58
hocam herhalde feedbacki reset bacağına vererek karşılaştırıcı olarak kullanmaktan bahsediyorsunuz.Bilmediğim için bir soru sorayım duty cycle sabitmi oluyor yoksa değiştiriliyormu? genel smps devreleri içinde soruyorum.

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2013, 13:15:26
bende aynı fikirde olduğum için yeni adaptör koyup geçeyim diyorum .Konuyu açmamın amacı varsa basit bir yöntem onu kullanayımdı ama iş gene dönüp dolaşıp smpse geldiği için uğraşıp yapmaktansa hazır alayım daha iyi dedim

Eğer gerilim AC olsa bir trafo ile voltajı düşürüp istediğiniz seviyeden kullanma şansınız olur. Ama gerilim DC olunca trafo kullanma şansınız yok. Lineer gerilim düşümleri bu uygulama için çok düşük verimle çalışırlar ve hem havayı ısıtır, hem de dayanacak malzeme bulma sıkıntısı çekersiniz. Oluşan büyük boyutlar da cabası. DC gerilimi yüksek verimle büyük ölçeklerde düşürmenin neredeyse tek pratik yolu SMPS kullanımıdır, o da tasarım ve uygulama açısından tecrübe ve bilgi gerektirir.

epsis

2576hv en basit ve sağlıklı bir çözüm olacaktır.  Bence orjinalini bulun. Yaklasik bir yıldır 57 voltda surekli calisiyor kullandigim bir projede. Ben adj sini bulmustum, onu 12v set edip kullandim.

tyildizak

48 V--> 30 V --> 5 V dönüşümü yerine  pici çalıştıracak gerilimi 48 voltu  43 volta dönüştürerek elde etmek de düşünülebilir.(48-43=5V)
Tabi burada pic giriş-çıkışlarını ne şekilde kullanacağınız  önemli.

Ek olarak:

Alıntı yapılan: skara1214 - 09 Nisan 2013, 20:07:25
-zener diyot kullansam?(3 wattlıklardan paralel kullansam sıkıntı olurmu)

Zener diyotlar paralel kullanılamazlar.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: tyildizak - 14 Nisan 2013, 15:27:21
48 V--> 30 V --> 5 V dönüşümü yerine  pici çalıştıracak gerilimi 48 voltu  43 volta dönüştürerek elde etmek de düşünülebilir.(48-43=5V)
Tabi burada pic giriş-çıkışlarını ne şekilde kullanacağınız  önemli.

Ek olarak:

Zener diyotlar paralel kullanılamazlar.

Zener diyotları paralel kullandığım çok oldu.
Akım arttırmak Yüksek Wataja erişmek için :)

Arkadaşa önereceğim devre var ama maalesef akım ve gerilim farkı büyük. Isıl kayıplar had safhada.
O yüzden hep SMPS diye ısrar ediyoruz.

tyildizak

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 14 Nisan 2013, 15:39:29
Zener diyotları paralel kullandığım çok oldu.
Akım arttırmak Yüksek Wataja erişmek için :)

Kullanmış olabilirsiniz, doğrudur fakat etkinliği tartışılır, şöyle ki:

Aynı değerdeki iki zener diyotu paralel bağladığınızda,  yapılarındaki çok az da olsa fark bulunacağı için biri diğerinden önce iletime geçer ve ikincisinin pek etkisi olmaz.

Bunu yerine istenen voltajın yarısı değerinde iki zenerin seri bağlanması daha doğru bir tasarım olur.
Bu şekilde güç her iki zenere tam olarak eşit bölünür.

z

Şu soruya cevap vermek lazım.

12V ve 12.1V zener paralel bağlansa ve 12.5 volt gerilim bir direnç üzerinden bu zenerlere uygulansa;

12V zener iletime geçeceği için ısınsa uçlarındaki voltajı artarmı azalırmı?

Artarsa sorun yok, 12.1 zenerin iletime geçmesi için uygun şart oluşur. Yok azalırsa 12v eli mahkum bozulur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Selam,

Çalışma sıcaklığı arttıkça zener gerilimi düşer.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

polleme

Dün LT serilerini incelerken dikkatimi çekti. LT1074 60V giriş gerilimine kadar çalışabiliyor ve 5A çıkış akımı sağlayabiliyor. LT1074 veya LT1076 kullanılabilir.

skara1214

hocam mesele yüksek voltajda çalışan entgre değil  zener falan kullanıp azaltmaktı.Lt nin fiyatları baya uçuk 9 euro.Orjinal lm2576hv kullanark çözeceğim bu işi görünen

polleme

www.bluemavi.com'da LT1076'nin fiyatı 5 TL.

mesaj birleştirme:: 25 Nisan 2013, 12:31:32

Hatta şimdi direnc.net'te LM2576hv fiyatına baktım, onun fiyatı 5,35 TL, LT1076'dan daha pahalı.

skara1214

Alıntı yapılan: polleme - 25 Nisan 2013, 12:29:13
www.bluemavi.com'da LT1076'nin fiyatı 5 TL.

mesaj birleştirme:: 25 Nisan 2013, 12:31:32

Hatta şimdi direnc.net'te LM2576hv fiyatına baktım, onun fiyatı 5,35 TL, LT1076'dan daha pahalı.
hocam lt1076 45 volta kadar giriş tanıyor 60 volt olan switch voltage . lt1076 nin hv si gerekli o da zati baya pahalı