Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

hex dosyasından kodu okumak

Başlatan nily, 28 Mayıs 2013, 13:10:54

alikeskinkilic

birinci konu .yok asm de yazdığım bir kodun parçası bu ille ASM kullanacaksın diye bir şey yok ama zaten C yada basic ne kullanırsan kullan içerisine ASM kodlarını gömebilirsin(hepsinin özü ASM sonuçta destekleri olmak zorunda) belli tanımlamaları var Basic için @ASM idi sanırım @ASM yazdıktan sonra bunları yazar bittikten sonrada endasm yazar normal hangi dili kullanıyorsan dönersin ona.ikinci konu tam demek istediğinizi anlamamakla beraber  ben pickit3 donanımı kullanıyorum işlemciyi takıp kodu oku dediğimde eepromu da okuyabiliyorum (tabi herhangi bir kod koruma yapılmamışsa)yani seçim bende istersem o veriyi başka bir işlemciye yukarda belirttiğim şekilde kodumun bir yerinde genellikle en altta End den hemen önce eepromun başlangıç adresini belirtir (bazılarında değişebilir pdf ye bakarsın kullanacağın işlemci için) sonrada "DE" komutundan sonra sıra ile virgüllerle ayırarak tüm eepromu istediğin gibi daha programlarken doldurabilirsin. diğer bir yolu program içerisinden eeprom ile ilgili registerleri ayarlayarak bu verileri yazabilir yada okuyabilirsin,umarım sormak istediğin budur
Hep meraktan

sifirzero

Ultraviole ışınıyla kilitli kodu kaldiryor. Ama ilk once silikonu kaldirip yollari görmelisin.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

temha

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 23 Ocak 2024, 23:14:14birinci konu .yok asm de yazdığım bir kodun parçası bu ille ASM kullanacaksın diye bir şey yok ama zaten C yada basic ne kullanırsan kullan içerisine ASM kodlarını gömebilirsin(hepsinin özü ASM sonuçta destekleri olmak zorunda) belli tanımlamaları var Basic için @ASM idi sanırım @ASM yazdıktan sonra bunları yazar bittikten sonrada endasm yazar normal hangi dili kullanıyorsan dönersin ona.ikinci konu tam demek istediğinizi anlamamakla beraber  ben pickit3 donanımı kullanıyorum işlemciyi takıp kodu oku dediğimde eepromu da okuyabiliyorum (tabi herhangi bir kod koruma yapılmamışsa)yani seçim bende istersem o veriyi başka bir işlemciye yukarda belirttiğim şekilde kodumun bir yerinde genellikle en altta End den hemen önce eepromun başlangıç adresini belirtir (bazılarında değişebilir pdf ye bakarsın kullanacağın işlemci için) sonrada "DE" komutundan sonra sıra ile virgüllerle ayırarak tüm eepromu istediğin gibi daha programlarken doldurabilirsin. diğer bir yolu program içerisinden eeprom ile ilgili registerleri ayarlayarak bu verileri yazabilir yada okuyabilirsin,umarım sormak istediğin budur
Evet tam istediğim bu aslında su an kullandığım programlayıcı  program ve epromu okuyor ama yazarken eprom verilerini yazmıyor. Sizin ilk anlattığınız hex uzerinden duzenleme galiba. Bunun bi örneğinin varsa istesem çok şey ministemis olurum.

alikeskinkilic

örneği o yazdığım işte epromu okuyorsanız orada okuduğunuz verileri sırasıyla yazabilirsiniz.basic için şöyle birşey olabilir
atamalar
...
ayarlar
......
programlar
@ASM 
    ORG    0X2100
        DE  0,1,2,3,4,...n ;virgülle ayrılan veriler in her biri sırası ile 1 bytelik eprom adreslerine yazılır
endasm

END
normalde programlayıcı içinden de epromu yazabilirsiniz ama siz olmuyor dediğiniz için bu şekilde çözümü olur.aslında okuma aşaması için daha hızlı bir yolu da var kafa karıştırırmı bilmem ama kullanmadığınız program hafızası  adreslerine de aynı veriyi adresini gene aynı şekilde vererek ve bu sefer DATA,DW yada DB 1,2,3,4,,,n şeklinde  kaydedebilir retlw ile okuyabilirsiniz daha hızlıdır daha çok veri alabilir genellikle adresi 0x800 den başlatırız işlemcinin ikinci sayfası genellikle boş kalır kısa programlarda.belki işine yarar
Hep meraktan

temha

Çok teşekkürler.

alikeskinkilic

Hep meraktan