Farklı bir RS232 bağlantısı

Başlatan respected, 11 Nisan 2013, 21:52:23

respected

Çok ilginç bir bağlantı şekli. Daha önce hiç görmemiştim. Bugün açtığım bir cihazda bunu gördüm. Sadece bilgi gönderiyor.  Bu bağlantının nedeni hakkında bir bilgisi olan arkadaş var mı?

polleme

Tek yönlü iletişim sağlanıyor. DTR, DSR ve DCD ile de bir nevi iletişimin başlamasını sağlayacak tetik kullanılmış oluyor.

z

5 numara Gnd ve RXD ile bağlandığına göre bu bağlantı RS232 olamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

respected

Hocam bende sizin gibi düşündüm fakat elimde örnek devre var ve pc de serial port monitörü açtığımda gayet güzel bir data akışı var.

serdararikan

Alıntı yapılan: z - 11 Nisan 2013, 22:40:36
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

5 numara Gnd ve RXD ile bağlandığına göre bu bağlantı RS232 olamaz.

neden olmasın?? devre bilgisayara veri göndermekle görevlidir belki?

polleme

Acaba rxd ile toprak arasında bir direnç var da gözden kaçmış olabilir mi?

respected

Hayır direnç filan yok. Doğrudan db9 üzerinde kablo ile bağlanmış.

polleme

O siyah makaronun içinde direnç olmadığından emin miyiz? RxD ile GND kısa devre olmamalı.

respected

Doğru söylüyorsun. Bir parçalayıp bakayım hemen.

mesaj birleştirme:: 12 Nisan 2013, 01:12:52

Evet hocam haklısın. Makaronun içerisinde minicik bir direnç varmış. Burada standart  2---3 ,  5  ile bağlanınca data göndermesi gerekmez mi?

z

Bu durumda cihaz PC'ye data yollayabilir. Fazladan PC yazılımı konnektorun takılı olup olmadığını sorgulayabilir.

1 ve 6 dan birisi fazladan bağlı ama çok da sorun değil.

Burada şöyle bir de avantaj var;

Gnd kullanılmamış ve bu PC yerine kullanılacak bir başka cihaz için, gelen  verilerin seviyesi değiştirilebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Alıntı yapılan: respected - 12 Nisan 2013, 01:06:00
Doğru söylüyorsun. Bir parçalayıp bakayım hemen.

mesaj birleştirme:: 12 Nisan 2013, 01:12:52

Evet hocam haklısın. Makaronun içerisinde minicik bir direnç varmış. Burada standart  2---3 ,  5  ile bağlanınca data göndermesi gerekmez mi?

TxD kullanılmazsa tek yönlü iletişim olur. Tek yönlü iletişim istenen yerlerde sadece RxD ve GND uçları da yeterli olabilir. Ama normalde 2,3 ve 5 çift yönlü iletişim için olmazsa olmaz minimum uçlardır.

respected

Bu mevcut kabloda zaten 2  uç var. Bunlar cihazdan gnd ve tx olarak çıkan kablolar. Yani PC tarafı rx ve gnd olacak. Bu şekilde bağlanınca herhangi bir data gelmiyor. Burada DCD, DTR ve DSR  kullanmak mecburi midir?  Ben şimdiye kadar rs232 de sadece 2,3,5 kullanarak yapıyordum. O nedenle bu cihaz farklı geldi. DCD, DTR ve DSR ne amaçla kullanılmış anlamadım. 3K3 direnç ile data ucu gnd ye  bağlanmış (5). Fakat cihazdan gelen kablo 2 ve 4 e bağlanmış.

polleme

DCD (Data Carrier Detect-modem buluştu), DSR (Data Set Ready-veri hazır), DTR (Data Terminal Ready-veri sistemi hazır) sinyalleri, bir veri iletişim modülü olan modem ile veriyi gönderecek sistemler arasında tam bir uyum ve senkronizasyonu sağlamak için kullanılır. Veriyi gönderecek sistem, modemin buluştuğunu DCD sinyali ile algılar veya DTR sinyalini aktif hale çekerek modemi aktif hale getirir. Bu sinyallere hardware flow control sağlayan RTS-CTS sinyallerini de ilave edebiliriz. Ama mikroişlemci düzeyinde düşük hızlarda yapılacak iletişimlerde bu sinyallere ihtiyaç duyulmayabilir. Yani bunların kullanımı zorunlu değildir, ama kullanılırsa RS232 iletişimde tam kontrol sağlanabilir. Bizim uygulamalarımızda da genellikle ihtiyaç olmaz.

Eğer veriyi gönderecek sistem DTR, DSR ve DCD sinyallerini kullanmadan iletişim yapmıyorsa ve biz sadece 2,3,5 uçları ile iletişim kurmak istiyorsak sistemi "kandırırız". DTR, DSR ve DCD sinyallerini kısa devre etmek bunu sağlıyor. Böylece veriyi gönderecek sistem, veri göndereceği için lojik 1 seviyesindeki DTR sinyali ile DCD ve DSR sinyallerini de lojik 1 yapıyor, böylece bu sistem, kendisine bir modemin bağlı olduğunu, karşı tarafla bağlantı kurduğunu ve veri almaya hazır olduğunu zannediyor. Böylece biz sadece 2,3,5 uçları ile iletişim kurabiliyoruz.

OG

El sıkışmaları kapalıysa sistemi kandırmaya gerek kalmaz. Gönder deyince gönderir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

respected

Benim mevcut devremde sadece tx,rx ve gnd bağlantısı olduğundan sanırım bu cihazdan bilgi alamayacağım. PC de 9 uçta bağlı olduğundan sorun olmuyor data yı alıyor ama MCU lu devrede malesef almıyor.