Güneş Paneli ve akü şarjı

Başlatan kantirici, 01 Mayıs 2013, 19:41:11

mistek

Mantık olarak demek istedim yani arada bir regülasyon yok öyle değil mi? Aküyü bağla gerilim yükselince çıkar gerilim düşünce tekrar bağla gibi.
Anlamadığım nokta ise akünün gerilimi neden hızla yükseldi? 15 dakikada yükseldi 1 dakikada tekrar geri düştü, paneli tekrar bağlasam belki aynı şekilde sürekli devam ederdi. 

Birde piyasada 200watt paneller var gerilimleri 24v civarında bunları doğrudan aküye bağlasak... İşte ben burayı anlayamıyorum. Belli bir süre aküye 24v verilecek sonra kesilecek plakalarına zarar vermez mi?

Akünün datasheetinde sabit gerilimle şarj edilir yazıyor. Gün içerisinde 12-18v arasında sürekli geziyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

OG

Küçük paneller onlarca amper basamayacağı için arada voltaj donusturucusu yapmadan kullanabilirsin.

2-3 sn soları akuye basarsın, sonra keser aku voltajını ölçersin, en fazla 50usn sürer, duruma gore tekrar akuye basarsın. Aku dolasıya kadar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kantirici

cevaplar için teşekkürler. Fakat tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim kestiremedim. Akünün gecede şarj olmasını istiyorum.Bu durumda düşen panel gerilimini buck boost ile sabitlemek istiyorum. Piyasada bulabilecegim hazır bir chip varmı acaba bu konuda?

Ayrıca panelin çıkışını direk aküye bağlarsak bu sıkıntı oluşturmazmı? Bu akülerin max şarj olma gerilimleri nedir acaba?

OG

Akü gece nasıl şarj olacak? Panel üretmiyor ki..

image ru

mistek

Alıntı yapılan: kantirici - 02 Mayıs 2013, 01:00:06
Ayrıca panelin çıkışını direk aküye bağlarsak bu sıkıntı oluşturmazmı? Bu akülerin max şarj olma gerilimleri nedir acaba?

Şu sorunun cevabını bulabilirsem benimde içim rahatlayacak...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

OG

Alıntı yapılan: mistek - 02 Mayıs 2013, 01:07:30
Şu sorunun cevabını bulabilirsem benimde içim rahatlayacak...

Alıntı YapKüçük paneller onlarca amper basamayacağı için arada voltaj donusturucusu yapmadan kullanabilirsin.
demiştim. Cevabı bu. Rahat ol.

salim ALTIN

Merhaba

Alıntı yapılan: OG - 02 Mayıs 2013, 01:03:37
Akü gece nasıl şarj olacak? Panel üretmiyor ki..

Bir müşteri geldi, güneş panelli bir araç yapacakmış. "gece bile şarja devam eder" demişler ve adamcağıza panel satmışlar.
-Gerçekten gece de şarj edermi?   dedi.
gayet ciddi
- Eder tabii, dedim. ;D
- Yıldızlar yanlızca görünür dalga boyutunda değil gözün görmediği dalga boyutundada parçacık saçarlar.
- Sizin panel hangi dalga boyutlarını değerlendirebiliyor. ?
- !?
- Eğer yolda kalırsanız çakmağınızı yakar ve panel üzerinde tutarsanız bu da size şarj için yardımcı olacaktır.   dedim.
adam hafifçe başını salladı ve
-Anladım  dedi.

Hocam neden olmasın. Çoooooooooooooookk küçük bir ihtimal de olsa niye umut zerreciklerini yok sayalım ki.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

kantirici

@OG hocam şema için çok teşekkürler.

Gece şarj olayını şöyle düşündüm. Gece ay ışıgında panelimiz diyelimki 10V 100mA çıkış versin. Gerilimi şarj seviyesine 14.4Va yüksetip artık az çok ne şarj olursa panel şarj olsun diye düşündüm.Panel elimde olmağı için hiç deneme şansım olmadı, bilmiyorum belkide ay ışığında çok daha az üretir.

