Göz yanılgısı

Başlatan z, 22 Nisan 2013, 02:37:30

z

Bana çok ilginç geldi.

Beynimizdeki bu yanılgının sebebini açıklayabilecek varmı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ERdow

Şu videoda güzelce açıklıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=1xcvWSeZPbw#ws

Kısaca özetleyecek olursak:
Beyin bulanık,flu görüntülerle karşılaştığında hareket ettiğimizi düşünüp bir sonraki görüntüyü 'görüntünün aslı kendisine gelmeden' tahmin ve render ediyor. Bundan dolayı görüntü geldiğinde,gelen görüntü tahmin edilen görüntü olmadığı için gelen kareyi görüyor ve yeniden bir sonraki görüntüyü hareket ediyormuşuz gibi tahmin ediyoruz. Yani kısa aralıklarla görüntünün aslını ve hareket ediyor olsaydı nasıl olurdusunu görüyoruz.

Kabil ATICI

Gözün bir noktay odaklanması. Göz bir noktaya odaklandığında noktayı referans alıyor. Ama tekrarlayan görüntülerde gözün hareketinden sonra ikinci , üçüncü... referans noktalarında görüntü aynı şekil üzerinden yakalanamadığında görüntü hareketliymiş gibi algılanabiliyor. (özellikke bu tür görüntülerde)

Görüntüye belirli bir noktaya odaklanmadan bakıldığında görüntü hareket etmiyor.

Yani gözümüzün hareketi , odaklanma ve görme...
ambar7

atioky_216

Alıntı yapılan: ERdow - 22 Nisan 2013, 03:30:34
Şu videoda güzelce açıklıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=1xcvWSeZPbw#ws

Kısaca özetleyecek olursak:
Beyin bulanık,flu görüntülerle karşılaştığında hareket ettiğimizi düşünüp bir sonraki görüntüyü 'görüntünün aslı kendisine gelmeden' tahmin ve render ediyor. Bundan dolayı görüntü geldiğinde,gelen görüntü tahmin edilen görüntü olmadığı için gelen kareyi görüyor ve yeniden bir sonraki görüntüyü hareket ediyormuşuz gibi tahmin ediyoruz. Yani kısa aralıklarla görüntünün aslını ve hareket ediyor olsaydı nasıl olurdusunu görüyoruz.

İnsan beynin bu şekilde çalıştığını öğrenmek yeni öğrenilecek şeyler olması yönünden beni mutlu etti.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tyildizak

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

engerex

SiVRiSiNEK

yaw şu şelale ile merdiven yanılsamasını algılayamıyorum, süper

z

Alıntı yapılan: engerex - 04 Mayıs 2013, 23:08:29
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu nasıl oluyor anlamadım. Print screen ile ekran görüntüsünü kopyalayıp paint brush da boş sayfaya yapıştırdım.

Daha sonra A karesinden bir parça koparıp B karesinin içine taşıdım. Aynı şekilde B den de A ya taşıdım.

A ve B aynı renk. Fakat göz farklı iki tonda gri görüyor. Nasıl olur basbayağı farklı renk işte nasıl aynı renk olur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Şu üç kava su ile yapılan deney vardı. Sıcak , ılık, soğuk...
elin biri sıcak, biri soğuk suya sokulur beklenir.. Bir süre sonra ikisi birden ılık suya sokulur. Ilık su sıcaktan gelen el için soğuk, suğuktan gelen el için sıcak...

Duyularımızın ölçümler için yanıltıcı olduğunun bir göstergesi... Çünkü duyularımız karşılaştırma yolu ile çalışıyor...
ambar7

fatih6761

Alıntı yapılan: z - 05 Mayıs 2013, 15:04:57
Bu nasıl oluyor anlamadım. Print screen ile ekran görüntüsünü kopyalayıp paint brush da boş sayfaya yapıştırdım.

Daha sonra A karesinden bir parça koparıp B karesinin içine taşıdım. Aynı şekilde B den de A ya taşıdım.

A ve B aynı renk. Fakat göz farklı iki tonda gri görüyor. Nasıl olur basbayağı farklı renk işte nasıl aynı renk olur?

Hocam burada iki etken var. Birisi eklenen diğer kareler. Siz örüntüye bakarak A karesinin koyu, B karesinin ise açık renkli olması gerektiğini düşüyorsunuz, beyin de böyle yorumluyor.
İkinci etken ise cismin gölgesi. A ve B aynı renkte ama resme göre B nin üzerine gölge düşmüş, dolayısıyla olduğundan daha koyu görünmesi gerektiğini düşünüyorsunuz. Beyin de buna göre B'nin asıl rengini daha da açık kabul ediyor.

trademy

Alıntı yapılan: tyildizak - 04 Mayıs 2013, 01:25:54
Merdiven ile mimari ilizyon

???

merdivenden çıktıktan sonra nerede ise 2 metre aşağıda beliriyor kişi. bukadar yükseklik farkının olupta hiçbir efor emaresi olmadan kişinin bi aşağıda bir yukarıda belirmesi ancak reyting amaçlı fake bir video ile açılanır sanırım.

esensoy

Alıntı yapılan: trademy - 05 Mayıs 2013, 16:04:20
merdivenden çıktıktan sonra nerede ise 2 metre aşağıda beliriyor kişi. bukadar yükseklik farkının olupta hiçbir efor emaresi olmadan kişinin bi aşağıda bir yukarıda belirmesi ancak reyting amaçlı fake bir video ile açılanır sanırım.
+1
En tehlikeli an "zafer" anıdır.