Farklı bir RS232 bağlantısı

Başlatan respected, 11 Nisan 2013, 21:52:23

respected

Farklı denemelerden sonra olayı çözdük gibi.  Cihazdan çıkan 2 kablodan birini (optonun emiteri)  data olarak board a bağladım. Diğer kablo ise (optonun kollektörü) boardun 5v ucuna bağladım.( 3V ucuna bağlayınca da çalıştı) Board daki rs 232 nin şasesini ise 4k7 ile data ucuna bağladım. Data akışı başladı.

Hatta besleme gerlimini 3V luk pil ile sağladım. Pilin - ucunu db9 gnd sine + ucunuda optonun kollektörüne bağladım yine çalıştı. Bugün çok geç oldu ama yarın son durumu şekil çizerek paylaşırım.

Yol gösteren herkese teşekkür ederim.

z

Haklısın benim önerim yanlış oldu. Çünkü zaten MCU çıkışında inverter içeren RS232 çipin vardı. Bu durumda optoyu benim dediğim gibi bağlayınca bir kere daha invert edilmiş oldu. Halbuki invert etmemeliydik. Bu da ancak optoyu emetor çıkışlı bağlayınca olurdu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

respected

Şekildeki haliyle cihaz  data göndermektedir. Artık alıcı kısımda rx bağlanarak herhangi bir sistemde data alınıyor.  İlginç bir iletim şekli. Karşılaşmasam inanmazdım. İyi bir tecrübe oldu.

isikyasar

Merhaba arkadaşlar.
Konuyu inceledim. Güzel bir paylaşım olmuş.
Elimde rs232 çıkışlı GSM MODÜL var. Modülün rs232 portunda 2 numara RX, 3 numara ise TX, 5 numara da GND. Cihazın 2 numaralı RX girişine led bağladığımda yanıyor. Modülü 232 kablo ile PC ye bağladığımda hyper terminali çalıştırınca 2 numaradaki(RX teki) led sönüyor. Ve cihaz çalışmaya başlıyor. MAX232 dönüştürücü devreye bağladığımda 2 numaradaki(RX teki) led sönmüyor. Bu yüzden pic ile haberleşme yapmıyor. Konu ile alakalı bir öneriniz varmı??