ÜC

Benim anlayamadığım bir konu var. Akünün 10V seviyesine düştüğünü varsayalım , şarja başladıktan kısa bir süre sonra 14.2 volta ulaşıyor ,  14.2 oluğunda "adc ile öçüp şarjı kesin " deniliyor ama akü yeterli akıma ulaşmamış olmuyormu ve yeterli akıma ulaşması için 12 saat şarjda durması gerekmiyormu ? Bir akım sensörü ile düştüğü ve ulaştığı seviyeleri ölçerek şarj etmek mi yoksa gerlimi ölçerek şarj etmekmi daha uygun yöntemdir ?

HexfeT

Voltaj seviyesi 10v civarındaki boş bir akü şarja başladıktan kısa bir süre sonra 14.2V a ulaşıyorsa o akü bozuktur.

Şarjda önemli olan kaç saat şart etmek gerektiği değildir. Bu çok saçma. Müsade edilen şarj akımı sınırlaması ile hedef hücre gerilimine ulaşılana kadar şarj edilir. Bunun ne kadar süreceğini akünün yaşı, şarj tutma kapasitesi, müsaade edilen max. şarj akımı vs. belirler.

polleme

Alıntı yapılan: umitco - 02 Mayıs 2013, 11:00:26
Benim anlayamadığım bir konu var. Akünün 10V seviyesine düştüğünü varsayalım , şarja başladıktan kısa bir süre sonra 14.2 volta ulaşıyor ,  14.2 oluğunda "adc ile öçüp şarjı kesin " deniliyor ama akü yeterli akıma ulaşmamış olmuyormu ve yeterli akıma ulaşması için 12 saat şarjda durması gerekmiyormu ? Bir akım sensörü ile düştüğü ve ulaştığı seviyeleri ölçerek şarj etmek mi yoksa gerlimi ölçerek şarj etmekmi daha uygun yöntemdir ?

Şarja başladıktan kısa bir süre sonra akü voltajı 14.2V olmaz. 14.2V'a erişmişse de yeterli akıma ulaşmış demektir. Akü, aldığı akımla içinde oluşan kimyasal reaksiyonlar sonucunda şarj olmaya başlar ve şarj sürecince üzerindeki voltaj sürekli artmaya başlar.

ylmz

Bu tarz bir projeyı şu an süriyeye ayda 200 adet satan biri olarak şunu söyleyebilirim
Panel > tristör ile kırp > akü şarjı oldukça sağlıklı bir yöntem oluyor piyasadan satın alma kendın yap derım çünki fiyatlar ınanılmaz pahalı ben öyle yaptım :)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

polleme

Alıntı yapılan: HexfeT - 02 Mayıs 2013, 12:13:02
Voltaj seviyesi 10v civarındaki boş bir akü şarja başladıktan kısa bir süre sonra 14.2V a ulaşıyorsa o akü bozuktur.

Birebir katılıyorum. Şarj oldu gözükse bile çok kısa süre içinde tekrar boşalır.

mistek

Alıntı yapılan: polleme - 02 Mayıs 2013, 12:15:12
Birebir katılıyorum. Şarj oldu gözükse bile çok kısa süre içinde tekrar boşalır.

Yukarıda yazmıştım. Sıfır aldığım aküyü doğrudan panele bağladım. Gerilim seviyesi kısa sürede yükseldi, paneli çıkarınca tekrar geri düştü.

ÜC

Alıntı Yap14.2V'a erişmişse de yeterli akıma ulaşmış demektir.

Alıntı YapVoltaj seviyesi 10v civarındaki boş bir akü şarja başladıktan kısa bir süre sonra 14.2V a ulaşıyorsa o akü bozuktur.

Anladım arkadaşlar. Peki akım sensörüyle akımını ölçerek şarj etmek konusunda nedersiniz ? Bu daha iyi bir yötem olabilirmi ?