STM32F4 ile TFT LCD sürme image

Başlatan tesladream, 27 Mayıs 2013, 22:18:48

tesladream

Merhaba arkadaşlar ekrana resim basmakta zorlanmıştım epey ama diot ve analyser hocaların yardımıyla problemi çözdüm.İzlenilecek yol şu şekildedir.
Öncelikle Image2LCD programını makinamıza kuruyoruz, ardından program açıldıktan sonra resim load etmeden önce şu işlemler yapılır;

Output File: C array
Scan Mode: Horizantal Scan
BitPixel: 16bit True Color
max W and H: W=320x240 seçeriz

ardından tick atılan kısımda sadece "Scan bottom to Top"seçilir elinizdeki kodlara bakarak tarama şeklini anlayabilirsiniz(Yani bendeki driver kod bu şekilde çalıştı) .Yada deneme yanılma yoluyla anlayabilirsiniz.
Programın en alt kısmında tab lar bulunur oradan 16bit Color seçilir.Color bit formatı olarak 565 seçilir.Ardından herhangi bir resmi Load directory sinden ekleyip save e basıldığında .c uzantılı dosyamızı  oluşturur.Direkt olarak kodlarınızda kullanabilirsiniz.İsteyen arkadaşlar olursa kodları da paylaşabilirim.

fgokcegoz

Merhaba,

Benim kullandığım st nin tft kütüphanelerinde lcd ye resim basmak için kullanılan fonksiyon aşağıdaki şekilde...

void LCD_WriteBMP(uint32_t BmpAddress);

Image2LCD ile elde ettiğim dizinin adresini bu fonksiyona gönderdiğimde kabul etmiyor. (Kullandığım TFT-LCD de ILI93XX driver var.)

Ayrıca Image2LCD programı neden 16bitlik (565) formatı seçmemize rağmen diziyi byte dizisi şeklinde çıkarıyor. 16 bitlik word dizisi olarak vermesi gerekmezmi ?
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)